If Beale Street Could Talk (2018)
En tidlös och vacker kärlekshistoria som utspelar sig i 1970-talets Harlem. Tish är 19 år och Fonny är 22 år, de har varit vänner sedan barnsben och är nu förlovade och planerar en framtid tillsammans samtidigt som de väntar sitt första barn. Lyckan krossas när Fonny blir arresterad och får fängelse för ett brott han inte har begått, deras föräldrar gör allt de kan för att få hem Fonny till Tish och bevisa hans oskuld.
Director:
Barry Jenkins
Writer:
Barry Jenkins
KiKi Layne Tish Rivers |
|
Stephan James Alonzo "Fonny" Hunt |
|
Regina King Sharon Rivers |
|
Teyonah Parris Ernestine Rivers |
|
Colman Domingo Joseph Rivers |
|
Ethan Barrett Young Fonny |
|
Milanni Mines Young Tish |
|
Ebony Obsidian Adrienne Hunt |
|
Dominique Thorne Sheila Hunt |
|
Michael Beach Frank Hunt |
|
Aunjanue Ellis-Taylor Mrs. Hunt |
|
Diego Luna Pedrocito |
|
Emily Rios Victoria Rogers |
|
Ed Skrein Officer Bell |
|
Finn Wittrock Hayward |
|
Brian Tyree Henry Daniel Carty |
|
Dave Franco Levy |
|
Bobby Conte Thornton Italian Punk |
|
Marcia Jean Kurtz Italian Grocer |
|
Pedro Pascal Pietro Alvarez |
|
Kaden Byrd Alonzo Jr |
Production | Brad Pitt | Executive Producer |
Art | Mark Friedberg | Production Design |
Costume & Make-Up | Donna Berwick | Assistant Costume Designer |
Crew | Miranda July | Thanks |
Production | Dede Gardner | Producer |
Costume & Make-Up | Caroline Eselin Shaefer | Costume Design |
Sound | Odin Benitez | Sound Designer |
Crew | David Kirchner | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Eden Miller | Key Costumer |
Writing | Barry Jenkins | Screenplay |
Directing | Barry Jenkins | Director |
Production | Barry Jenkins | Producer |
Production | Cindy Tolan | Casting |
Editing | Nat Sanders | Editor |
Crew | Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | Onnalee Blank | Supervising Sound Editor |
Sound | Onnalee Blank | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Chelsea Barnard | Executive Producer |
Writing | James Baldwin | Novel |
Camera | James Laxton | Director of Photography |
Production | Jeremy Kleiner | Producer |
Production | Adele Romanski | Producer |
Costume & Make-Up | Paul Molnar | Key Makeup Artist |
Art | Kris Moran | Set Decoration |
Production | Megan Ellison | Producer |
Production | Megan Ellison | Executive Producer |
Sound | Paul Bercovitch | Dialogue Editor |
Camera | Michael Fuchs | "A" Camera Operator |
Production | Sara Murphy | Producer |
Art | Deneice O'Connor | Set Dresser |
Production | Sarah Esberg | Executive Producer |
Sound | Tara Blume | Foley Artist |
Sound | Geordy Sincavage | Foley Mixer |
Sound | John Finklea | Music Editor |
Art | Matt Marks | Property Master |
Art | Sebastian Pardo | Title Designer |
Sound | Daniel S. Irwin | ADR Editor |
Visual Effects | Renuka Ballal | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Malik Summers | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Malik Summers | Key Costumer |
Sound | Mathew Waters | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Kenneth Walker | Hair Department Head |
Lighting | Jason Velez | Gaffer |
Sound | Matt Salib | Foley Artist |
Production | Jillian Longnecker | Executive Producer |
Crew | Jeremy Sample | Stunt Coordinator |
Art | Robert Pyzocha | Art Direction |
Costume & Make-Up | Doniella Davy | Makeup Department Head |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Sound | Gabe Hilfer | Music Supervisor |
Sound | Nicholas Britell | Original Music Composer |
Sound | Andrew Silver | Music Editor |
Art | Imogen Lee | Assistant Set Decoration |
Sound | Mark Coffey | Assistant Sound Editor |
Production | Caroline Jaczko | Executive Producer |
Production | Caroline Jaczko | Unit Production Manager |
Art | Elizabeth Neveu | Assistant Property Master |
Directing | Mariela Comitini | First Assistant Director |
Editing | Joi McMillon | Editor |
Production | Sean Garrett Fogel | Line Producer |
Sound | Alfredo Viteri | Boom Operator |
Sound | Bryan Parker | Sound Effects Editor |
Editing | Alex Bickel | Digital Intermediate Colorist |
Sound | Jordan McClain | Foley Editor |
Editing | Kyle Casey | Digital Intermediate Producer |
Production | Nicole Machon | Production Secretary |
Art | Erica Hohf | Assistant Art Director |
Art | Mike Drury | Assistant Property Master |
Art | Peter Scheck | Leadman |
Art | Matt Amenta | Set Dresser |
Visual Effects | John Mangia | Visual Effects Supervisor |
Art | John F. McHugh | Construction Coordinator |
Lighting | Kiva Knight | Chief Lighting Technician |
Sound | Michael S. Head | Foley Mixer |
Editing | Daniel Morfesis | Assistant Editor |
Camera | Brent Poleski | Key Grip |
Production | Anne Davison | Casting Associate |
Visual Effects | Christian Lowe | VFX Artist |
Production | Shellie Gillespie | Production Accountant |
Sound | Joe White | Production Sound Mixer |
Production | Grant Wilfley | Extras Casting |
Visual Effects | Djuna Wahlrab | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Tracy Raffelson | Key Makeup Artist |
Camera | Jan Burgess | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Malcolm A. Purnell | "B" Camera Operator |
Camera | Tiffany Armour-Tejada | Digital Imaging Technician |
Production | Andrea Pappas | Production Supervisor |
Art | Michael Fails | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Regina de Lemos | Key Makeup Artist |
Visual Effects | Grant Anderson | VFX Artist |
Production | Mark Ceryak | Executive Producer |
Art | Oliver Rivas Madera | Art Direction |
Costume & Make-Up | Tatjana Dulovic | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Moira Frazier | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Nakoya Yancey | Key Hair Stylist |
Camera | Nicholas Huynh | First Assistant "A" Camera |
Directing | Soren Miltich | Second Assistant Director |
Sound | Timothy R. Boyce Jr. | Sound |
Sound | Timothy R. Boyce Jr. | Utility Sound |
Production | Jamie Coffey | Payroll Accountant |
Production | Paul Contos | Assistant Location Manager |
Sound | Henry van Roden | Music Coordinator |
Art | Mattie Siegal | Art Department Assistant |
Art | Guy Kozak | Lead Set Dresser |
Art | Guy Kozak | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Kim Taylor | Makeup Artist |
Lighting | Bert Mayer | Rigging Grip |
Lighting | Praveen Elankumaran | Best Boy Electric |
Production | Lauren B. Taylor | Location Coordinator |
Art | Andrew Keck | Set Dresser |
Visual Effects | Alyssa Koncelik-Diemer | VFX Artist |
Production | Samson Jacobson | Location Manager |
Art | Alison Diviney | Art Department Assistant |
Visual Effects | Sebastian Romero | VFX Artist |
Visual Effects | Matt Stroub | VFX Artist |
Costume & Make-Up | Gregg Simmons | Wardrobe Supervisor |
Camera | Rashad Clinton | Dolly Grip |
Production | Nicholas Petrovich | Casting Assistant |
Production | Chris Cloud | Assistant Location Manager |
Camera | Chris Keenan | Best Boy Grip |
Camera | Michelle Crawford | First Assistant "B" Camera |
Camera | Iraima De Leon | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Tatum Magnus | Still Photographer |
Camera | Elvis De Leon | Grip |
Camera | Angelique Storer | Grip |
Art | Melissa Miller | Art Department Coordinator |
Art | George DuPont | Art Department Assistant |
Art | Robert Mulzberg | Set Dresser |
Art | Anthony Stallone | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Brittany Gehoski | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Kimberly Butler-Gilkeson | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Edouard Fan | Costume Assistant |
Production | Fatimah Muhammad | Location Assistant |
Production | Abby Emmett | Production Coordinator |
Production | Lisa Sever-Ferraro | Assistant Production Coordinator |
Directing | Michael Armand Crupi | Second Second Assistant Director |
Crew | John Miale | Transportation Co-Captain |