In Time (2011)
I en inte alls för avlägsen framtid har forskningen kommit så pass långt att man har kunnat stänga av genernas föråldrade. Tiden är nu valutan i världen och den rike kan leva för alltid medan de fattiga får byta in vad de äger för att förlänga sin odödlighet. En ung fattig kille får tag på en förmögenhet av tid men är inte snabb nog att hjälpa sin äldre döende mor. Han blir då jagad av den korrupta polisstyrkan, känd som 'Time Keepers'.
Director:
Andrew Niccol
Writer:
Andrew Niccol
Justin Timberlake Will Salas |
|
Amanda Seyfried Sylvia Weis |
|
Cillian Murphy Raymond Leon |
|
Olivia Wilde Rachel Salas |
|
Alex Pettyfer Fortis |
|
Johnny Galecki Borel |
|
Matt Bomer Henry Hamilton |
|
Vincent Kartheiser Philippe Weis |
|
Yaya DaCosta Greta |
|
Toby Hemingway Timekeeper Kors |
|
Bella Heathcote Michele Weis |
|
Shyloh Oostwald Maya |
|
Emma Fitzpatrick Kara |
|
Will Harris Ulysse |
|
Michael William Freeman Nardin |
|
Jesse Lee Soffer Webb |
|
Aaron Perilo Bell |
|
Zuleyka Silver Pasha |
|
Colin McGurk Citizen |
|
Laura Ashley Samuels Sagita |
|
Ray Santiago Victa |
|
Will Peltz Pierre |
|
Christiann Castellanos Jasmine |
|
Abhi Sinha Ross |
|
Maximilian Osinski Louis |
|
Kristopher Higgins Timekeeper Dent |
|
Germano Sardinha Carlo |
|
Nick Lashaway Ekman |
|
Brendan Miller Kolber |
|
La Monde Byrd Minuteman Rado |
|
Paul David Story Minuteman Roth |
|
Blake Sheldon Man at Door |
|
Collins Pennie Timekeeper Jaeger |
|
Melissa Ordway Leila |
|
Ethan Peck Constantin |
|
Korrina Rico Hotel Clerk |
|
Seema Lazar Timekeeper Ellini |
|
Adam Jamal Craig Girard |
|
Andreas Wigand Milus |
|
Sasha Pivovarova Clara |
|
Luis Chávez Ernest |
|
August Emerson Levi |
|
Cathy Baron Ruby |
|
Kris Lemche Markus |
|
Sterling Sulieman Franck |
|
Rachel Roberts Carrera |
|
Jeff Staron Oris |
|
Drew James Thomas |
|
Swen Temmel Breitling |
|
Jessica Parker Kennedy Edouarda |
|
Matt O'Leary Moser |
|
Trever O'Brien Nomos |
|
Faye Kingslee Timekeeper Jean |
|
Patrick Salway Factory Worker |
|
Adrianna Adams Casino High Roller (uncredited) |
|
Sloane Avery Dayton Teen Girl (uncredited) |
|
Nick Benseman Dayton Thug (uncredited) |
|
Skyler Bible Timegiver (uncredited) |
|
Matthew Broadley Street Child (uncredited) |
|
Alyssa de Boisblanc Young Dayton Girl (uncredited) |
|
Alycia Grant Bus Passanger / Factory Worker (uncredited) |
|
Mary Elise Hayden Jazz Singer (uncredited) |
|
Laura Henschel Time Keeper (uncredited) |
|
Spencer Kayden Villager / Bar Dancer (uncredited) |
|
Christian Madsen Dayton Citizen Leader (uncredited) |
|
Skyler Maxon Casino High Roller (uncredited) |
|
Corbin McCarthy Server (uncredited) |
|
Sam Meader Time Keeper Enforcer (uncredited) |
|
Marcos Mateo Ochoa Thug (uncredited) |
|
Ernest Pierce Minuteman (uncredited) |
|
Talon Reid Casino High Roller (uncredited) |
|
Sarah May Sommers Young Girl (uncredited) |
|
Jason Weary Roulette Dealer (uncredited) |
|
Michael James Wong Bus Passenger / Factory Worker (uncredited) |
|
Jason Woods Bodyguard (uncredited) |
|
Giggi Yazicioglu Jane (uncredited) |
|
Mo Zelof Factory Boss (uncredited) |
Camera | Roger Deakins | Director of Photography |
Production | Denise Chamian | Casting |
Production | Arnon Milchan | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Design |
Art | Alex McDowell | Production Design |
Editing | Zach Staenberg | Editor |
Sound | Craig Armstrong | Original Music Composer |
Art | Karen O'Hara | Set Decoration |
Visual Effects | Matt Sweeney | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Key Set Costumer |
Production | Debra James | Unit Production Manager |
Production | Debra James | Co-Producer |
Writing | Andrew Niccol | Screenplay |
Directing | Andrew Niccol | Director |
Production | Andrew Niccol | Producer |
Sound | Zigmund Gron | Music Editor |
Camera | Paul Hughen | Second Unit Director of Photography |
Crew | Bradley M. Goodman | Post Production Supervisor |
Crew | David Leitch | Stunt Coordinator |
Directing | David Leitch | Second Unit Director |
Production | Marc Abraham | Producer |
Production | Eric Newman | Producer |
Sound | Roland N. Thai | Sound Effects Editor |
Crew | Chris Palermo | Stunt Driver |
Sound | Odin Benitez | Sound Effects Editor |
Sound | David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Andrew Z. Davis | Executive Producer |
Art | Chris Farmer | Art Direction |
Crew | Clay Cullen | Stunt Driver |
Production | John Panzarella | Location Manager |
Sound | Rick Canelli | ADR Recordist |
Crew | Michelle Rose | Utility Stunts |
Crew | Zack Duhame | Stunts |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | Knox White | Boom Operator |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Production | Hutch Parker | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Terry Baliel | Hair Department Head |
Camera | Bruce Hamme | Dolly Grip |
Production | Amy Israel | Executive Producer |
Art | Todd Cherniawsky | Art Direction |
Art | Priscilla Elliott | Art Direction |
Production | Kristel Laiblin | Executive Producer |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Art | Vlad Bina | Art Direction |
Crew | Ted Moser | Picture Car Coordinator |
Crew | Ted Moser | Transportation Coordinator |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Production | Ania O'Hare | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Cheryl Beasley Blackwell | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Michelle Vittone | Makeup Department Head |
Visual Effects | Dottie Starling | Visual Effects Supervisor |
Sound | Paul Berolzheimer | Sound Effects Editor |
Sound | Richard King | Supervising Sound Editor |
Sound | Hilda Hodges | Foley Artist |
Art | Eugene McCarthy | Property Master |
Editing | George Chavez | Color Timer |
Directing | Lars P. Winther | First Assistant Director |
Directing | Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Kanani Wolf | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jay Cheng | Set Costumer |
Camera | Stephen Vaughan | Still Photographer |
Crew | Oakley Lehman | Stunts |
Art | Bill Holmquist | Construction Coordinator |
Sound | James Wright | Dolby Consultant |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Candace Neal | Hairstylist |
Crew | Guy Adan | Unit Publicist |
Lighting | Chris Napolitano | Gaffer |
Sound | Kira Roessler | Dialogue Editor |
Sound | Jessica Gallavan | ADR Supervisor |
Sound | Bruce Tanis | Foley Supervisor |
Costume & Make-Up | Carrie Arakaki | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Christine L. Cantella | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Shelli Nishino | Set Costumer |
Sound | Michael Babcock | Supervising Sound Editor |
Sound | Michael Babcock | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jeff Sawyer | Sound Effects Editor |
Sound | Christopher Walmer | Utility Sound |
Editing | Martha Pike | Digital Intermediate Editor |
Costume & Make-Up | Maggie Hayes-Jackson | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Tracy Manzo | Makeup Artist |
Editing | Tony Bacigalupi | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Katrina Chevalier | Hairstylist |
Sound | Andrew Bock | Assistant Sound Editor |
Sound | Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Art | Todd Harris | Storyboard Artist |
Sound | Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Visual Effects | Ellen Somers | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Ellen Somers | Visual Effects Producer |
Art | Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Lighting | Blake Pike | Key Rigging Grip |
Lighting | R. Michael De Chellis | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Julie Kristy | Makeup Artist |
Sound | Christopher Flick | Foley Supervisor |
Camera | Harry Zimmerman | First Assistant "B" Camera |
Sound | Ed Novick | Production Sound Mixer |
Camera | Matthew Haskins | Second Assistant "A" Camera |
Art | Darlene Salinas | Set Decorating Coordinator |
Camera | Bela Trutz | Steadicam Operator |
Camera | Bela Trutz | "B" Camera Operator |
Production | Michael DeSantis | Production Accountant |
Camera | Andy Harris | First Assistant "A" Camera |
Crew | Ian Kay | Armorer |
Art | Ian Kay | Assistant Property Master |
Crew | Heidi Moneymaker | Stunt Double |
Sound | Gary Calamar | Music Consultant |
Crew | Jeremy Fry | Stunts |
Lighting | Robert B. Dechellis | Best Boy Electric |
Crew | Jesse Olivares | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Debra Coleman | Makeup Artist |
Camera | Rod Farley | Best Boy Grip |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Directing | Greg Hale | Second Assistant Director |
Crew | Renae Moneymaker | Stunt Double |
Art | Gregory Byrne | Set Dresser |
Art | Ahmet Ahmet | Title Designer |
Crew | Danny Wynands | Stunts |
Crew | Shauna Galligan | Utility Stunts |
Crew | Tad Griffith | Stunts |
Crew | Willie Radcliff | Craft Service |
Crew | Rick Davis | Transportation Captain |
Camera | Liza Bambenek | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Ray Garcia | Key Grip |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Art | Joel Prihoda | Leadman |
Art | Martin Charles | Graphic Designer |
Production | Alan Kilmer | Payroll Accountant |
Art | Igor Knežević | Production Illustrator |
Directing | Renee Hill-Sweet | Second Second Assistant Director |
Production | Michelle Stevens | First Assistant Accountant |
Production | Paul LaZebnik | Production Coordinator |
Camera | Jessica Ramos | Camera Loader |
Directing | Kristina M. Peterson | Second Second Assistant Director |
Art | John Markovich | Set Dresser |
Production | S. Dylan Kirkland | Assistant Location Manager |
Production | David Bojarski | Second Assistant Accountant |
Crew | Jared S. Eddo | Stunts |
Art | Art Shippee | Set Dresser |
Art | Anne Marie Hamill | Set Dresser |
Art | John Herrera McElroy | Assistant Property Master |
Art | Christopher Williamson | Set Dresser |
Editing | Ainslie Thomas | Project Manager |