Boogie Nights (1997)
Utan tvekan är detta 90-talets 70-talsfilm! Andersons film är en både rolig och varm men bitvis också svart skildring av den smaklösa och optimistiska tidsepoken då färgerna gick i orange, grönt och brunt, vi hade tjafs på brallorna, det dunkade disco ur högtalarna - och storheter som John Holmes och Harry Reemes stod framför filmkamerorna. Det är nämligen utifrån och inifrån den snabbt svällande porrfilmindustrins miljöer som 70-talet återskapas denna gång - en vild värld av drömmar, hopp, ömklighet och kollektiv kärlek. Nästa decennium krossades allt av brutalare hårdporr, knarkets bakeffekter och AIDS.
Director: Paul Thomas Anderson
Mark Wahlberg Eddie Adams / Dirk Diggler |
|
Julianne Moore Amber Waves |
|
Burt Reynolds Jack Horner |
|
Don Cheadle Buck Swope |
|
John C. Reilly Reed Rothchild |
|
William H. Macy Little Bill |
|
Heather Graham Rollergirl |
|
Nicole Ari Parker Becky Barnett |
|
Philip Seymour Hoffman Scotty J. |
|
Luis Guzmán Maurice t.t. Rodriguez |
|
Philip Baker Hall Floyd Gondolli |
|
Thomas Jane Todd Parker |
|
Robert Ridgely The Colonel James |
|
Robert Downey Sr. Burt, Studio Manager |
|
Nina Hartley Little Bill's Wife |
|
Melora Walters Jessie St. Vincent |
|
Alfred Molina Rahad Jackson |
|
Ricky Jay Kurt Longjohn |
|
Laurel Holloman Sheryl Lynn |
|
Michael Penn Nick the Engineer |
|
Michael Jace Jerome |
|
Jack Wallace Rocky |
|
Kai Lennox High School / College Kid |
|
Jonathan Quint Johnny Doe |
|
John Doe Amber's Husband |
|
Joanna Gleason Dirk's Mother |
|
Lawrence Hudd Dirk's Father |
|
Rico Bueno Hot Traxx Waiter |
|
Samson Barkhordarian Hot Traxx Chef |
|
Brad Braeden Big Stud |
|
Michael Stein Stereo Customer |
|
Stanley DeSantis Buck's Manager |
|
Patricia Forte Teacher |
|
Jason Andrews Johnny Limo Driver |
|
Little Cinderella Colonel's Lady Friend |
|
Greg Lauren Young Stud |
|
Tom Dorfmeister Watcher #1 |
|
Jake Cross Watcher #2 |
|
Selwyn Emerson Miller Hot Traxx DJ |
|
Jamielyn Lippman Colonel's Hot Traxx Girlfriend |
|
Missy Spell Tanner Becky's Girlfriend |
|
Raymond Laboriel Becky's Girlfriend's Friend |
|
Jon Brion Awards Ceremony Band Member |
|
Brian Kehew Awards Ceremony Band Member |
|
Robin Sharp Awards Ceremony Band Member |
|
Audrey Wiechman Awards Ceremony Band Member |
|
Tim Soronen Raphael |
|
Alexander D. Slanger Floyd's Kid - Boy |
|
Tom Lenk Floyd's Kid - Boy |
|
Lexi Leigh Floyd's Kid - Girl |
|
Laura Gronewold Floyd's Kid - Girl |
|
Vernon Guichard II Mugsy, Jack's Bartender |
|
Tony Tedeschi New Year's Eve Young Stud |
|
Leslie Redden KC Sunshine |
|
Gregory T. Daniel Minister |
|
Don Amendolia Bank Worker |
|
Summer Cummings Summer - Jacuzzi Girl |
|
Skye Blue Skye - Jacuzzi Girl |
|
Veronica Hart Judge |
|
Jack Riley Lawyer |
|
Channon Roe Surfer |
|
Mike Gunther Surfer Punk |
|
Michael Raye Smith Surfer Punk |
|
Michael S. Stencil Surfer Punk |
|
Dustin Courtney Donut Boy |
|
Allan Graf Man with Gun |
|
Jose Chaidez Puerto Rican Kid |
|
B. Philly Johnson Rahad's Bodyguard |
|
Joe G.M. Chan Cosmo - Rahad's Boy |
|
Goliath Tyrone |
|
Israel Juarbe Maurice's Brother |
|
George Anthony Rae Maurice's Brother |
|
Eric Winzenried Doctor |
|
Sharon Ferrol-Young Hot Traxx Dancer |
|
Anne Fletcher Hot Traxx Dancer |
|
Scott Fowler Hot Traxx Dancer |
|
Melanie A. Gage Hot Traxx Dancer |
|
Eddie Garcia Hot Traxx Dancer |
|
Sebastian La Cause Hot Traxx Dancer |
|
Lance MacDonald Hot Traxx Dancer |
|
Diane Mizota Hot Traxx Dancer |
|
Nathan Prevost Hot Traxx Dancer |
|
Lisa Ratzin Hot Traxx Dancer |
|
Dee Dee Weathers Hot Traxx Dancer |
|
Darrel W. Wright Hot Traxx Dancer |
|
Michael Ballhaus Cameraman (uncredited) |
|
Greg Bronson Clubgoer (uncredited) |
|
Grace Bustos Underwater Swimming Girl at Party (uncredited) |
|
Jorga Caye Patron (uncredited) |
|
Tyrone D. Dixon Actor in 'Angels Live in My Town' (uncredited) |
|
Theo Mayes Dirk Diggler's Hairstylist (uncredited) |
|
Coleman McClary Jack's Pool Party Guest (uncredited) |
|
Jami Philbrick Dancer (uncredited) |
|
Aaron Stielstra Partygoer (uncredited) |
|
Misty Tamburelli Girl in Red Dress (uncredited) |
|
Sean Welch Party Man (uncredited) |
Production | Lawrence Gordon | Executive Producer |
Production | John S. Lyons | Producer |
Editing | Dylan Tichenor | Editor |
Production | Lloyd Levin | Producer |
Camera | Robert Elswit | Director of Photography |
Directing | Paul Thomas Anderson | Director |
Production | Paul Thomas Anderson | Producer |
Writing | Paul Thomas Anderson | Writer |
Production | Michael De Luca | Co-Executive Producer |
Production | Lynn Harris | Co-Executive Producer |
Production | Daniel Lupi | Unit Production Manager |
Production | Daniel Lupi | Co-Producer |
Production | JoAnne Sellar | Producer |
Production | Cassandra Kulukundis | Casting Associate |
Sound | Karyn Rachtman | Music Supervisor |
Sound | Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Robert Kurtzman | Special Effects Makeup Artist |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Production | Joe Fineman | Executive In Charge Of Post Production |
Art | Bob Ziembicki | Production Design |
Art | Ted Berner | Art Direction |
Crew | Lou Carlucci | Special Effects |
Visual Effects | Lou Carlucci | Special Effects Supervisor |
Crew | Mark De Alessandro | Stunts |
Costume & Make-Up | Brian McManus | Makeup Artist |
Crew | Allan Graf | Stunts |
Crew | Adam Shankman | Choreographer |
Art | Sandy Struth | Set Decoration |
Production | Carla Fry | Executive In Charge Of Production |
Production | Christine Sheaks | Casting |
Crew | Mick Strawn | Special Effects |
Sound | Michael Penn | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Mark Bridges | Costume Design |
Production | Leon Dudevoir | Production Executive |
Sound | Stephen Halbert | Sound Mixer |
Production | Karri O'Reilly | Production Secretary |
Editing | Fred Raskin | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Editing | Joan Sobel | First Assistant Editor |
Production | Brigitte Mueller | Production Coordinator |
Crew | Edward Conna | Stunts |
Crew | Michael Owen | Stunts |
Costume & Make-Up | Howard Berger | Special Effects Makeup Artist |
Sound | John Kwiatkowski | Sound Effects Editor |
Sound | Dana Porter | Foley Recordist |
Sound | Tom Hammond | Foley Editor |
Sound | Frank Long | Sound Engineer |
Sound | David McRell | Assistant Sound Editor |
Sound | Charles W. Ritter | Dialogue Editor |
Crew | Mark Graziano | Post Production Supervisor |
Sound | Richard Partlow | Foley Artist |
Crew | Max Daniels | Stunts |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | Ron Bedrosian | Foley Mixer |
Production | Larry Ring | Assistant Location Manager |
Sound | Jim Borgardt | ADR Supervisor |
Costume & Make-Up | Kimberly Adams | Assistant Costume Designer |
Crew | Jeff Ramsey | Stunts |
Sound | Samuel Lehmer | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Jeff Orsa | Rigging Gaffer |
Crew | Josh Hakian | Special Effects |
Lighting | Jeff Zucker | Gaffer |
Crew | Jeffrey Lee Gibson | Stunts |
Costume & Make-Up | David Davenport | Costume Supervisor |
Production | Daniel P. Collins | Unit Manager |
Production | Craig Markey | Production Supervisor |
Sound | Laura Macias | Foley Artist |
Directing | Jayne-Ann Tenggren | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Tina Roesler Kerwin | Makeup Supervisor |
Sound | Barbara Delpuech | Assistant Sound Editor |
Sound | Marnie Moore | Foley Artist |
Art | Bill Holmquist | Construction Coordinator |
Camera | Andy Shuttleworth | Camera Operator |
Camera | Andy Shuttleworth | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Janet Ingram | Costumer |
Sound | David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Gayle Simon | Assistant Art Director |
Sound | Peter Halbert | Boom Operator |
Crew | Mike Smith | Stunts |
Crew | Cliff Cudney | Stunt Coordinator |
Sound | Kini Kay | Sound Effects Editor |
Sound | Bradford Bell | Sound Engineer |
Lighting | George Lozano Jr. | Electrician |
Art | Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Directing | John Wildermuth | First Assistant Director |
Sound | Casey Stone | Scoring Mixer |
Costume & Make-Up | Theo Mayes | Hair Supervisor |
Sound | Bobby Lavelle | Music Supervisor |
Crew | John C. Carlucci | Special Effects |
Crew | Kamar Bitar | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Olga Ishkhanova | Seamstress |
Costume & Make-Up | Suzanne Diaz | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Cookie Lopez | Key Costumer |
Camera | Sean Hunter Moe | Camera Loader |
Editing | Phil Hetos | Color Timer |
Editing | Danny Miller | Associate Editor |
Crew | Brian Avery | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda S. Cormany | Costumer |
Crew | Paul Prokop | Production Controller |
Sound | Valerie Davidson | Foley Supervisor |
Crew | Mark Borg | Propmaker |
Sound | Lou Kleinman | Dialogue Editor |
Sound | Ron Finn | Music Editor |
Crew | Colin Alexander | Propmaker |
Art | Chanel Salzer | Location Scout |
Directing | Adam Druxman | Second Assistant Director |
Sound | Sharon Michaels | Foley Artist |
Sound | Jeremy Molod | Foley Recordist |
Production | Minnie Duerr | First Assistant Accountant |
Production | Boyd Wilson | Location Manager |
Art | James Lennox | Location Scout |
Art | Chris Carriveau | Leadman |
Camera | Jamie Franta | Grip |
Production | Rich King | Extras Casting |
Camera | Joseph Dianda | Key Grip |
Camera | Scott Patten | Best Boy Grip |
Art | Kenneth Carriveau | Swing |
Art | Gregg M. Hartman | Swing |
Costume & Make-Up | Martin Milligan | On Set Dresser |
Crew | Joel Jaspan | Propmaker |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Editing | Bethany Orlemann | Associate Editor |
Costume & Make-Up | Lynn Rodgers | Makeup Artist |
Crew | Shawn Crowder | Stunts |
Camera | John Stradling | Second Assistant Camera |
Crew | Michael Lee Phillips Jr. | Set Production Assistant |
Crew | Gregg Dandridge | Stunts |
Crew | Mary Nitschke | Stunts |
Art | Suzanne Lapick | Assistant Property Master |
Crew | Robert McGovern | Stunts |
Sound | Mark Yardas | Sound Effects Editor |
Sound | Dean St. John | ADR Mixer |
Production | Julie Hansen | Production Accountant |
Sound | David Halbert | Boom Operator |
Camera | Shawn Ensign | Grip |
Crew | Karrie Aubuchon | Makeup Effects |
Directing | Maria Battle Campbell | Second Second Assistant Director |
Sound | Richard Chaim | Sound Designer |
Camera | Kenny Davis | Dolly Grip |
Lighting | Ngoli Vukani Nyirenda | Electrician |
Art | Kevin Hughes | Property Master |
Art | Mark Balda | Construction Foreman |
Art | Victor Bazaz | Swing |
Production | David Nickoll | Producer's Assistant |
Crew | Michael Schultz | Catering |
Costume & Make-Up | Jon von Lingner | Hair Assistant |
Crew | Adam Campbell | Special Effects |
Camera | William J. McDevitt | Grip |
Crew | Richard McConnell | Propmaker |
Sound | Stephen Hart | Foley Mixer |
Camera | Michael G. Riba | First Assistant Camera |
Production | Eileen Malyszko Lee | Production Coordinator |
Crew | Marie Gaerlan | Post Production Assistant |
Sound | Eric 'Sprocket' Uporsky | Utility Sound |
Lighting | Stephen Brock | Best Boy Electric |
Lighting | Benny Buck | Electrician |
Lighting | Joe Colangelo | Electrician |
Lighting | Keith Davis | Electrician |
Lighting | Willie J. Gray | Electrician |
Camera | Nick Arnds | Grip |
Art | Stephen Flynn | Assistant Property Master |
Art | Kristen Gassner | Set Decoration Buyer |
Costume & Make-Up | Eva Marie Denst | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Evelyn Rozenfeld | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Pablo Nantas | Tailor |
Art | Dwayne Mack Alezandre | Location Scout |
Art | Joel Sinderman | Location Scout |
Art | Jim Small | Location Scout |
Production | Penny Gillman | Payroll Accountant |
Production | Mark Summers | Payroll Accountant |
Crew | Jeff Trachtman | Set Production Assistant |
Crew | Rob Montalbano | Set Production Assistant |
Production | Nicole Sarrocco | Accounting Clerk Assistant |
Production | Jon Krueger | Assistant Unit Manager |
Production | Eric Berger | Assistant Unit Manager |
Production | Michael Tappan | Assistant Unit Manager |
Production | Nina Grossman | Producer's Assistant |
Sound | Joseph Bosco | ADR Recordist |
Crew | Dianne Carlucci | Special Effects Manager |
Crew | Ronald L. Myers | Special Effects |
Crew | David Blair | Special Effects |
Art | David Peck | Construction Foreman |
Crew | Jack Orlando | Propmaker |
Crew | Mark B. Palma | Propmaker |
Crew | Michael Blair | Propmaker |
Crew | Greg Lay | Propmaker |
Crew | Gregory A. Newton | Propmaker |
Art | Philip Cheyenne Ali | Painter |
Art | Greg Musselman | Painter |
Art | Hilmar Ragnarsson | Painter |
Crew | Ted Shred | Stunts |
Sound | Carol Dunn | Music Coordinator |