The Highwaymen (2019)
Verklighetsbaserat kriminaldrama där två stenhårda före detta Texas-poliser får i uppgift att hitta och avrätta det ökända rånarparet Bonnie och Clyde.
Director: John Lee Hancock
Kevin Costner Frank Hamer |
|
Woody Harrelson Manny Gault |
|
Kathy Bates Ma Ferguson |
|
John Carroll Lynch Lee Simmons |
|
Thomas Mann Deputy Ted Hinton |
|
Dean Denton Deputy Bob Alcorn |
|
Kim Dickens Gladys Hamer |
|
William Sadler Henry Barrow |
|
W. Earl Brown Ivy Methvin |
|
David Furr Detective John Quinn |
|
Jason Davis Agent Kendale |
|
Josh Caras Wade McNabb |
|
David Born Sheriff Henderson Jordan |
|
Brian F. Durkin Deputy Prentiss Oakley |
|
Kaley Wheless Jean Gault |
|
Alex Elder Nate Gault |
|
Emily Brobst Bonnie Parker |
|
Edward Bossert Clyde Barrow |
|
Jake Dashnaw Henry Methvin |
|
Jane McNeill Emma Parker |
|
Karson Kern Joe Palmer |
|
Jesse C. Boyd Ray Hamilton |
|
Kevin Sangston Guard Crowson |
|
Robert Bryan Davis Guard Bozeman |
|
Luray Cooper Luther |
|
Johnny McPhail Old Farmer (Grapevine) |
|
Silas Cooper Chief Boyd |
|
Jeff Pope Constable Cal Campbell |
|
Arvin Combs State Official #1 |
|
Joe Knezevich State Official #2 |
|
Billy Slaughter Reporter #1 |
|
Brandon O'Dell Reporter #2 |
|
Dean J. West Reporter #3 |
|
Don Stallings Orphan Annie Ford Driver |
|
David Dwyer Sheriff Smoot Schmid |
|
Steve Vernon Gun Store Owner |
|
Carter Maharrey Carter |
|
Justin Matthew Smith Pump Jockey |
|
Cullen Moss Oklahoma Cop |
|
Alan Wells 1st G-Man (Oklahoma) |
|
Josh Ventura Okie G-Man |
|
Michael Draper Tough Migrant Worker (Oklahoma) |
|
Timothy McKinney Okie Migrant |
|
Luke Loveless Bottle Boy |
|
Ian Pitre Hammer Boy |
|
Billy 4 Johnston West Dallas Messenger Kid |
|
Izzy G. Little Mudlark Girl |
|
Savanna Renee Garbo Girl |
|
Mitch Eakins Fancy Dan #1 |
|
Matthew Paul Martinez Fancy Dan #2 |
|
Todd Barnett Local Reporter |
|
Troy Hogan Migrant Worker |
|
Taj Marqui Paul Migrant Worker's Son |
|
Russell L. Welch III Underworld Dance Hall Band Member #1 |
|
Nicolas J. Lefebvre Underworld Dance Hall Band Member #2 |
|
Stephen L. Kelly Underworld Dance Hall Band Member #3 |
|
Robert E. Streeck Ferguson Agent #1 |
|
Donald Robert Mohr West Dallas G-Man |
|
Brad Napp Ferguson Agent #2 |
|
Sophia Silver Daisy |
|
Lynden Orr Violet / Bonnie (voice) |
|
Makani Ravello Bonnie Parker Lookalike #1 |
|
Samantha Hunter Ogan Bonnie Parker Lookalike #2 |
|
Mikey Kelley Clyde (voice) |
|
Leigh Anne Tuohy Ladies Auxiliary Attendee #1 |
|
Collins Tuohy Ladies Auxiliary Attendee #2 |
|
Teddy Orr Ladies Auxiliary Attendee #3 |
|
Skip Stellrecht Texas Radio Newscaster (voice) |
|
Jon Briddell Oklahoma Radio Newscaster (voice) |
|
David Zyler National Radio Newscaster (voice) |
Sound | Thomas Newman | Original Music Composer |
Production | Denise Chamian | Casting |
Camera | John Schwartzman | Director of Photography |
Production | Kevin Costner | Executive Producer |
Production | Woody Harrelson | Executive Producer |
Art | Michael Corenblith | Production Design |
Costume & Make-Up | Daniel Orlandi | Costume Designer |
Camera | Ian Fox | "A" Camera Operator |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Directing | Jeffrey J. Dashnaw | Second Unit Director |
Writing | John Fusco | Writer |
Production | Casey Silver | Producer |
Directing | John Lee Hancock | Director |
Production | John Lee Hancock | Executive Producer |
Editing | Robert Frazen | Editor |
Production | Gary Huckabay | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Makeup Department Head |
Art | Susan Benjamin | Set Decoration |
Production | Tracy Kilpatrick | Local Casting |
Art | Kelly Curley | Art Direction |
Crew | Taryn Terrell | Stunts |
Camera | Remi Tournois | "B" Camera Operator |
Sound | Jon Johnson | Supervising Sound Editor |
Art | Jessica Stumpf | Set Designer |
Art | Dave Kelsey | Set Designer |
Crew | J.J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Directing | Brooke Satrazemis | Script Supervisor |
Art | Alice Alward | Assistant Art Director |
Sound | John Pritchett | Sound Mixer |
Camera | Bryan Delorenzo | First Assistant "B" Camera |
Production | Michael J. Malone | Executive Producer |
Production | Michael J. Malone | Unit Production Manager |
Directing | Phil Hardage | First Assistant Director |
Art | Philip Schneider | Property Master |
Crew | Mallory Thompson | Stunts |
Camera | Todd Schlopy | First Assistant "A" Camera |
Art | Joel Prihoda | Leadman |
Camera | Thomas D. Lairson Jr. | Second Assistant "A" Camera |
Production | Rod Lake | Executive Producer |
Production | Matthew Reynolds | Associate Producer |
Visual Effects | John E. Swallow | Visual Effects Supervisor |
Crew | Joey Dillon | Armorer |
Camera | Stephen Freebairn | Digital Imaging Technician |
Camera | Zander White | Camera Loader |
Crew | Dena Sodano | Stunt Driver |