True History of the Kelly Gang (2019)
Hjälte i vissas ögon, brottsling i andras. Ned Kelly förlorade som barn sin pappa och uppfostrades av sin mamma Ellen och den ökände fängelsekunden Harry Power. Ned lär sig snabbt att leva efter de fredlösas regler och det dröjer inte länge förrän polisen får upp ögonen för honom. Han bildar sitt egna banditgäng och fortsätter med stor framgång på brottets bana. Ju fler brott hans gäng begår desto mer ökar hans berömmelse och ryktbarhet, samtidigt som polisen gör sitt yttersta för att stoppa dem för evigt.
Director:
Justin Kurzel
Writer:
Shaun Grant
George MacKay Ned Kelly |
|
Nicholas Hoult Sgt. Fitzpatrick |
|
Essie Davis Ellen Kelly |
|
Russell Crowe Harry Power |
|
Charlie Hunnam Sergeant O'Neil |
|
Orlando Schwerdt Young Ned Kelly |
|
Earl Cave Dan Kelly |
|
Sean Keenan Joe Byrne |
|
Thomasin McKenzie Mary Hearn |
|
Rory Collins Mary's Baby Boy |
|
Jacob Collins-Levy Thomas Curnow |
|
Marlon Williams George King |
|
Gentle Ben Corbett John 'Red' Kelly |
|
Claudia Karvan Mrs. Shelton |
|
Harry Greenwood (uncredited) |
|
Josephine Blazier Kate Kelly |
|
Louis Hewison Steve Hart |
|
Jillian Nguyen Molly Kane |
|
Jack Charles Waiter |
|
Will McNeill Kennedy |
|
Paul Capsis Vera Robinson |
|
Danzal Baker Tracker Tom |
|
Claerwen Brown Baby Grace |
|
Asmara Feik Young Maggie Kelly |
|
Mo Scott Young Dan Kelly |
|
Winona Keegan Young Kate Kelly |
|
Chase Oosterweghel Dick Shelton |
|
Daniel P. Jones Guard Woodside |
|
Tilly Lawless Brigit Moore |
|
Rian Goodge Fighting Englishman |
|
Ross Knight James Saunders |
|
Lola Hewison Maggie Kelly |
|
Markella Kavenagh Jane Cotter |
|
Paul Rochford Scanlon |
|
Steve Bradshaw McIntyre |
|
Andrew Wright Lonigan |
|
Fox Curry Jack Jones |
|
Anni Finsterer Mrs. Gill |
|
Kane Swain Boy Soldier |
|
Paul Hallett Brothel patron (uncredited) |
|
Louis Vogel Young Officer |
|
Saiyif Canaan The Kelly Army |
|
Charlie Chrimes The Kelly Army |
|
Marlo Cobham The Kelly Army |
|
Luca Concilia The Kelly Army |
|
Will Cornish The Kelly Army |
|
Mitchell Crow The Kelly Army |
|
Malik Furlong The Kelly Army |
|
Couper Gross The Kelly Army |
|
Michael Hastie The Kelly Army |
|
Malakai Hersburgh The Kelly Army |
|
Jack Keenan The Kelly Army |
|
Zach Kennedy The Kelly Army |
|
Khan James-Parker The Kelly Army |
|
Maya Lineham The Kelly Army |
|
Flynn Martin The Kelly Army |
|
Benjamin Macdonald The Kelly Army |
|
Harry McClements The Kelly Army |
|
Will McIntyre The Kelly Army |
|
Felix McLeod The Kelly Army |
|
Mitchell McMaster The Kelly Army |
|
Laughlin Moeller The Kelly Army |
|
Harry Musgove The Kelly Army |
|
Bailey Smith The Kelly Army |
|
Charlie Stock The Kelly Army |
|
Daniel Sultana The Kelly Army |
|
Jan Wilmar The Kelly Army |
|
Chelsie Witnish The Kelly Army |
|
Amy Christian Miss Robinson's Girl |
Production | Des Hamilton | Casting |
Production | Sue Bruce-Smith | Executive Producer |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Production | Vincent Sheehan | Executive Producer |
Production | Liz Watts | Producer |
Production | David Aukin | Executive Producer |
Production | Sam Lavender | Executive Producer |
Sound | Frank Lipson | Sound Designer |
Sound | Frank Lipson | Supervising Sound Effects Editor |
Sound | Frank Lipson | Sound |
Crew | Zev Eleftheriou | Stunt Coordinator |
Art | Rebecca Cohen | Set Decoration |
Visual Effects | Angelo Sahin | Special Effects Supervisor |
Art | Janie Parker | Art Direction |
Sound | Steve Single | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Steve Single | Supervising Dialogue Editor |
Production | Peter Carey | Executive Producer |
Writing | Peter Carey | Novel |
Production | Hal Vogel | Producer |
Directing | Justin Kurzel | Director |
Production | Justin Kurzel | Producer |
Writing | Shaun Grant | Screenplay |
Production | Shaun Grant | Executive Producer |
Sound | Jed Kurzel | Original Music Composer |
Editing | Nick Fenton | Editor |
Art | Karen Murphy | Production Design |
Costume & Make-Up | Alice Babidge | Costume Designer |
Production | Emilie Georges | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Sheldon Wade | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Kirsty Whalley | Scoring Mixer |
Costume & Make-Up | Kate Birch | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Kate Birch | Makeup Supervisor |
Art | Michael Bell | Set Designer |
Crew | Jenny Kent | Dialogue Coach |
Sound | Andrew Neil | Sound Designer |
Sound | Andrew Neil | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Andrew Neil | Sound Effects |
Crew | Fiona Nix | Unit Publicist |
Camera | Ben King | Still Photographer |
Sound | Peter Cobbin | Scoring Mixer |
Costume & Make-Up | Elly Kamal | Costume Supervisor |
Production | Natalie Wall | Casting Associate |
Camera | Nick Forster | First Assistant "B" Camera |
Camera | Thomas Hayes | Second Assistant "B" Camera |
Sound | Jemma Burns | Music Supervisor |
Crew | Philli Anderson | Stunts |
Crew | Scott Warwick | Armorer |
Sound | Andrew Ramage | Sound Recordist |
Camera | Ari Wegner | Director of Photography |
Art | Annette Mackie | Concept Artist |
Lighting | Ruru Reedy | Gaffer |
Camera | Ron Coe | First Assistant "A" Camera |
Production | Elan Jones | Casting |
Editing | John Erasmus | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Kirsten Veysey | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kirsten Veysey | Makeup Designer |
Sound | Lisa Simpson | Foley Mixer |
Camera | Glenn Arrowsmith | Key Grip |
Production | Naima Abed | Executive Producer |
Directing | Scott Lovelock | First Assistant Director |
Art | Juliet John | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Lee Norris | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lee Norris | Hairstylist |
Art | Tim McGaw | Prop Designer |
Sound | Mark D'Angelo | Sound Recordist |
Sound | Christian Scallan | Music Editor |
Camera | Michael Vivian | Dolly Grip |
Production | Brad Feinstein | Producer |
Production | Brad Feinstein | Executive Producer |
Directing | Angella McPherson | Second Assistant Director |
Production | Daniel Battsek | Executive Producer |
Sound | Niels Gabriels | Sound Effects |
Camera | Tim Walsh | Steadicam Operator |
Production | Joseph Ingrassia | Executive Producer |
Crew | Courtney Mayhew | Unit Publicist |
Production | Paul Ranford | Producer |
Art | Shelley Williams | Set Dresser |
Editing | Daniel Newfield | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Ellen Stanistreet | Costumer |
Sound | Troy Mauri | Sound Effects |
Costume & Make-Up | Jane Summers-Eve | Costumer |
Sound | Robert Ames | Orchestrator |
Directing | Jay Corry | Second Second Assistant Director |
Art | Nikki Peace | Set Dresser |
Art | Jeremy Saunders | Title Designer |
Art | Grant Slotboom | Construction Manager |
Crew | Daniel Solis | Stunts |
Camera | John Regan | Best Boy Grip |
Production | Anna Steel | Production Manager |
Crew | Daniel Carlisle | Special Effects Technician |
Art | Anna McEwan | Graphic Designer |
Lighting | Shylo Tui | Best Boy Electric |
Directing | Sam Hewison | Third Assistant Director |
Production | Raphaël Perchet | Executive Producer |
Camera | Sam Steinle | Second Assistant "A" Camera |
Art | Alice Gridley | Art Department Coordinator |
Art | Amir Shayan | Draughtsman |
Costume & Make-Up | Samara Gildea | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Larry Van Buyhoven | Prosthetic Designer |
Art | Shaun Vancw | Construction Foreman |
Production | Maile Dougherty | Production Supervisor |
Production | Thomas Hawkins | Associate Producer |
Production | Sylvia Warmer | Associate Producer |