A Beautiful Day in the Neighborhood (2019)
En berättelse i tiden, om hur vänlighet kan vinna över cynism, som är baserad på en verklig historia om vänskapen mellan Fred Rogers och journalisten Tom Junod. När en härjad magasinreporter får i uppdrag att porträttera Fred Rogers överkommer han sin skepticism och lär sig om vänlighet, kärlek och konsten att förlåta av Amerikas mest älskade programledare.
Director:
Marielle Heller
Writers:
Noah Harpster, Micah Fitzerman-Blue.
Matthew Rhys Lloyd Vogel |
|
Tom Hanks Fred Rogers |
|
Chris Cooper Jerry Vogel |
|
Susan Kelechi Watson Andrea Vogel |
|
Maryann Plunkett Joanne Rogers |
|
Enrico Colantoni Bill Isler |
|
Wendy Makkena Dorothy Vogel |
|
Tammy Blanchard Lorraine Vogel |
|
Noah Harpster Todd |
|
Carmen Cusack Margy Whitmer |
|
Kelley Davis First AD |
|
Christine Lahti Ellen |
|
Maddie Corman Betty Aberlin |
|
Daniel Krell Mr. McFeely |
|
Jon L Peacock Sound Technician |
|
Gretchen Koerner Doctor |
|
Gavin Borders Young Boy |
|
Mark August Young Boy's Dad |
|
Tressa Glover Young Boy's Mom |
|
Jessica Hecht Lila Vogel |
|
Di Zhu Waitress |
|
Diane Monroe Uptown String Quartet |
|
Maxine Roach Uptown String Quartet |
|
Lesa Terry Uptown String Quartet |
|
Tahirah Whittington Uptown String Quartet |
|
Nigel Swinson Subway Singer |
|
Kayla Fan Subway Singer |
|
Alexander Ment Subway Singer |
|
Madeline Ment Subway Singer |
|
Olivia Irene Ruiz Subway Singer |
|
Kiesse Yengo-Passy Subway Singer |
|
Marcel Kottmann Subway Singer |
|
John Castagliola Subway Singer |
|
Preston Lopez Subway Singer |
|
Reginald Bannerman Subway Singer |
|
Spencer Lott Puppeteer |
|
Haley Jenkins Puppeteer |
|
Marc Petrosino Puppeteer |
|
Kathleen Kim Puppeteer |
|
Kathleen Antonia Phone Operator (uncredited) |
|
Saira Awan Nurse Miscellaneous Crew (uncredited) |
|
Krizia Bajos Argentinian Girl (uncredited) |
|
Tom Bonello WQED Grip and Electric (uncredited) |
|
Gregory Bromfield Awards Banquet Waiter (uncredited) |
|
Francesca Calo Train Passenger (uncredited) |
|
Kitty Crystal Subway Punk (uncredited) |
|
Amy Lyn Elliott WQED Makeup Artist (uncredited) |
|
Joe Fishel Journalist (uncredited) |
|
Nate Heller Wedding Band Lead Guitarist (uncredited) |
|
Bill Isler Restaurant Patron (uncredited) |
|
Kevin L. Johnson Darin Scharf (uncredited) |
|
Rosie Koster Esquire Employee (uncredited) |
|
Michael Masini Richie (uncredited) |
|
Kirsten McCain Gala Attendee (uncredited) |
|
Patrick McDade Rick (uncredited) |
|
David Newell Restaurant Patron (uncredited) |
|
Trevor Stevie Ray Ontiveros New Yorker (uncredited) |
|
Keith Otto Gala Attendee (uncredited) |
|
Khary Payton Arthur Mendez - Telegraph Clerk (uncredited) |
|
Alex Pérez Parent (uncredited) |
|
Katrina E. Perkins Mr. Rogers Superfan (uncredited) |
|
Jivan Xander Ramesh Mr. Rogers' Fan (uncredited) |
|
Scott Rapp Bartender (uncredited) |
|
Fred Rogers Self (archive footage) (uncredited) |
|
Joanne Rogers Restaurant Patron (uncredited) |
|
Edlyn Sabrina Gala Guest (uncredited) |
|
Erika Shrout Mother (uncredited) |
|
Laura Faye Smith Julia Henderson - Fred's Secretary (uncredited) |
|
Rebecca Watson Diana (uncredited) |
|
Stephen West-Rogers Peter (uncredited) |
|
Ted Williams WQED Electrician (uncredited) |
|
Jackson Nunn Grip (uncredited) |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Crew | Kelley Cribben | Post Production Supervisor |
Production | Peter Saraf | Producer |
Production | Marc Turtletaub | Producer |
Sound | David Boulton | ADR Recordist |
Editing | Anne McCabe | Editor |
Costume & Make-Up | Arjun Bhasin | Costume Design |
Sound | Tony Martinez | ADR Editor |
Sound | Tony Martinez | Supervising Dialogue Editor |
Art | Gary Kosko | Art Direction |
Crew | Jim Emswiller | In Memory Of |
Camera | Brian 'Buzz' Buzzelli | Dolly Grip |
Art | Adele Plauche | Set Designer |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Sound | Mark DeSimone | ADR Recordist |
Crew | Rene Mousseux | Stunts |
Sound | Howard Paar | Music Supervisor |
Camera | Jody Lee Lipes | Director of Photography |
Art | Jade Healy | Production Design |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Directing | Marielle Heller | Director |
Writing | Noah Harpster | Screenplay |
Production | Noah Harpster | Executive Producer |
Production | Bergen Swanson | Executive Producer |
Production | Bergen Swanson | Unit Production Manager |
Writing | Tom Junod | Original Concept |
Production | Youree Henley | Producer |
Costume & Make-Up | Christopher Patrick | Makeup Artist |
Art | Merissa Lombardo | Set Decoration |
Writing | Micah Fitzerman-Blue | Screenplay |
Production | Micah Fitzerman-Blue | Executive Producer |
Lighting | Ross Dunkerley | Chief Lighting Technician |
Art | Gregory A. Weimerskirch | Art Direction |
Camera | Sam Ellison | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Ma Kalaadevi Ananda | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Darcie Buterbaugh | Costume Supervisor |
Sound | Damian Volpe | Sound Designer |
Sound | Damian Volpe | Supervising Sound Editor |
Sound | Damian Volpe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Crew | Brian Machleit | Stunts |
Crew | Donald A. Kraus | Transportation Captain |
Sound | Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Camera | Lacey Terrell | Still Photographer |
Sound | John M. Davis | Music Editor |
Costume & Make-Up | Donita Miller | Key Hair Stylist |
Production | Janice F. Sperling | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Darylin Nagy | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tony Ward | Hair Department Head |
Directing | Rebecca Breckel | Script Supervisor |
Production | Leah Holzer | Producer |
Sound | Nate Heller | Original Music Composer |
Camera | Aurelia Winborn | First Assistant Camera |
Sound | Michael Miller | ADR Recordist |
Art | Corey Sweazen | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Candace Orlandi | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jason Renner | Hairstylist |
Production | Richard E. Chapla Jr. | Production Manager |
Lighting | Buzzy Burwell | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Tim Davies | Orchestrator |
Sound | Tim Davies | Conductor |
Art | Buster Pile | Construction Coordinator |
Art | Philip Schneider | Property Master |
Art | Michael G. Richer | Construction Foreman |
Crew | Raymond M. Tasillo | Special Effects Coordinator |
Directing | Tomas Deckaj | First Assistant Director |
Sound | Bill Sweeney | ADR Editor |
Sound | Bill Sweeney | Foley Supervisor |
Crew | Josh Child | Compositor |
Visual Effects | Tonya Smay | Digital Compositor |
Crew | Frank Conforti | Transportation Co-Captain |
Production | Harrison Nesbit | Casting Associate |
Visual Effects | Amy Christensen | Digital Compositor |
Visual Effects | Shannen Walsh | Visual Effects Coordinator |
Crew | Kim Fouche-Tipton | Transportation Coordinator |
Art | Teresa Donatelli | Art Department Coordinator |
Lighting | Brian Powers | Key Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Alta Marie Bialon | Hairstylist |
Production | Ilana McAllistor | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Jillian Rose Keenist | Costumer |
Directing | Alyssa Batchelor | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Wyatt Bartlett | Costumer |
Sound | Bobby Johanson | ADR Recordist |
Camera | Bart Flaherty | Key Grip |
Visual Effects | Steven Weigle | Visual Effects Producer |
Production | Howard Chen | Executive Producer |
Production | Edward Cheng | Executive Producer |
Sound | Filipe Messeder | Assistant Sound Editor |
Camera | David Satin | Digital Imaging Technician |
Art | Brad Towell | Graphic Designer |
Production | Havilah Brewster | Associate Producer |
Production | Jim Dunlap | First Assistant Accountant |
Visual Effects | Grant Anderson | Visual Effects |
Crew | John Sundquist | Stunts |
Costume & Make-Up | Eve Negley | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Emmanuelle Martin | Costume Coordinator |
Visual Effects | David Entin | Visual Effects Coordinator |
Directing | Susan Ransom-Coyle | Second Assistant Director |
Editing | Adam Dicterow | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | James Hammer | Assistant Costume Designer |
Art | Aaron Streiner | Leadman |
Costume & Make-Up | Cyndilee Rice | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tori Musial | Key Costumer |
Production | Chelsea Lynn Peterson | Extras Casting |
Crew | Ginny Minuto | Craft Service |
Costume & Make-Up | Gina La Monica | Costumer |
Lighting | Allan Barch | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Michael Zinobile | Best Boy Grip |
Art | Jason Millet | Storyboard Artist |
Production | David Billy Cole | Assistant Production Coordinator |
Production | Wenxin She | Co-Producer |
Camera | Liz Hedges | Second Assistant Camera |
Camera | Anthony Hechanova | Digital Imaging Technician |
Camera | Gabe Marchetti | Camera Loader |
Costume & Make-Up | Teeara Donner | Costumer |
Costume & Make-Up | Emily McElroy | Costumer |
Production | Kent Jackson | Location Manager |
Production | Phil Pierre | Assistant Location Manager |
Production | Brandon Marlan | Assistant Location Manager |
Production | Greg Felmley | Assistant Location Manager |
Production | Alexandra Somand | Payroll Accountant |
Production | Jimmy Ray Sorrells | Assistant Accountant |
Production | Sarah Jane Grande | Assistant Accountant |
Art | Mamie Stein | Set Dresser |
Production | Alex Ghaffari | Casting Assistant |