Danger Close: The Battle of Long Tan (2019)
År 1966 kämpade Australien i Vietnamkriget för att understödja sina amerikanska allierade. En av de större striderna de utkämpade var slaget i Long Tan. Filmen följer de australiska soldaterna under drabbningens gång i den 18:e Augusti 1966.
Director:
Kriv Stenders
Writers:
Stuart Beattie, Karel Segers, Jack Brislee, James Nicholas, Paul Sullivan.
Travis Fimmel Major Harry Smith |
|
Luke Bracey Sergeant Bob Buick |
|
Daniel Webber Private Paul Large |
|
Alexander England Warrant Officer Class 2 Jack Kirby |
|
Aaron Glenane Captain Morrie Stanley |
|
Nicholas Hamilton Private Noel Grimes |
|
Myles Pollard Flight Lieutenant Frank Riley |
|
Matt Doran Major Noel Ford |
|
Anthony Hayes Lieutenant Colonel Colin Townsend |
|
Richard Roxburgh Brigadier Oliver David Jackson |
|
Toby Blome Private Bill 'Yank' Akell |
|
Uli Latukefu Bombardier Ray Ngatai |
|
Richard Te Are Gunner Murry Watene |
|
Sean McCarthy Private Vic Grice |
|
Mojean Aria Second Lieutenant Gordon Sharp |
|
Ryan Hance Private Barry 'Custard' Meller |
|
Jordan Abbey-Young Private Ron Eglinton |
|
James Storer Private Kenny Gant |
|
Ben Esler Gunner Ken Deacon |
|
Sam Parsonson Second Lieutenant David Sabben |
|
Travis Jeffery Second Lieutenant Geoff Kendall |
|
Sam Fraser Private Colin Whiston |
|
Julian Cullen Private Frank Topp |
|
Lasarus Ratuere Corporal Buddy Lea |
|
Sean Lynch Sergeant Paddy Todd |
|
Leon Stripp Chopper Gunner #1 |
|
Jon Iles Chopper Gunner #2 |
|
Alex Neal Flight Lieutenant Bob Grandin |
|
Emmy Dougall Little Pattie |
|
Geoffrey Winter Col Joye |
|
Benjamin Shannon Joy Boy #1 |
|
Tyler Goes Joy Boy #2 |
|
Oliver Lacey Joy Boy #3 |
|
Stephen Adams Joy Boy #4 |
|
Luis Barnett Lance Corporal Mark Walsh |
|
Tom Yaxley Sergeant Neil Rankin |
|
Ethan Robinson Private Alf Bartlett |
|
Hugo Koehne Second Lieutenant John O'Halloran |
|
Jay Kiriona Lance Bombardier Willie Walker |
|
Aaron L. McGrath Private Brian Hornung |
|
Felix Johnson Lance Corporal Barry Magnussen |
|
Jarryd Doyle Private John Heslewood |
|
Zachary Denman Corporal Barry 'Bluey' Moore |
|
Sam Cotton Corporal Phil 'Doc' Dobson |
|
Julian Lawrence Lance Corporal John Robbins |
|
Christopher Sommers Group Captain Peter Raw |
|
Stephen Peacocke Second Lieutenant Adrian Roberts |
|
Ri-Jie Kwok NVA Sniper |
|
Victoria Liu Female Vietcong #1 |
|
Oakley Kwon Female Vietcong #2 |
|
Connor Clarke Private Jim Richmond |
|
Paul Allica F4 Phantom Pilot |
|
Lincoln Lewis Private Kevin Graham |
|
Andrew George Major Owen O'Brien |
|
Sonny Le NVA Commander |
|
Corey Matheson Private Rick Aldersea |
|
Joel Drabble Radio Operator |
|
Subaru Muroi NVA Bugle Player |
|
Tim Weir Corporal Laurie Drinkwater |
Writing | Stuart Beattie | Screenplay |
Production | Stuart Beattie | Producer |
Editing | Veronika Jenet | Editor |
Costume & Make-Up | Lizzy Gardiner | Costume Designer |
Production | Nick Quested | Executive Producer |
Production | Charles Hannah | Executive Producer |
Production | Peter Wetherell | Executive Producer |
Camera | Ben Nott | Director of Photography |
Production | Jay Taylor | Executive Producer |
Crew | Ri-Jie Kwok | Stunts |
Sound | Laurie Stone | Music Supervisor |
Crew | Masa Yamaguchi | Stunts |
Directing | Kriv Stenders | Director |
Production | Marcus Bolton | Executive Producer |
Production | Meyer Shwarzstein | Executive Producer |
Production | John Jencks | Executive Producer |
Production | Martin Walsh | Producer |
Sound | Caitlin Yeo | Original Music Composer |
Production | Andrew Mann | Producer |
Art | Sam Hobbs | Production Design |
Sound | Liam Egan | Sound Designer |
Sound | Liam Egan | Sound Supervisor |
Production | Kirsty McGregor | Casting |
Crew | Shinji Ikefuji | Stunts |
Sound | Jason Fernandez | Music Editor |
Production | Michael Schwarz | Producer |
Sound | Garry McDonald | Music Supervisor |
Camera | Dan MacArthur | Camera Operator |
Visual Effects | Scott Zero | Visual Effects Supervisor |
Sound | Craig Walmsley | Production Sound Mixer |
Camera | Jasin Boland | Still Photographer |
Crew | Yoshinao Aonuma | Stunts |
Sound | Les Fiddess | Foley Editor |
Sound | Les Fiddess | Foley Artist |
Sound | Les Fiddess | Foley Supervisor |
Camera | Mark 'Tubby' Taylor | Still Photographer |
Crew | Keir Beck | Stunt Coordinator |
Sound | Tony Murtagh | Dialogue Editor |
Camera | Darrin Keough | "A" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Anita Morgan | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Anita Morgan | Key Hairdresser |
Sound | Alicia Slusarski | Sound Effects Editor |
Sound | Robert Sullivan | Sound Mixer |
Sound | Martin Quiñones | ADR Mixer |
Crew | Laurie Hughes | Visual Effects Editor |
Lighting | Matt Slattery | Gaffer |
Costume & Make-Up | Tess Natoli | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Tess Natoli | Makeup Designer |
Sound | Doron Kipen | ADR Mixer |
Production | Peta Ross | Line Producer |
Visual Effects | Brian Cox | Special Effects Supervisor |
Crew | Kenny Low | Stunts |
Crew | Nathan Lawson | Stunt Coordinator |
Art | Jodie Whetter | Art Direction |
Production | David Kennedy | Executive Producer |
Production | John Schwarz | Producer |
Sound | Jessica Wells | Orchestrator |
Sound | James Andrews | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Rebecca Allen | Makeup & Hair |
Lighting | Joe Stick | Best Boy Electric |
Production | Jimmy Costas | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Sean Genders | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Gail Kane | Makeup & Hair |
Camera | Ron Coe | First Assistant "A" Camera |
Production | Alastair Burlingham | Executive Producer |
Sound | Tara Webb | Sound Effects Editor |
Sound | Xoe Baird | ADR Mixer |
Production | Silvio Salom | Producer |
Production | Veronica Sive | Executive Producer |
Camera | Frank Hruby | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Cora Montalban | Makeup & Hair |
Crew | Jon Iles | Stunts |
Crew | Jon Iles | Military Consultant |
Directing | Merran Elliot | Script Supervisor |
Production | Joe Simpson | Executive Producer |
Production | Anders Erdén | Executive Producer |
Directing | Greg Tynan | Third Assistant Director |
Production | Charlie Dombek | Executive Producer |
Directing | Jamie Leslie | First Assistant Director |
Writing | Karel Segers | Screenplay |
Camera | Billy Harmer | Key Grip |
Crew | Guy Alexander | Drone Operator |
Sound | Tristan Atkins | Boom Operator |
Crew | Chris Bridgewater | Stunts |
Production | Stevie Ray | Casting |
Camera | Sean Aston | Grip |
Writing | Jack Brislee | Screenplay |
Writing | James Nicholas | Screenplay |
Writing | Paul Sullivan | Screenplay |
Production | Kristi Gamble | Assistant Production Coordinator |
Sound | Evan McHugh | Music Editor |
Costume & Make-Up | Billie Weston | Makeup & Hair |
Art | Geraldine Tartan | Art Department Coordinator |
Crew | Henry Karjalainen | Post Production Supervisor |
Crew | Leon Stripp | Stunts |
Art | Richard Nitz | Construction Foreman |
Camera | Jay A. Lind | Dolly Grip |
Camera | Robbie MacKinnon | First Assistant "C" Camera |
Camera | Marcus Ballantine | Best Boy Grip |
Production | Bud Hopes | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Adam Dalli | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Sophie Thorpe | Assistant Makeup Artist |
Production | Michael Wolstenholme | Production Manager |
Production | Michael Wolstenholme | Production Accountant |
Art | Peter Hordern | Greensman |
Camera | Charlie Lowe | Grip |
Production | Simon Williams | Executive Producer |
Crew | Chan Griffin | Stunts |
Costume & Make-Up | Vivienne Boo Fox | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Lindy Hartley | Makeup & Hair |
Production | Hine Tuaeu | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Vicki Sands | Makeup & Hair |
Production | Tony H. Noun | Producer |
Directing | Joanne Pearce | Second Assistant Director |
Art | Siobhan Purkis | Assistant Set Designer |
Art | Emma Rudkin | Set Decoration |
Art | Emile Oliver | Property Master |
Crew | Rocky Hema | Military Consultant |
Production | Nathanial Purdon | Unit Manager |
Crew | Jace Lee | Stunts |
Camera | Jamie Chong | Second Assistant Camera |
Crew | Bern Castle | Scenic Artist |
Camera | Jeremy Wheatley | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Daniel Weaver | Stunt Double |
Production | Marcus Englefield | Executive Producer |
Crew | Daniel Nelson | Stunts |
Production | Emily Thallon | Location Assistant |
Directing | Carl Edge | Third Assistant Director |
Production | Anton Rosenberg | Executive Producer |
Crew | Stephen Murdoch | Stunt Double |
Production | Justin Boylson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Alisha Hennessy | Costume Assistant |
Editing | Walter Ratcliffe | Assistant Editor |
Crew | Darrell Walshe | Stunts |
Costume & Make-Up | Emma George | Makeup & Hair |
Crew | Darvin Dela Cruz | Stunts |
Crew | Timothy Frost | Stunts |
Crew | Scott George | Stunts |
Crew | Caleb Guinery | Stunts |
Crew | Luke Ha | Stunts |
Crew | Peter Hill | Stunts |
Crew | Nathan Kannegiesser | Stunts |
Crew | Nathan Lawson | Stunts |
Crew | Dan Reardon | Stunts |
Crew | Ethan Ruddy | Stunts |
Crew | Phill Stark | Stunts |
Crew | Thaison Tran | Stunts |
Crew | Kevin Willie | Stunts |
Crew | Jono Wong | Stunts |
Production | Dennis Karp | Executive Producer |
Production | George Lee | Executive Producer |
Production | Michael Burton | Executive Producer |
Camera | Gary Collins | Steadicam Operator |
Camera | Gary Collins | "B" Camera Operator |
Camera | Dan Clark | First Assistant "B" Camera |
Camera | Alec Schultz | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Alex Dolan | Dolly Grip |
Camera | Dillan Harmer | Grip |
Camera | Josh Turner | Grip |
Art | John Kelly | Leadman |
Art | Jason Clee | Set Dresser |
Art | Sammy Seath | Set Dresser |
Art | Alex Deveaux | Set Dresser |
Art | Michael Meehan | Construction Manager |
Art | Les Landon | Greensman |
Costume & Make-Up | Lauren Hunter | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Taylor Scott | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Madison Griinke-Visser | Assistant Makeup Artist |
Production | Mike McLean | Location Manager |
Production | Shamere Borg | Production Coordinator |
Production | Emily Garretto | Production Secretary |
Production | Kristi McLaren | First Assistant Accountant |
Sound | Julian Langdon | Orchestrator |