Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020)
Två småstadssångare tar chansen att uppfylla drömmen om att delta i världens största musiktävling. Med Will Ferrell och Rachel McAdams.
Director: David Dobkin
Rachel McAdams Sigrit Ericksdottir |
|
Will Ferrell Lars Erickssong |
|
Pierce Brosnan Erick Erickssong |
|
Dan Stevens Alexander Lemtov |
|
Jamie Demetriou Kevin Swain |
|
Ólafur Darri Ólafsson Neils Brongus |
|
Melissanthi Mahut Mita Xenakis |
|
Joi Johannsson Jorn |
|
Björn Hlynur Haraldsson Policeman - Arnar |
|
Graham Norton Graham Norton |
|
Demi Lovato Katiana |
|
Jóhannes Haukur Jóhannesson Johans |
|
Bobby Lockwood Jeff |
|
Elena Saurel Stage Manager |
|
Julian Miller Janus Skoene (uncredited) |
|
Mikael Persbrandt Victor Karlosson |
|
Jon Kortajarena Corin Vladvitch |
|
Elina Alminas Sasha |
|
Alfrun Rose Anna |
|
Elin Petersdottir Helka |
|
Christopher Jeffers Johnny John John |
|
Rebecca Harrod Brittny |
|
Josh Zaré Bill |
|
Eleanor Williams Jenn |
|
Björn Stefánsson Ian |
|
Maxim De Villiers French Voter |
|
Chris Lew Kum Hoi Jae-Bong |
|
Tómas Lemarquis Jiles |
|
Smari Gunn Lighting Assistant |
|
Kajsa Mohammar Lisa |
|
Gudmundur Thorvaldsson Man #1 (1974) |
|
Arnar Jónsson Man #2 (1974) |
|
Natasia Demetriou Nina |
|
Hannes Óli Ágústsson Olaf Yohansson |
|
Hlynur Þorsteinsson Policeman - Robert |
|
William Lee Adams William Lee Adams |
|
Heidi Niemi Stage Manager 2 |
|
Chris Beaumont Steve Gunderson |
|
Laura Hayden The Wonder Four |
|
Joshua Rumble The Wonder Four |
|
Harry Balazs The Wonder Four |
|
Jackson Couzens The Wonder Four |
|
Halldora Thoell Woman #1 (1974) |
|
Nína Dögg Filippusdóttir Woman #2 (1974) |
|
Alfie Melia Young Lars |
|
Mark Adams Jon Ola Sand |
|
Zack Propert Stephan (Drummer) |
|
Brie Kristiansen Ros |
|
Gunnar Cauthery Aron |
|
Milan van Weelden 21st Century Viking |
|
Alexander Tol Dutch Voter |
|
Andrei Zayats Czech Republic Voter |
|
Junior Delius Dailbour Jinski - Belarus |
|
Daniela Tocari Romanian Voter |
|
Tharan Sivapatham Airport Attendant |
|
Miguel Angelo Portugal Voter |
|
Eveline Suter Swiss Voter |
|
Tommy Ashby White Snow |
|
Lydia Clowes White Snow |
|
Aiste S. Gram Aiste Gramantaite |
|
Salvador Sobral Salvador Sobral |
|
Marcus Garvey Eurovision Director |
|
John Lundvik John Lundvik |
|
Anna Odobescu Anna Odobescu |
|
Bilal Hassani Bilal Hassani |
|
Loreen Loreen |
|
Jessy Matador Jessy Matador |
|
Alexander Rybak Alexander Rybak |
|
Jamala Jamala |
|
Elina Nechayeva Elina Nechayeva |
|
Thomas Neuwirth Conchita Wurst |
|
Netta Netta |
|
Sophia-Grace Donnelly Young Sigrit |
|
Trevor Allan Davies Old Accordion Player |
|
Spike Jefferson Old Bass Player |
|
Yevgeniy Malyarchuk Self - Host (uncredited) |
|
Jason Lines Russian Dancer (uncredited) |
Costume & Make-Up | Anna B. Sheppard | Costume Designer |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Editing | Greg Hayden | Editor |
Production | Will Ferrell | Producer |
Writing | Will Ferrell | Writer |
Production | Nina Gold | Casting |
Costume & Make-Up | Sharon Martin | Makeup Artist |
Art | Paul Inglis | Production Design |
Production | Allison Jones | Casting |
Directing | David Dobkin | Director |
Camera | Danny Cohen | Director of Photography |
Production | Adam McKay | Executive Producer |
Sound | David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Atli Örvarsson | Original Music Composer |
Sound | Demi Lovato | Songs |
Production | Jessica Elbaum | Producer |
Production | Daniel M. Stillman | Executive Producer |
Production | Chris Henchy | Producer |
Costume & Make-Up | Bridget Cook | Hairstylist |
Art | Nigel Evans | Art Designer |
Costume & Make-Up | Ragna Fossberg | Hairstylist |
Production | Harper Steele | Executive Producer |
Writing | Harper Steele | Writer |
Art | Naomi Moore | Set Decoration |
Production | Eitan Evan | Producer |
Sound | Julie Feiner | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Maxine Dallas | Makeup Artist |
Sound | Marc Glassman | Sound Effects Editor |
Art | Ketan Waikar | Art Direction |
Costume & Make-Up | Autumn Butler | Makeup Artist |
Sound | Molly Sandén | Vocals |
Costume & Make-Up | Dawn Victoria Dudley | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gerda Lauciute | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Emma Scott | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Steven Harris | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Jason Oliver | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Sophie Finch | Hairstylist |
Sound | Travis Crotts | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Sharon Murray | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Anna Cash | Hairstylist |
Sound | Mario De Socio | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Sarah Fidelo | Makeup Artist |
Camera | Andri Fannar Kjartansson | Camera Trainee |
Costume & Make-Up | Caroline Hamilton | Makeup Artist |
Production | Jon Ola Sand | Executive Producer |
Production | Nadja Burkhardt | Executive Producer |
Production | Jan Hermenau | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Faye De Bremaeker | Makeup & Hair |
Sound | Rickard Göransson | Songs |
Writing | Rickard Göransson | Lyricist |
Sound | Fat Max Gsus | Songs |
Sound | Savan Kotecha | Songs |
Writing | Savan Kotecha | Lyricist |
Costume & Make-Up | Robert Pickens | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Flóra Karítas Buenaño | Makeup Artist |
Crew | Nikita Mitchell | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Ainslie Currie | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Emma Leigh Porter | Makeup Artist |
Art | Kevin Day | Props |
Costume & Make-Up | Amy Buchanan | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Keighley Beaton | Makeup Artist |