RoboCop (1987)
Välkommen till Detroit. Handlingen utspelar sig i en nära framtid där polisen helt tappat kontrollen över brottsligheten. Det råder anarki på USA:s gator och de kriminella har till och med nästlat sig in i företagens styrelserum. Polisen står helt maktlös tills de en dag får tillgång till ett hemligt vapen som är till hälften människa och till hälften maskin - Robocop! Han är programmerad att utföra det smutsiga jobbet kallt, beräknande och effektivt och han verkar till en början under den skottsäkra oövervinnelig. Men under ytan klappar ett mänskligt hjärta som brinner för rättvisa.
Director: Paul Verhoeven
Peter Weller Officer Alex J. Murphy / RoboCop |
|
Nancy Allen Officer Anne Lewis |
|
Dan O'Herlihy The Old Man |
|
Ronny Cox Dick Jones |
|
Kurtwood Smith Clarence Boddicker |
|
Miguel Ferrer Bob Morton |
|
Robert DoQui Sgt. Warren Reed |
|
Ray Wise Leon Nash |
|
Felton Perry Johnson |
|
Paul McCrane Emil Antonowsky |
|
Jesse D. Goins Joe Cox |
|
Del Zamora Kaplan |
|
Calvin Jung Steve Minh |
|
Rick Lieberman Walker |
|
Lee de Broux Sal |
|
Mark Carlton Miller |
|
Edward Edwards Manson |
|
Michael Gregory Lt. Hedgecock |
|
Freddie Hice Bobby |
|
Neil Summers Dougy |
|
Gene Wolande Prisoner |
|
Gregory Poudevigne Slimey Lawyer |
|
Charles Carroll Bail Bondsman |
|
Kevin Page Kinney |
|
Yolonda Williams Ramirez |
|
Tyrees Allen Starkweather |
|
John S. Davies Chessman |
|
Laird Stuart Cecil the Clerk |
|
Stephen Berrier Roosevelt |
|
Sage Parker Tyler |
|
Karen Radcliffe Technician #1 |
|
Darryl Cox Technician #2 |
|
Jerry Haynes Dr. McNamara |
|
Bill Schockley Creep |
|
Donna Keegan Rape Victim |
|
Mike Moroff Hophead |
|
Marjorie Rynearson Grocery Mom |
|
Jo Livingston Grocery Pop |
|
Joan Pirkle Barbara |
|
Diane Robin Chandra |
|
Adrianne Sachs Tawney |
|
Maarten Goslins Salesman |
|
Angie Bolling Murphy's Wife |
|
Jason Levine Murphy's Son |
|
S.D. Nemeth Bixby Snyder |
|
Bill Farmer Justin Ballard-Watkins |
|
Michael Hunter Peter the Homeowner |
|
Spencer Prokop Gas Station Attendant |
|
Debra Zach Nurse |
|
L.J. King Emergency Doctor |
|
David Packer Emergency Doctor |
|
Leeza Gibbons Jesse Perkins |
|
Mario Machado Casey Wong |
|
Bill Blair Undercover Cop (uncredited) |
|
Don "Tex" Clark Boardroom Executive (uncredited) |
|
Gilbert B. Combs Sal's Gunman (uncredited) |
|
Jon Davison ED-209 (voice) (uncredited) |
|
Wanda De Jesus Estevez (uncredited) |
|
James Field Restroom Junior Executive (uncredited) |
|
John Garrett News Crew (uncredited) |
|
Allan Graf Sal's Bodyguard (uncredited) |
|
Katie Griffin Young Girl (uncredited) |
|
Harry Johnson Dad in Nuke-'em' Commercial (uncredited) |
|
Debra Lamb Pizza Dough Juggling Girl (uncredited) |
|
John Landis Man in '6000 SUX' Commercial (uncredited) |
|
Randall Oliver S.W.A.T. Team Member (uncredited) |
|
Scott Sligar S.W.A.T. Team Member (uncredited) |
|
James Staszkiel Keva Rosenberg (uncredited) |
|
Scott Thomson Blonde Thug (uncredited) |
|
Paul Verhoeven Dancer at Disco (uncredited) |
|
Mark Edward Walters Street Kid (uncredited) |
|
Sean Wohland Nukem (uncredited) |
Directing | Mark Goldblatt | Second Unit Director |
Camera | Jost Vacano | Director of Photography |
Directing | Paul Verhoeven | Director |
Editing | Frank J. Urioste | Editor |
Art | William Sandell | Production Design |
Art | Robert Gould | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Erica Edell Phillips | Costume Design |
Writing | Edward Neumeier | Writer |
Production | Edward Neumeier | Co-Producer |
Production | Jon Davison | Executive Producer |
Visual Effects | Phil Tippett | Visual Effects |
Production | Phil Tippett | Associate Producer |
Sound | Basil Poledouris | Original Music Composer |
Production | Arne Schmidt | Producer |
Crew | Dale L. Martin | Special Effects |
Art | James E. Tocci | Set Designer |
Crew | Gilbert B. Combs | Stunts |
Costume & Make-Up | Stephan Dupuis | Prosthetic Designer |
Production | Charles Newirth | Production Manager |
Production | Sally Dennison | Casting |
Crew | Freddie Hice | Stunts |
Crew | Gene LeBell | Stunts |
Art | Erica Rogalla | Set Dresser |
Editing | Florent Danny Retz | First Assistant Editor |
Writing | Michael Miner | Writer |
Camera | Sol Negrin | Additional Photography |
Production | Julie Selzer | Casting |
Production | Allegra Clegg | Production Coordinator |
Directing | David B. Householter | Second Assistant Director |
Crew | Russell Towery | Stunts |
Directing | Michele Panelli-Venetis | First Assistant Director |
Crew | Jeannie Epper | Stunt Double |
Visual Effects | Peter Kuran | Visual Effects |
Sound | Tom Villano | Music Editor |
Visual Effects | Rob Bottin | Visual Effects |
Crew | Rob Bottin | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Rob Bottin | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Bart Mixon | Makeup Effects Designer |
Crew | Spiro Razatos | Stunts |
Crew | Frank Ferrara | Stunts |
Sound | David A. Whittaker | Sound Editor |
Sound | Stephen Hunter Flick | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Janet Lucas Lawler | Costumer |
Crew | Greg Wayne Elam | Stunts |
Crew | Randy E. Moore | Weapons Master |
Crew | Randy Fife | Stunts |
Crew | Joe Finnegan | Stunts |
Crew | Vickie Creach | Stunts |
Crew | Mike Shanks | Stunts |
Crew | Jamie Bunch | Stunts |
Crew | Jackie Resch | Stunts |
Crew | Gary Combs | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Fred Lackey III | Hairstylist |
Lighting | Robert Driskell | Gaffer |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Crew | Margaret Prentice | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Margaret Prentice | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Carla Palmer | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Joan Thomas | Costume Supervisor |
Sound | Donald Flick | Sound Editor |
Sound | Avram D. Gold | Sound Editor |
Sound | Don Broughton | Boom Operator |
Art | E.W. Bradford | Construction Coordinator |
Sound | Carlos Delarios | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael J. Kohut | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Aaron Rochin | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Deana Newcomb | Still Photographer |
Crew | Alvin Milliken | Transportation Coordinator |
Art | Miles Teves | Conceptual Illustrator |
Production | Craig Pointes | Location Manager |
Crew | William Purcell | Special Effects |
Art | Bill MacSems | Property Master |
Sound | Michael J. Benavente | Sound Editor |
Crew | Bundy Chanock | Set Medic |
Costume & Make-Up | Bonnie Clevering | Hairstylist |
Art | Gayle Simon | Art Direction |
Art | Jerry G. Henery | Construction Foreman |
Production | Stephen Lim | Associate Producer |
Camera | Anette Haellmigk | First Assistant Camera |
Sound | John Pospisil | Sound Editor |
Sound | James Christopher | Sound Editor |
Art | John Marshall | Art Direction |
Sound | Robert Wald | Sound Mixer |
Sound | Steve Bartlett | Sound Designer |
Sound | Dan Sharp | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Rocco Gioffre | Matte Painter |
Crew | Dennis W. Milliken | Transportation Captain |
Camera | Kerry Rike | Key Grip |
Directing | Paula Squires Asaff | Script Supervisor |
Crew | Keith Richins | Special Effects |
Crew | Lawrence A. Aeschlimann | Special Effects |
Camera | John Knight | Key Grip |
Production | Brian Cowden | Location Manager |
Production | Diane L. Greenwalt | Location Manager |
Art | Larry Langley | Construction Foreman |
Editing | Teressa Longo | Assistant Editor |
Lighting | Johnny Gutierrez | Gaffer |