Die Hard (1988)
Högt över Los Angeles har en grupp terrorister intagit en byggnad, tagit gisslan och förklarat krig. Men en man har lyckats undgå att bli upptäckt...en polisman som inte är i tjänst. Han är ensam...trött...och det sista hoppet för alla. New York-detektiven John McClane har just anlänt till Los Angeles för att fira jul med sin frånskilda fru. Medan McClane väntar på att hans frus kontorsfest ska sluta, tar terroristerna kontrollen över byggnaden. Medan terroristernas ledare, Hans Gruber och hans brutale bödel samlar ihop gisslan, lyckas McClane att smita undan. Med bara en tjänstepistol och sin list, startar McClane ett enmans krig mot terroristerna.
Director:
John McTiernan
Writers:
Steven E. de Souza, Jeb Stuart.
Directing | John McTiernan | Director |
Production | Joel Silver | Producer |
Production | Lawrence Gordon | Producer |
Production | Jackie Burch | Casting |
Editing | John F. Link | Editor |
Writing | Steven E. de Souza | Screenplay |
Writing | Jeb Stuart | Screenplay |
Production | Lloyd Levin | Associate Producer |
Production | Ferne Cassel | Casting Associate |
Camera | Jan de Bont | Director of Photography |
Editing | Frank J. Urioste | Editor |
Writing | Roderick Thorp | Novel |
Production | Charles Gordon | Executive Producer |
Production | Beau Marks | Producer |
Production | Beau Marks | Unit Production Manager |
Sound | Michael Kamen | Original Music Composer |
Art | Jackson De Govia | Production Design |
Art | John R. Jensen | Art Direction |
Art | Philip Leonard | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Marilyn Vance | Costume Design |
Crew | Gilbert B. Combs | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Costume & Make-Up | Barry Francis Delaney | Costume Supervisor |
Sound | Ron Bartlett | Foley |
Crew | Dennis Michelson | Visual Effects Editor |
Art | William J. Durrell Jr. | Assistant Art Director |
Visual Effects | Richard Edlund | Visual Effects Producer |
Crew | Henry Kingi | Stunt Double |
Crew | Glenn R. Wilder | Stunts |
Crew | George P. Wilbur | Stunts |
Crew | Charlie Picerni | Stunt Coordinator |
Sound | Vanessa Theme Ament | Foley |
Sound | Cindy Marty | Dialogue Editor |
Crew | Dick Ziker | Stunts |
Crew | Kurt Bryant | Stunts |
Sound | Stephen Hunter Flick | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Wes Dawn | Makeup Artist |
Camera | Michael Scott | Camera Operator |
Crew | Al Di Sarro | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Paul Abascal | Hairstylist |
Sound | Robin Harlan | Foley |
Crew | Victor Paul | Stunts |
Costume & Make-Up | Scott H. Eddo | Makeup Department Head |
Crew | Brian Christensen | Stunts |
Costume & Make-Up | Barbara Siebert | Set Costumer |
Sound | Don J. Bassman | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Richard Overton | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Marion Tumen | Script Supervisor |
Art | Craig Edgar | Assistant Art Director |
Sound | Robert Renga | Sound Recordist |
Sound | Kevin F. Cleary | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Tommy Tomlinson | Property Master |
Production | Joel Marx | Location Manager |
Camera | Peter Sorel | Still Photographer |
Sound | Craig Heath | Sound Recordist |
Sound | Hank Salerno | ADR & Dubbing |
Sound | Catherine Shorr | Sound Effects Editor |
Art | Bruce J. Gfeller | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Josée Normand | Hairstylist |
Art | E.C. Chen | Set Designer |
Art | Roland E. Hill Jr. | Set Designer |
Sound | Jeff Rosen | Dialogue Editor |
Sound | David W. Gray | Dolby Consultant |
Sound | David E. Stone | Sound Effects Editor |
Crew | Brent Boates | Visual Effects Art Director |
Camera | Michael Ferris | Camera Operator |
Camera | M. Todd Henry | Camera Operator |
Camera | Virgil Mirano | Still Photographer |
Lighting | Ed Ayer | Gaffer |
Costume & Make-Up | Michael Voght | Set Costumer |
Crew | Myra Hill | Transportation Coordinator |
Crew | Stanley R. Webber | Picture Car Coordinator |
Production | Ken H. Rosen | Location Manager |
Costume & Make-Up | Jim Kail | Makeup Artist |
Sound | Christopher Brooks | Supervising Music Editor |
Crew | Tim Sisson | Picture Car Coordinator |
Visual Effects | Matthew Yuricich | Visual Effects |
Crew | James Nordberg | Transportation Captain |
Crew | Kenny Endoso | Stunts |
Crew | Peter McKernan | Stunts |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Sound | Stephen McLaughlin | Music Producer |