Big Fish (2003)
Edward Bloom (Ewan McGregor) har alltid varit en man med stor aptit på livet, enorm passion och med en förkärlek för otroliga historier. På sin ålders höst, är han fortfarande en gåta för sin son William (Billy Crudup). För att verkligen lära känna sin far börjar Will lägga ihop de olika bitarna utifrån historierna om faderns fantastiska äventyr i detta filmiska mästerverk.
Director:
Tim Burton
Writer:
John August
Ewan McGregor Ed Bloom (young) |
|
Albert Finney Ed Bloom (senior) |
|
Billy Crudup Will Bloom |
|
Jessica Lange Sandra Bloom (senior) |
|
Helena Bonham Carter Jenny (young & senior) / The Witch |
|
Alison Lohman Sandra Bloom (young) |
|
Robert Guillaume Dr. Bennett (senior) |
|
Marion Cotillard Josephine |
|
Matthew McGrory Karl the Giant |
|
David Denman Don Price (age 18-22) |
|
Missi Pyle Mildred |
|
Loudon Wainwright III Beamen |
|
Ada Tai Ping |
|
Arlene Tai Jing |
|
Steve Buscemi Norther Winslow |
|
Danny DeVito Amos Calloway |
|
Deep Roy Mr. Soggybottom |
|
Perry Walston Ed Bloom (age 10) |
|
Hailey Anne Nelson Jenny (age 8) |
|
Grayson Stone Will Bloom (age 6-8) |
|
R. Keith Harris Ed's Father |
|
Karla Droege Ed's Mother |
|
Zac Gardner Zacky Price (age 10) |
|
John Lowell Don Price (age 12) |
|
Darrell Vanterpool Wilbur (age 10) |
|
Miley Cyrus Ruthie (age 8) |
|
Joseph Humphrey Little Brave |
|
Morgan Grace Jarrett Will's Date |
|
Sallie Hedrick Pretty Girl |
|
Charles McLawhorn Mayor |
|
Frank Hoyt Taylor Sharecropper |
|
Savanna James Little Girl |
|
Billy Redden Banjo man |
|
James DeForest Parker Shotgun Toter |
|
Russell Hodgkinson Some Farmer |
|
Don Young Shephard |
|
Jayne Morgan Townsperson |
|
David Ramsey Townsperson |
|
Greg Hohn Townsperson |
|
Zach Hanner Cashier |
|
George McArthur Colossus |
|
Jeff Campbell Jump Leader |
|
Lawrence Sykkmon Chinese Emcee |
|
Bonnie Johnson Teller Woman |
|
Howard Houston Jr. Piano Student |
|
Joanne Pankow Heavy Set Nurse |
|
Trevor Gagnon Will's son |
|
Jacob Radford Kid |
|
Karlos Walkes Dr. Bennett (young) |
|
Cathy Berry Lobster Woman |
|
John Fugate Side Show Barker |
|
Daniel Wallace Econ Professor |
|
Metz Duites Ventriloquist |
|
Vincent J. Ybiernas Asian Officer |
|
Barry C. Harvard Chicken Plant Operator |
|
Edward Aldag Municipal Dump Owner |
|
Michael Garnet Stewart Auctioneer |
|
C. Alan Rawlins Pretty Man |
|
Jake Brake Old Zacky |
|
Bevin Kaye River Woman |
|
L.C. Holt Spectre Citizen (uncredited) |
|
Will Thomas Spectre Citizen (uncredited) |
Production | Bruce Cohen | Producer |
Production | Dan Jinks | Producer |
Production | Denise Chamian | Casting |
Directing | Tim Burton | Director |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Editing | Chris Lebenzon | Editor |
Art | Nancy Haigh | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Design |
Production | Richard D. Zanuck | Producer |
Writing | John August | Screenplay |
Camera | Philippe Rousselot | Director of Photography |
Art | Dennis Gassner | Production Design |
Sound | Bob Badami | Music Supervisor |
Writing | Daniel Wallace | Novel |
Production | Katterli Frauenfelder | Associate Producer |
Directing | Katterli Frauenfelder | First Assistant Director |
Production | Arne Schmidt | Executive Producer |
Art | Roy Barnes | Art Direction |
Art | Jean-Michel Ducourty | Art Direction |
Art | Robert Fechtman | Art Direction |
Art | Jack Johnson | Art Direction |
Art | Richard L. Johnson | Art Direction |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Key Set Costumer |
Production | Debra James | Unit Production Manager |
Sound | Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Sound | Craig Berkey | Sound Effects Designer |
Crew | Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Dorothy J. Pearl | Makeup Artist |
Visual Effects | Keith Marbory | Special Effects Supervisor |
Editing | Steve Bowen | Color Timer |
Editing | Ben Estrada | Digital Colorist |
Editing | Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Sound | Ellen Segal | Music Editor |
Sound | Greg P. Russell | Sound mixer |
Art | Christina Ann Wilson | Assistant Art Director |
Camera | Mary Ellen Mark | Still Photographer |
Lighting | J. Wayne Parker | Rigging Grip |
Lighting | J. Wayne Parker | Key Rigging Grip |
Crew | Carla Meyer | Dialect Coach |
Sound | Kimberly Harris | Supervising ADR Editor |
Crew | Corey Michael Eubanks | Stunts |
Art | Dianne Chadwick | Graphic Designer |
Visual Effects | Aaron Sims | Character Designer |
Sound | Jeff Atmajian | Orchestrator |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Gloria Belz | Makeup Artist |
Crew | Tommy Harper | Second Unit |
Camera | Guy Ferrandis | Still Photographer |
Production | Dean Zanuck | Production Executive |
Lighting | Jack English | Gaffer |
Costume & Make-Up | Cha Blevins | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Jean Ann Black | Makeup Department Head |
Art | Benjamin Edelberg | Leadman |
Art | Jeff Passanante | Construction Coordinator |
Sound | Carl Fischer | Boom Operator |
Crew | Michael Antunez | Transportation Coordinator |
Crew | Philippe Gallichet | Chef |
Sound | Ted Caplan | Sound Effects Editor |
Crew | Cynthia Onrubia | Choreographer |
Sound | Larry Hopkins | Sound Mixer |
Art | Dawn Brown | Set Designer |
Costume & Make-Up | Sara Philpott | Set Dressing Supervisor |
Crew | Ben Shepherd | CGI Supervisor |
Sound | Susan Dawes | Dialogue Editor |
Crew | Paddy Eason | Digital Effects Supervisor |
Art | Val Drake | Sculptor |
Camera | Zade Rosenthal | Still Photographer |
Camera | David Norris | Camera Operator |
Art | Jerry Moss | Property Master |
Camera | Neal Norton | Steadicam Operator |
Production | Robin Citrin | Location Manager |
Art | Michael J. Flynn | Greensman |
Crew | Stan Parks | Special Effects |
Crew | Evan Schiff | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Kevin Scott Mack | Visual Effects Supervisor |
Crew | Steve Rhee | Visual Effects Editor |
Lighting | Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
Sound | Dennis S. Sands | Scoring Mixer |
Art | Jack Blanchard | Set Dresser |
Sound | Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Production | Christine Bodelot | Production Accountant |
Crew | Pedro Barquin | Stunts |
Visual Effects | John E. Sasaki | Digital Compositors |
Art | Scott Troha | Leadman |
Editing | Michel Aller | First Assistant Editor |
Visual Effects | Lucy Ainsworth-Taylor | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Sherri Bramlett | Hairstylist |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Joseph P. Hurt | Assistant Makeup Artist |
Visual Effects | Denis Samoilov | Animation |
Lighting | Bryan Booth | Electrician |
Crew | Bill Diaz | Supervising Animator |
Crew | Eileen Peterson | Unit Publicist |
Directing | Janna Stern | Script Supervisor |
Production | Scott Berrie | Production Assistant |
Crew | Tony Vandenecker | Special Effects Technician |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Crew | Al Goto | Stunts |
Crew | Gabriel Solana | Makeup Effects |
Sound | Sean Landeros | Sound Recordist |
Art | Chris Cummings | Art Department Coordinator |
Sound | Petur Hliddal | Production Sound Mixer |
Production | Dena Berman | Casting Associate |
Art | James M. Davis | Construction Foreman |
Art | Stephen Eno | Painter |
Camera | Robert Ruiz | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Michelle Skoby | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Linda De Andrea | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Alice Powell | Seamstress |
Costume & Make-Up | Susan Antonelli | Set Costumer |
Crew | Jacky Hardouin | Carpenter |
Crew | David Guilbeau | Craft Service |
Production | Olivier Suffert | Production Driver |
Crew | Jos'h Hancher | Loader |
Crew | Steve Humphrey | Picture Car Coordinator |
Crew | Julie Saegert | Post Production Assistant |
Crew | Meyerer Miller | Production Office Assistant |
Crew | Tina Canny | Projection |
Crew | John B. Clarey III | Propmaker |
Crew | Taylor Bennett | Scenic Artist |
Crew | Chamonix Bosch | Set Production Assistant |
Crew | May Porter | Stand In |
Crew | John Radcliff | Utility Stunts |
Lighting | James Babineaux | Assistant Chief Lighting Technician |
Production | Geraldine Niche | Production Coordinator |
Sound | Melissa Lytle | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Domi Piturro | 3D Supervisor |
Visual Effects | Rohan Claassen | Visual Effects |
Crew | John Eric Seay | Prop Maker |
Crew | Timothy Michael Cairns | Quality Control Supervisor |
Production | Ingrid Jungermann | Casting Assistant |
Crew | Robert Dawson | Title Graphics |
Crew | Don Baer | Driver |
Costume & Make-Up | Amy Arnold | Costumer |
Sound | Mark Berrow | Musician |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Camera | Darryl Humber | Dolly Grip |
Art | Rick Chavez | Assistant Property Master |
Art | Rémy Boudet | Title Designer |
Camera | C. Alan Rawlins | Key Grip |
Costume & Make-Up | Felipe Sanchez | Costume Illustrator |
Costume & Make-Up | Lee Clayton | Tailor |
Directing | Carlos De La Torre | Second Second Assistant Director |
Directing | Vanessa Mujica | Third Assistant Director |
Production | Kerin Ferallo | Assistant Production Coordinator |
Production | Kevin Flatow | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Colin Drobnis | Visual Effects Technical Director |
Art | Chris Baker | Storyboard Artist |
Visual Effects | Murray Barber | Digital Compositor |
Editing | Paul McGhee | Digital Color Timer |
Crew | Bevin Kaye | Stunts |
Production | Ségolène Amice Lagny | Production Secretary |
Production | Maryellen Aviano | Extras Casting Coordinator |
Sound | Brian Ruberg | Foley Mixer |
Production | Janella Bersabal | Extras Casting Assistant |
Camera | Louis Smith | Second Assistant Camera |
Camera | Riko Schatke | Best Boy Grip |
Directing | Stéphanie Champault | Second Assistant Director |
Art | Chris Bogart | Set Painter |
Art | Niamh Murphy | Textile Artist |
Crew | Michael Forte | Stunt Driver |
Camera | Xiomara Comrie | Assistant Camera |
Editing | Meredith Apel | Assistant Editor |
Production | Dawn Blacksten | Assistant Location Manager |
Crew | Mary Small | Catering |
Visual Effects | Lindsay MacGowan | Effects Supervisor |
Production | Rick Baca | First Assistant Accountant |
Production | Michael Elson | Head of Production |
Production | Jason Arrington | Key Production Assistant |
Camera | Jeff W. Curtis | Grip |
Production | Marianne Shiffrar | Payroll Accountant |
Production | Noelle Coughlan | Second Assistant Accountant |
Visual Effects | Michelle Martin | Visual Effects Coordinator |