Countdown (2019)
En ung sjuksköterska laddar ner en app som säger sig kunna förutspå exakt när en människa kommer att dö. Hon får veta att hon bara har tre dagar kvar att leva. Mystiska saker börjar hända och en mycket obehaglig figur flåsar henne i nacken. I en febril kamp mot klockan måste hon försöka hitta ett sätt att lura döden – innan det är för sent.
Director: Justin Dec
Elizabeth Lail Quinn Harris |
|
Jordan Calloway Matt Monroe |
|
Talitha Bateman Jordan Harris |
|
Peter Facinelli Dr. Sullivan |
|
Dillon Lane Evan |
|
Matt Letscher Charlie |
|
Tom Segura Derek |
|
Lana McKissack Rachel |
|
Anne Winters Courtney |
|
Tichina Arnold Nurse Amy |
|
P.J. Byrne Father John |
|
Valente Rodriguez Father David |
|
Louisa Abernathy Mrs. Talbot |
|
Charlie McDermott Nurse Scott |
|
Jonny Berryman Jeff |
|
Cornell Adams Dave |
|
John Bishop Gerry |
|
Jeannie Elise Mai Allie |
|
Allen Zwolle Patient |
|
Chuck Filipov Roberto |
|
Ramsay Philips Glenn |
|
Britt Rentschler Rosie |
|
Candice Daniels ER Nurse |
|
Marisela Zumbado Kate |
|
Nathan Moore Jack |
|
Anne McCarthy Evan's Mom |
|
Christina Pazsitzky Krissy |
|
Brian Tran Waiter |
|
Alexander Dominguez Joe |
|
Lisa Linke Margot |
|
Andrea Anders Jamie Harris |
|
John Barbolla Pickup Driver |
|
Samantha Hanratty Vlogger |
|
Willow Hale Elderly Patient (uncredited) |
|
Mariano Mendoza Pool Player (uncredited) |
|
Austin Zajur Brock McMasters (uncredited) |
|
Kevin William Paul YouTuber (uncredited) |
Sound | Michael Payne | Sound Effects Editor |
Sound | Vincent Guisetti | Foley Artist |
Crew | Keith Campbell | Stunts |
Sound | Sean McCormack | Supervising Sound Editor |
Editing | Brad Wilhite | Editor |
Camera | Maxime Alexandre | Director of Photography |
Production | Robert Simonds | Executive Producer |
Art | Clayton R. Hartley | Production Design |
Production | Sean Anders | Producer |
Crew | Gary Preece | Transportation Coordinator |
Production | John Morris | Producer |
Sound | Branden Spencer | ADR Supervisor |
Production | Matthew Medlin | Executive Producer |
Production | Matthew Medlin | Unit Production Manager |
Production | Rich Delia | Casting Director |
Sound | Saunder Jurriaans | Music |
Production | Gregory Plotkin | Executive Producer |
Production | John Rickard | Producer |
Costume & Make-Up | Abby O'Sullivan | Costume Design |
Production | Nicolas Harvard | Co-Producer |
Directing | Nicolas Harvard | First Assistant Director |
Sound | Danny Bensi | Music |
Production | Alexander Boies | Executive Producer |
Production | Zack Schiller | Producer |
Production | Max Jacoby | Co-Producer |
Sound | Geordy Sincavage | Foley Supervisor |
Directing | Justin Dec | Director |
Writing | Justin Dec | Writer |
Sound | Tim Tuchrello | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Tina Zepeda | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Jacenda Burkett | Makeup Artist |
Sound | Monique Reymond | Foley Artist |
Crew | Tammy Sandler | Unit Publicist |
Sound | Hector C. Gika | Sound Designer |
Camera | Hopper Stone | Still Photographer |
Sound | Joel Dougherty | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Jane Goldsmith | Script Supervisor |
Visual Effects | Bryan Binder | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Melissa Brockman | Visual Effects Producer |
Sound | Phil Lee | Sound Mix Technician |
Crew | Mike Li | Stunts |
Costume & Make-Up | Deborah Goldstein | Costume Supervisor |
Crew | Jeremy Hays | Special Effects Coordinator |
Crew | Marc Scizak | Stunt Coordinator |
Crew | Lauren Shaw | Stunts |
Production | Ashley Lambert | ADR Voice Casting |
Sound | Jamie Famularo | Foley Editor |
Art | Erick Garibay | Property Master |
Production | Adam Fogelson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Anthony Veader | Hairstylist |
Production | Tyler Zacharia | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Tami Lane | Makeup Department Head |
Crew | Steve Polon | Transportation Co-Captain |
Crew | Shauna Duggins | Stunts |
Camera | Blake Hooks | Second Assistant "A" Camera |
Art | Jon J. Bush | Set Decoration |
Crew | Allison Caetano | Stunts |
Sound | Jason Markey | Music Supervisor |
Directing | Noreen Dimster-Denk | Second Second Assistant Director |
Production | Ami Francis | Production Accountant |
Sound | John Sheridan | Boom Operator |
Editing | Mark Griffith | Digital Intermediate Colorist |
Sound | Alexander Jongbloed | Foley Editor |
Crew | Terrence Julien | Stunts |
Camera | Ralph Del Castillo | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Tracey Henton | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Anna Milhouse | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Jacqueline Weiss | Hairstylist |
Crew | Charles Grisham | Stunts |
Sound | Thomas Curley | Sound Mixer |
Camera | Devon Hoff-Weekes | "B" Camera Operator |
Sound | Brendan Croxon | Foley Mixer |
Directing | Cyndi Martin | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Stacy Schneiderman | Hair Department Head |
Camera | Alex Grossfeld | First Assistant "B" Camera |
Camera | Renni Pollock | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Stefano Ben | "B" Camera Operator |
Crew | Yaminah McKessey | Post Production Supervisor |
Crew | Dirk Rogers | Stunts |
Costume & Make-Up | Melissa Oliveira | Hairstylist |
Production | Jessie Francis | Assistant Accountant |
Production | Bill Dance | Background Casting Director |
Editing | Gene A. Lewis Jr. | First Assistant Editor |
Camera | Jacqueline Stahl | First Assistant "B" Camera |
Production | Devin Andre | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Marisa Pinuelas | Hairstylist |
Sound | Meredith McBee | Music Coordinator |
Production | Harrison Gunnarshaug | Production Secretary |
Costume & Make-Up | Kaylie Klone | Hairstylist |
Lighting | Noah Cruz | Best Boy Electric |
Art | Lima Hyelim Kang | Graphic Designer |
Crew | Bobby Lee | Stunts |
Crew | Norb Phillips | Stunts |
Crew | Athena Perample | Stunts |
Art | Harrison Hartley | Art Direction |
Costume & Make-Up | Tiffany Lazette Powers | Set Costumer |
Art | Megan Soderberg | Art Department Coordinator |
Sound | Mary Parker | Music Editor |
Crew | Matt Moyes | CG Supervisor |
Camera | Nathan Stern | Steadicam Operator |
Camera | Nathan Stern | "A" Camera Operator |
Camera | David Conti | Key Grip |
Art | Rick Staves | Leadman |
Lighting | Sean Smith | Gaffer |
Costume & Make-Up | Erica Preus | Key Makeup Artist |
Production | Katherine McCown | Casting Assistant |
Production | Jay Traynor | Location Manager |
Costume & Make-Up | Devon Simon | Costume Assistant |
Lighting | Brian Schreiner | Rigging Grip |
Camera | Jason L. Stevens | Dolly Grip |
Camera | Richard D. Conti | Grip |
Camera | Jason D. Habeger | Grip |
Art | Marquis Martin | Assistant Property Master |
Production | May Nejati | Production Supervisor |
Production | Austin Miller | Production Secretary |
Crew | Lauren Bertoni | Studio Teacher |
Crew | Alma Weaks | Craft Service |
Sound | Jason Coleman | Foley Mixer |