Independence Day (1996)
Enorma rymdskepp uppenbarar sig i luften. Skeppen sänder ner massförstörande laserstrålar över alla världens stora städer. Nu är det upp till en liten skara av beslutsamma överlevare att förena en sista attack mot inkräktarna – för att rädda mänskligheten.
Director:
Roland Emmerich
Writers:
Roland Emmerich, Dean Devlin.
Will Smith Capt. Steven Hiller |
|
Bill Pullman President Thomas J. Whitmore |
|
Jeff Goldblum David Levinson |
|
Mary McDonnell Marilyn Whitmore |
|
Judd Hirsch Julius Levinson |
|
Robert Loggia General William Grey |
|
Randy Quaid Russell Casse |
|
Margaret Colin Constance Spano |
|
James Rebhorn Albert Nimzicki |
|
Harvey Fierstein Marty Gilbert |
|
Adam Baldwin Major Mitchell |
|
Brent Spiner Dr. Brackish Okun |
|
James Duval Miguel |
|
Vivica A. Fox Jasmine Dubrow |
|
Lisa Jakub Alicia |
|
Ross Bagley Dylan |
|
Mae Whitman Patricia Whitmore |
|
Bill Smitrovich Captain Watson |
|
Kiersten Warren Tiffany |
|
Harry Connick Jr. Capt. Jimmy Wilder |
|
Giuseppe Andrews Troy |
|
John Storey Dr. Isaacs |
|
Frank Novak Teddy |
|
Devon Gummersall Philip |
|
Leland Orser Techy / Med Asst #1 |
|
Mirron E. Willis Aide |
|
Ross Lacy Aide |
|
David Pressman Whitmore's Aide |
|
Vivian Palermo Tech / Med Asst |
|
Raphael Sbarge Commander / Tech |
|
Bobby Hosea Commanding Officer |
|
Dan Lauria Commanding Officer |
|
Steve Giannelli Radar Tech |
|
Eric Paskel Radar Tech |
|
Carlos Lacámara Radar Operator |
|
John Bennett Perry Secret Serviceman |
|
Troy Willis Secret Serviceman |
|
Tim Kelleher Technician |
|
Wayne Wilderson Area 51 Technician |
|
Jay Acovone Area 51 Guard |
|
James Wong SETI Tech One |
|
Thom Barry SETI Tech Two |
|
Jana Marie Hupp SETI Tech Three |
|
Matt Pashkow Second Officer |
|
Robert Pine Chief of Staff |
|
Marisa Johnston Co-Worker #2 |
|
Michael Winther Co-Worker #3 |
|
Warren Dexter Beatty Co-Worker #4 |
|
Paul LeClair Co-Worker #5 |
|
Michael Vacca Lt. Peterson |
|
David Channell Secret Service Agent |
|
John Capodice Mario |
|
Greg Collins Military Aide |
|
Derek Webster Sky Crane Pilot |
|
Mark Fite Pilot |
|
Eric Neal Newman Pilot |
|
Levan Uchaneishvili Russian Pilot |
|
Kristof Konrad Russian Pilot |
|
Kevin Sifuentes Tank Commander |
|
Elston Ridgle Soldier |
|
Randy Oglesby Mechanic |
|
Jack Moore Mechanic |
|
Barry Del Sherman Street Preacher |
|
Lyman Ward Secret Service Guy |
|
Anthony Crivello Lincoln |
|
Richard Speight Jr. Ed |
|
Barbara Beck Monica Soloway |
|
Joe Fowler Reporter |
|
Andrew Warner Reporter |
|
Sharon Tay Reporter |
|
Peter J. Lucas Russian Reporter |
|
Yelena Danova Russian Newscaster |
|
Johnny Kim Korean Newscaster |
|
Vanessa J. Wells Newscaster |
|
Jessika Cardinahl German Video Newscaster |
|
Gary W. Cruz Video Newscaster |
|
Ron Pitts Video Newscaster |
|
Wendy L. Walsh Video Newscaster |
|
Christine Devine Video Newscaster |
|
Mark Thompson Video Newscaster |
|
Ernie Anastos Rex Black / NY Newscaster |
|
Kevin Cooney Atlantic Air CINC |
|
Rance Howard Chaplain |
|
Nelson Mashita Japanese Tech |
|
Jeff Phillips B-2 Pilot |
|
Sayed Badreya Arab Pilot |
|
Adam Tomei Sailor |
|
John Bradley Lucas |
|
Kimberly Beck Housewife |
|
Thomas F. Duffy Lieutenant |
|
Andrew Keegan Older Boy |
|
Jon Matthews Thomson |
|
Jim Piddock Reginald |
|
Frederic W. Barnes Self |
|
Eleanor Clift Self |
|
Jerry Dunphy Self |
|
Jack Germond Self |
|
Morton Kondracke Self |
|
John McLaughlin Himself |
|
Barry Nolan Self |
|
George Putnam Self |
|
Eric Michael Zee Northridge Field Reporter |
|
Pat Skipper Redneck |
|
Carlos Lara Farmer Kid |
|
Mike Monteleone Butler |
|
Lee Strauss Elvis Fanatic |
|
Lisa Star Woman on Roof |
|
Malcolm Danare Intellectual on Roof |
|
Arthur Brooks Trucker on Roof |
|
Michael Moertl Thief |
|
James J. Joyce Master C. P. O. |
|
Joyce Cohen Kim Peters (Reporter) |
|
Julie Moran Entertainment Tonight Reporter |
|
Robin Groth Flagstaff News Anchor |
|
Richard Pachorek LAPD Helicopter Pilot |
|
Dakota Boomer |
|
Gary A. Hecker Alien Vocal Effects (voice) |
|
Frank Welker Special Vocal Effects (voice) |
Art | Patrick Tatopoulos | Production Design |
Writing | Roland Emmerich | Screenplay |
Directing | Roland Emmerich | Director |
Production | Roland Emmerich | Executive Producer |
Editing | David Brenner | Editor |
Art | Victor J. Zolfo | Leadman |
Sound | David Arnold | Original Music Composer |
Writing | Dean Devlin | Screenplay |
Production | Dean Devlin | Producer |
Directing | Dean Devlin | Second Unit Director |
Camera | Karl Walter Lindenlaub | Director of Photography |
Art | Oliver Scholl | Production Design |
Art | William James Teegarden | Art Direction |
Art | Jim Erickson | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Joseph A. Porro | Costume Design |
Crew | Gino Acevedo | Special Effects |
Visual Effects | Victor Abbene | Visual Effects |
Crew | Dan Bradley | Stunts |
Crew | Dan Bradley | Stunt Coordinator |
Art | Sean Haworth | Set Designer |
Crew | Gilbert B. Combs | Stunts |
Directing | Sergio Mimica-Gezzan | First Assistant Director |
Art | Oana Bogdan Miller | Art Department Coordinator |
Production | Ute Emmerich | Executive Producer |
Production | Kelly Van Horn | Unit Production Manager |
Crew | Gene LeBell | Stunts |
Production | Wendy Kurtzman | Casting |
Production | Richard Epcar | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Douglas Smith | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Volker Engel | Visual Effects Supervisor |
Art | Lauren E. Polizzi | Set Designer |
Art | Lauren E. Polizzi | Assistant Art Director |
Production | Bernard Telsey | Local Casting |
Production | William Fay | Executive Producer |
Directing | Kim H. Winther | Second Assistant Director |
Camera | Tony C. Jannelli | Camera Operator |
Production | Peter Winther | Associate Producer |
Crew | Jennifer Caputo | Stunts |
Crew | Keith Woulard | Stunts |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Directing | Glen Trotiner | Second Assistant Director |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Directing | Michael Viglietta | First Assistant Director |
Art | Wally Adee | Property Master |
Production | Jane Nerlinger Evans | Production Supervisor |
Directing | Kevin LaRosa | Second Unit Director |
Crew | Dana Hee | Stunts |
Crew | Doug Coleman | Stunts |
Crew | Donna Keegan | Stunts |
Sound | Don Coufal | Boom Operator |
Camera | Claudette Barius | Still Photographer |
Crew | Chris Howell | Stunts |
Crew | Andy Gill | Stunts |
Sound | John Roesch | Foley |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunts |
Camera | Peter Krause | Camera Operator |
Production | Will Cantler | Local Casting |
Sound | Val Kuklowsky | Supervising Sound Editor |
Crew | Debbie Evans | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Christi K. Work | Set Costumer |
Art | Pamela Klamer | Set Designer |
Sound | Hilda Hodges | Foley |
Directing | Susan Bierbaum | Script Supervisor |
Sound | Sandy Gendler | Supervising Sound Editor |
Crew | Darrin Prescott | Stunts |
Art | Doug Harlocker | Property Master |
Crew | Frank Lloyd | Stunts |
Art | Gary A. Krakoff | Construction Coordinator |
Art | Mick Cukurs | Set Designer |
Art | Julia K. Levine | Set Designer |
Sound | John P. Fasal | Sound Designer |
Sound | Robert Renga | Sound Recordist |
Sound | Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bill W. Benton | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Terry Clotiaux | Visual Effects Producer |
Crew | Joe Davenport | Systems Administrators & Support |
Camera | Myles Aronowitz | Still Photographer |
Lighting | Michael J. Delaney | Gaffer |
Lighting | Neil Holcomb | Gaffer |
Camera | Bruce MacCallum | Camera Operator |
Camera | Rick Raphael | Steadicam Operator |
Camera | Randy Nolen | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Michael Adkins | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Riki Lin Sabusawa | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Heidi Shulman | Costume Supervisor |
Crew | Maxwell R. Johnson II | Transportation Coordinator |
Crew | Skip Wilson | Transportation Coordinator |
Crew | Anita Dawn Camp | Choreographer |
Production | Jacob F. Conrad | Location Manager |
Production | Peggy Pridemore | Location Manager |
Directing | Annie Welles | Script Supervisor |
Directing | Marvel Wakefield | Script Supervisor |
Crew | Mike Smith | Stunts |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Crew | Lane Leavitt | Stunts |
Crew | Jennifer Lamb | Stunts |
Directing | Dean Garvin | Second Second Assistant Director |
Directing | Bac DeLorme | Second Unit Director |
Art | Rick Newsome | Storyboard Designer |
Crew | Francine Morris | Stunts |
Crew | Barbara Anne Klein | Stunts |
Directing | Shari Nicotero | Second Second Assistant Director |
Crew | Mary Peters | Stunts |
Crew | Gabreal Franklin | Documentation & Support |