Men in Black (1997)
ActionÄventyrKomediScience Fiction
Vi får följa agenterna Kay och Jay - medlemmar av en topphemlig organisation som övervakar utomjordliga aktiviteter på jorden. De hamnar mitt i en livsfarlig uppgörelse med en intergalaktisk terrorist som har anlänt till jorden för att lönnmörda två ambassadörer från motstridiga galaxer. Kay och Jays uppdrag blir att stoppa inkräktaren och rädda jorden från förintelse. Helt enkelt en vanlig dag på jobbet för Men in Black.
Director:
Barry Sonnenfeld
Writer:
Ed Solomon
Tommy Lee Jones Agent K |
|
Will Smith James Edwards / Agent J |
|
Linda Fiorentino Dr. Laurel Weaver / Agent L |
|
Vincent D'Onofrio Edgar / The Bug |
|
Rip Torn Chief Zed |
|
Tony Shalhoub Jack Jeebs |
|
Siobhan Fallon Hogan Beatrice |
|
Mike Nussbaum Gentle Rosenburg the Arquillian Jeweler |
|
Jon Gries Van driver |
|
Sergio Calderón Jose |
|
Carel Struycken Arquillian |
|
Fredric Lehne INS agent Janus |
|
Richard Hamilton Agent D |
|
Kent Faulcon 2nd Lt. Jake Jensen |
|
John Alexander Mikey |
|
Keith Campbell Perp |
|
Ken Thorley Zap-Em Man |
|
Patrick Breen Mr. Redgick |
|
Becky Ann Baker Mrs. Redgick |
|
Sean Whalen Passport Officer |
|
Harsh Nayyar News Vendor |
|
Michael Willis Cop in Morgue |
|
Willie C. Carpenter Police Inspector |
|
Peter Linari Tow Truck Driver |
|
David Cross Morgue Attendant |
|
Charles C. Stevenson Jr. MIB Agent Bee |
|
Boris Leskin Cook |
|
Steve Rankin INS Agent |
|
Andy Prosky INS Agent |
|
Michael Goldfinger NYPD sergeant |
|
Alpheus Merchant Security Guard |
|
Norma Jean Groh Mrs. Edelson |
|
Bernard Gilkey Baseball Player |
|
Sean Plummer First Contact Alien |
|
Michael Kaliski First Contact Alien |
|
Richard Arthur 2nd First Contact Alien |
|
Debbie Lee Carrington Alien Father |
|
Verne Troyer Alien Son |
|
Mykal Wayne Williams Scared Guy |
|
Tim Blaney Frank the Pug (voice) |
|
Mark Setrakian Rosenberg Alien (voice) |
|
Brad Abrell Worm Guy (voice) |
|
Thom Fountain Worm Guy (voice) |
|
Carl J. Johnson Worm Guy (voice) |
|
Drew Massey Worm Guy (voice) |
|
Christina Benitan On-Air Reporter (uncredited) |
|
Lowell Cunningham MiB HQ Office Worker (uncredited) |
|
Danny DeVito Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
John Elsen NYPD Sergeant (uncredited) |
|
Karen Lynn Gorney Announcer (uncredited) |
|
Adrian Lee Wall Street Broker (uncredited) |
|
George Lucas Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Patricia McPherson Spouse K (uncredited) |
|
Newt Gingrich Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Isaac Mizrahi Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Fred Newman Aliens (voice) (uncredited) |
|
Joe Paparone Police Inspector (uncredited) |
|
Tony Robbins Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Al Roker Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Eliot Sash Police Officer #4 (uncredited) |
|
Marshal Silverman Special Tech (uncredited) |
|
Barry Sonnenfeld Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Sylvester Stallone Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Chloe Sonnenfeld Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Steven Spielberg Alien on TV Monitor (uncredited) |
|
Dionne Warwick Alien on TV Monitor (uncredited) |
Production | Debra Zane | Casting |
Production | Steven Spielberg | Executive Producer |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Art | Lawrence A. Hubbs | Set Designer |
Directing | John Cameron | First Assistant Director |
Sound | Eugene Gearty | Sound Effects Designer |
Production | Walter F. Parkes | Producer |
Art | Cheryl Carasik | Set Decoration |
Camera | Florian Ballhaus | Camera Operator |
Art | Bo Welch | Production Design |
Directing | Barry Sonnenfeld | Director |
Production | David Rubin | Casting |
Art | Tom Duffield | Art Direction |
Camera | Donald Peterman | Director of Photography |
Production | Laurie MacDonald | Producer |
Editing | Ken Schretzmann | Assistant Editor |
Crew | Steve Lucescu | Transportation Co-Captain |
Art | Gino Acevedo | Painter |
Writing | Ed Solomon | Screenplay |
Writing | Lowell Cunningham | Comic Book |
Editing | Jim Miller | Editor |
Costume & Make-Up | Mary E. Vogt | Costume Design |
Costume & Make-Up | Katherine James | Makeup Artist |
Art | Sean Haworth | Set Designer |
Sound | Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Sound | Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Tom Chesney | Special Effects |
Crew | Peter Chesney | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Eric Brevig | Visual Effects Supervisor |
Directing | Eric Brevig | Second Unit Director |
Crew | Deborah Habberstad | Stunts |
Crew | Jeff Habberstad | Stunts |
Costume & Make-Up | Debbie Zoller | Makeup Artist |
Camera | Tim Collins | Grip |
Crew | David M. Dunlap | Second Unit Cinematographer |
Directing | Stuart B. Hagen | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rick Baker | Makeup Artist |
Sound | Ellen Segal | Music Editor |
Visual Effects | Alexandra Altrocchi | Visual Effects Coordinator |
Crew | Brian Smrz | Stunt Coordinator |
Crew | Mark De Alessandro | Stunts |
Art | Chris Shriver | Art Direction |
Costume & Make-Up | Maggie Morgan | Assistant Costume Designer |
Art | Patrick M. Sullivan | Set Designer |
Production | Graham Place | Unit Production Manager |
Production | Graham Place | Co-Producer |
Production | Denise Doyle | Production Assistant |
Visual Effects | Jacqui Lopez | Visual Effects Producer |
Sound | Van Ling | Sound Designer |
Crew | Susan Ringo | Thanks |
Sound | Steve Bartek | Orchestrator |
Camera | Stephen St. John | Camera Operator |
Lighting | Steve Reinhardt | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Gene Harrison | Stunt Driver |
Art | J. Todd Anderson | Storyboard Artist |
Sound | Chuck Michael | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Pierce Austin | Hairstylist |
Sound | Artie Kane | Conductor |
Art | Ellen Christiansen | Set Decoration |
Sound | Mark McKenzie | Orchestrator |
Art | Marco Rubeo | Set Designer |
Camera | Richard Brooks Burton | Aerial Camera |
Sound | Kam Chan | Foley Editor |
Sound | Benjamin Cheah | Foley Supervisor |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Lewis Goldstein | Sound Effects Editor |
Sound | Marissa Littlefield | Supervising ADR Editor |
Sound | Todd Milner | Assistant Sound Editor |
Camera | David Golia | Camera Operator |
Production | Tyree Michael Simpson | Production Assistant |
Crew | Ann Carli | Executive Music Producer |
Visual Effects | Peter Kuran | Visual Effects |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Camera | Mai Iskander | Assistant Camera |
Art | Scott Maginnis | Assistant Property Master |
Sound | John Fundus | Boom Operator |
Crew | John Leonidas | Transportation Captain |
Art | Peter Ramsey | Storyboard Artist |
Crew | Whitey Hughes | Stunts |
Sound | Peter F. Kurland | Production Sound Mixer |
Art | Scott P. Murphy | Assistant Art Director |
Visual Effects | Derek Thompson | Creature Design |
Sound | Rick Wentworth | Conductor |
Visual Effects | Denise Ream | Visual Effects Producer |
Sound | Bruce White | Musician |
Art | Christian Zimmermann | Standby Painter |
Crew | Liz Radley | CG Supervisor |
Production | Alyson Silverberg | Extras Casting Coordinator |
Production | Christian Clarke | Production Assistant |
Lighting | Jeff Murrell | Chief Lighting Technician |
Crew | Stracy Diaz | Utility Stunts |
Art | Kia Steave-Dickerson | Set Dresser |
Sound | Sally Stevens | Playback Singer |
Crew | Scott Mitchell Rosenberg | Thanks |
Art | Matthew Gratzner | Prop Designer |
Crew | Jane E. Russell | Unit Publicist |
Art | Matt Rose | Sculptor |
Sound | Frank Kern | Foley Editor |
Art | Daniel Fisher | Assistant Property Master |
Camera | Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Dan Bronson | Costume Supervisor |
Crew | Paul Guyot | Stand In |
Sound | Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Denny Caira | Transportation Captain |
Art | Doug Harlocker | Property Master |
Visual Effects | Scott Farrar | Visual Effects Supervisor |
Art | Pablo Ferro | Title Designer |
Sound | Jac Rubenstein | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Bob Moore Jr. | Set Costumer |
Lighting | Russell Engels | Gaffer |
Directing | Mary Bailey | Script Supervisor |
Sound | Glenfield Payne | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Kurt E. Soderling | Visual Effects Camera |
Crew | David Nakabayashi | Visual Effects Art Director |
Art | Mitch Devane | Sculptor |
Art | Jonathan Harb | Concept Artist |
Editing | Mike Koz | Assistant Editor |
Production | Becky Brake | Assistant Location Manager |
Art | Michael Diersing | Construction Coordinator |
Art | David Manhan | Leadman |
Art | Kazu Hiro | Sculptor |
Production | Lisa D. DiSanto | Production Assistant |
Crew | Keith Peterman | Second Unit Cinematographer |
Costume & Make-Up | Laini Thompson | Makeup Artist |
Art | Brent Boates | Storyboard Artist |
Production | Robbie Goldstein | Location Manager |
Crew | John Branagan | Stunts |
Crew | Gregg Smrz | Stunt Coordinator |
Art | Jim McPherson | Sculptor |
Crew | Timothy Eaton | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Rob Coleman | Animation Supervisor |
Camera | Gregory W. Smith | Camera Operator |
Production | Amy Ness | Production Supervisor |
Art | Eddie Yang | Sculptor |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Visual Effects | Todd Boyce | CG Animator |
Costume & Make-Up | Marcia Patten | Wardrobe Supervisor |
Crew | Carl N. Frederick | Digital Effects Supervisor |
Editing | Karen Rasch | First Assistant Editor |
Directing | Chris Soldo | Second Unit First Assistant Director |
Production | Steven R. Molen | Associate Producer |
Crew | David Rowden | Stunts |
Camera | Tim Norman | Second Assistant Camera |
Directing | Tyrone S. Walker | Additional Second Assistant Director |
Directing | Cara Giallanza | Second Unit First Assistant Director |
Sound | Bobby Mackston | Supervising Dialogue Editor |
Directing | J. Ellen Evans | Script Supervisor |
Lighting | William T. Jones | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Gerald Solomon | Hairstylist |
Visual Effects | Margaret B. Lynch | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Virginia G. Hadfield | Key Hair Stylist |
Lighting | Bob Finley III | Gaffer |
Visual Effects | Richard J. Cook | Digital Effects Producer |
Art | Moto Hata | Sculptor |
Camera | Zoran Veselic | Steadicam Operator |
Art | Peter Gelfman | Property Master |
Sound | Pilar McCurry | Music Supervisor |
Visual Effects | Benton Jew | Creature Design |
Crew | John Andrew Berton Jr. | Digital Effects Supervisor |
Crew | Robert Marinic | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Kyle Ross Collinsworth | Special Effects Supervisor |
Camera | Michael Caracciolo | Camera Operator |
Lighting | Ken Connors | Rigging Gaffer |
Lighting | Martin Lowry | Key Rigging Grip |
Camera | Jay Peterman | First Assistant Camera |
Camera | Gerard Sava | First Assistant Camera |
Camera | Mark Gutterud | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Danielle Feller | Set Costumer |
Sound | Norm MacLeod | Dialogue Editor |
Sound | Rick Freeman | Sound Effects Editor |
Editing | John Bartle | Assistant Editor |
Lighting | Michael F. Burke | Best Boy Electric |
Production | David H. Kramer | ADR Voice Casting |
Crew | Donald Murphy | Set Production Assistant |
Art | Michael B. Bunch | Construction Foreman |
Crew | Mauriece Jacks Jr. | Video Assist Operator |
Camera | Bill Barr | Key Grip |
Directing | Gabriela Vázquez | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Diane Pepper | Hairstylist |
Crew | John G. McCabe | Special Effects |
Art | James Carson | Production Illustrator |
Crew | Peter A. Mian | Video Assist Operator |
Sound | Bruce Pross | Foley Mixer |
Production | Gail Martin-Sheridan | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Anthony Veader | Hairstylist |
Production | Richard Castro | Payroll Accountant |
Editing | Bob Putynkowski | Color Timer |
Visual Effects | Jason H. Snell | Visual Effects Production Assistant |
Art | Carlo Basail | Greensman |
Crew | Jamie Kehoe | Craft Service |
Art | Jose Fernandez | Sculptor |
Crew | J.D. Streett | Special Effects |
Art | Hank Mayo | Conceptual Design |
Camera | James Bartolomeo | Second Assistant Camera |
Crew | Mike Currie | Set Production Assistant |
Art | Timothy Metzger | Leadman |
Crew | Tommy Louie | Cableman |
Sound | Carl Rydlund | Musician |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Visual Effects | Jen Kinavey | Visual Effects Production Assistant |
Camera | Dennis Gamiello | Key Grip |
Lighting | Jesse Mather | Lighting Technician |
Art | Henry Antonacchio | Construction Foreman |
Directing | T. Sean Ferguson | Second Assistant Director |
Production | Colin MacLellan | Production Assistant |
Camera | Audie Aragon | Dolly Grip |
Crew | Dennis Radesky | Transportation Co-Captain |
Costume & Make-Up | Eric M. Metzger | Set Dressing Artist |
Camera | Dick Dova | Grip |
Lighting | James Frederick | Electrician |
Production | Randy Sokol | Location Manager |
Crew | Carol Neilson | Stunts |
Sound | Steve Bowerman | Boom Operator |
Art | Sam Rohn | Location Scout |
Camera | Calvin Sterry | Key Grip |
Crew | Louis J. Porzio | Carpenter |
Crew | Gregory Dultz | Driver |
Crew | Travis Huffman | Propmaker |
Production | Dana Williams | Production Coordinator |
Visual Effects | Jeff Pierce | I/O Supervisor |
Production | Tammy R. Dickson | Production Assistant |
Crew | Clifford Happy | Stunt Double |
Lighting | Reginald F. Lake | Chief Lighting Technician |
Production | Michael Lee Phillips Jr. | Production Assistant |
Camera | Paul Plannette | Second Assistant Camera |
Production | Tammy L. Smith | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Marjorie K. Chan | Key Costumer |
Camera | John Lowry | Dolly Grip |
Camera | Edward W. Lowry | Dolly Grip |
Production | Colin Cumberbatch | Assistant Production Coordinator |
Sound | Don Williams | Musician |
Camera | Michael Anderson | Best Boy Grip |
Camera | Daniel E. Teaze | Second Assistant Camera |
Sound | Oren Marshall | Musician |
Camera | Brian Fitzsimons | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Tommy Boyer | Wardrobe Supervisor |
Editing | Doug Jones | Negative Cutter |
Crew | Randolph LeRoi | Stunts |
Lighting | Michael Olague | Gaffer |
Production | Peter Hollocker | Production Assistant |
Art | Aaron Sims | Sculptor |
Crew | Eric L. Roberts | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Nori Honda | Prosthetics Sculptor |
Camera | Eric Amundsen | Second Assistant Camera |
Art | Louis Katz | Concept Artist |
Costume & Make-Up | Denise Leibee | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Barry Rosenberg | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Steven Lawrence | Makeup Artist |
Directing | Dodi Lee Rubenstein | Second Second Assistant Director |
Directing | Paul Byrne Prenderville | Second Second Assistant Director |
Art | James R. Powers | Construction Foreman |
Art | Chris Zimmerman | Standby Painter |
Crew | Thomas Thoms | Cableman |
Sound | Louise Di Tullio | Musician |
Art | Thomas Gilliland | Painter |
Art | Ryan Peterson | Sculptor |
Crew | Joe Heffernan | Special Effects |
Crew | Roland Loew | Special Effects |
Crew | Peter A. Renard | Special Effects |
Crew | Shannon J. Thompson | Special Effects |
Crew | Jon Thackery | Special Effects |
Crew | Roderic Duff | Special Effects |
Crew | Steven Carlton Ficke | Special Effects |
Crew | Joel P. Blanchard | Special Effects Technician |
Crew | Christian Eubank | Special Effects Technician |
Crew | Karl Nettmann | Special Effects |
Crew | Cristie Miele | Animal Wrangler |
Lighting | Ronald R. Koch Jr. | Assistant Chief Lighting Technician |
Production | Alex Cohn | Assistant Location Manager |
Production | Jamie Daddio | Assistant Production Coordinator |
Camera | George W. Borthwick | Best Boy Grip |
Production | Michelle Levi | Casting Assistant |
Production | Susan Stolar | Casting Assistant |
Crew | Joe Facey | Craft Service |
Production | Judie Fixler | Extras Casting |
Camera | Bill Slemmons | Key Grip |
Production | Travis Harrod | Production Assistant |
Production | Courtney Henley-Anderson | Production Assistant |
Production | Randol Perelman-Taylor | Production Assistant |
Production | Rebecca Stefan | Production Assistant |
Production | George N. Thomas | Production Assistant |
Production | Brandon Wainwright | Production Assistant |
Production | Missy Barshay | Production Assistant |
Production | Tom Just | Production Assistant |
Production | Julia Morgan | Production Assistant |
Production | Jonathan R. O'Hara | Production Assistant |
Production | Steven P. Petyerak | Production Assistant |
Production | Stephanie F. Johnson | Production Assistant |
Production | Jennifer Reiss | Production Assistant |
Production | Ellen M. Hillers | Production Coordinator |
Production | Shannon Speaker | Production Secretary |
Camera | Steve Craft | Second Assistant Camera |
Crew | David Menapace | Transportation Captain |
Camera | Carl Assmus | Grip |
Camera | Bernie Demolski | Grip |
Visual Effects | Tad Leckman | Visual Effects Production Manager |
Costume & Make-Up | Erica Kissack | Contact Lens Technician |
Sound | Donovan C. Howard | Apprentice Sound Editor |
Sound | Dustin DuPilka | Assistant Foley Artist |
Production | Don Gillespie | Assistant Accountant |
Crew | Brian Griffin | Digital Supervisor |
Art | Joseph S. Alfieri | Construction Coordinator |