Trainspotting (1996)
För Renton och hans polare från Edinburghs arbetarklass finns det två sätt att existera. Att vara helt hög. Eller att försöka bli helt hög. Men vad händer om en i gänget bestämmer sig för att sluta? Från regissören Danny Boyle och hans filmteam från Shallow Grave kommer en strid ström av språkstilar och berättarkonst som växlar mellan att vara kul, fasansfull, fantasifullt förvrängd, skarpt realistiskt och extremt tragiskt. Ewan McGregor spelar "till-och-från"-missbrukaren Renton, filmens berättare. Han kanske aldrig kommer att kliva av berg-och-dalbanan som han hoppat på. Vissa säger at han antagligen kommer att bäras därifrån. Men vi kan njuta av denna vilda åktur på filmduken - och sedan promenera iväg.
Director:
Danny Boyle
Writer:
John Hodge
Ewan McGregor Mark "Rent Boy" Renton |
|
Ewen Bremner Daniel "Spud" Murphy |
|
Jonny Lee Miller Simon "Sick Boy" Williamson |
|
Kevin McKidd Thomas "Tommy" MacKenzie |
|
Robert Carlyle Francis "Franco" Begbie |
|
Kelly Macdonald Diane Coulston |
|
Peter Mullan Swanney "Mother Superior" |
|
James Cosmo Mr. Renton |
|
Eileen Nicholas Mrs. Renton |
|
Susan Vidler Allison |
|
Pauline Lynch Lizzy |
|
Shirley Henderson Gail Houston |
|
Stuart McQuarrie Gavin Temperley |
|
Irvine Welsh Mikey Forrester |
|
Dale Winton Game Show Host |
|
Keith Allen Dealer |
|
Kevin Allen Andreas |
|
Annie Louise Ross Gail's Mother |
|
Billy Riddoch Gail's Father |
|
Fiona Bell Diane's Mother |
|
Hugh Ross Man |
|
Victor Eadie Man |
|
Kate Donnelly Woman |
|
Finlay Welsh Sheriff |
|
Eddie Nestor Estate Agent |
Camera | Brian Tufano | Director of Photography |
Directing | Danny Boyle | Director |
Production | Andrew Macdonald | Producer |
Production | Gail Stevens | Casting |
Writing | Irvine Welsh | Novel |
Writing | John Hodge | Screenplay |
Editing | Masahiro Hirakubo | Editor |
Production | Andy Pryor | Casting |
Art | Kave Quinn | Production Design |
Art | Tracey Gallacher | Art Direction |
Costume & Make-Up | Robert McCann | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Robert McCann | Hairstylist |
Production | Lesley Stewart | Production Manager |
Directing | David Gilchrist | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rachael Fleming | Costume Design |
Sound | James Boyle | Assistant Sound Editor |
Crew | David Aukin | Thanks |
Lighting | Mark Ritchie | Best Boy Electric |
Sound | Ray Merrin | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Tom Lucy | Stunts |
Crew | Terry Forrestal | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Stephen Noble | Wardrobe Supervisor |
Sound | Jonathan Miller | Sound Effects Editor |
Art | Gordon Fitzgerald | Property Master |
Crew | Nrinder Dhudwar | Stunts |
Visual Effects | Grant Mason | Visual Effects |
Crew | Paul Heasman | Stunts |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Mike Valentine | Underwater Camera |
Crew | Andreas Petrides | Stunts |
Art | Scott Keery | Standby Property Master |
Camera | Lewis Buchan | Clapper Loader |
Camera | Liam Longman | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Graham Johnston | Makeup Designer |
Crew | Michael Queen | Floor Runner |
Art | Penny Crawford | Set Dresser |
Crew | Tom Delmar | Stunts |
Camera | Bob Shipsey | Focus Puller |
Crew | Stuart Clarke | Scenic Artist |
Sound | Colin Nicolson | Sound Recordist |
Camera | Neil Davidson | Camera Trainee |
Art | Mat Bergel | Dressing Prop |
Sound | Brian Saunders | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Andrew Bainbridge | Location Manager |
Camera | Adrian McCarthy | Grip |
Sound | Richard Fettes | Dialogue Editor |
Crew | Eric Smith | Driver |
Crew | Scott Cowan | Utility Stunts |
Art | Irene Harris | Art Department Assistant |
Art | Niki Longmuir | Assistant Art Director |
Art | Paul Curren | Painter |
Art | Stewart Cunningham | Standby Property Master |
Camera | Simon Bray | Steadicam Operator |
Crew | Brian Adams | Carpenter |
Crew | William Adams | Security |
Directing | Anne Coulter | Script Supervisor |
Lighting | Arthur Donnelly | Electrician |
Lighting | Willie Cadden | Gaffer |
Production | Jenifer Booth | Production Accountant |
Production | Shellie Smith | Production Coordinator |
Sound | Tony Cook | Boom Operator |
Art | Piero Jamieson | Dressing Prop |
Directing | Ben Johnson | Third Assistant Director |
Crew | Richard Hammatt | Stunts |
Art | Bobby Gee | Painter |
Crew | John Watt | Carpenter |
Art | Stephen Wong | Art Department Trainee |
Directing | Claire Hughes | Second Assistant Director |
Editing | Denton Brown | Assistant Editor |
Production | Charlie Hiscott | Location Assistant |
Sound | Allen Dam | Music Consultant |
Crew | John Duncan | Generator Operator |
Production | Kirstin McDougall | Production Runner |
Crew | Richard Hassall | Carpenter |
Crew | Peter Knotts | Carpenter |
Art | Bert Ross | Standby Carpenter |
Visual Effects | Tony Steers | Visual Effects |
Art | Lorna J. Stewart | Art Department Assistant |
Art | James Patrick | Painter |