Emily Bergl Rachel Lang |
|
Jason London Jesse Ryan |
|
Amy Irving Sue Snell |
|
J. Smith-Cameron Barbara Lang |
|
Dylan Bruno Mark Bing |
|
Zachery Ty Bryan Eric Stark |
|
Charlotte Ayanna Tracy Campbell |
|
Rachel Blanchard Monica Jones |
|
Justin Urich Brad Winters |
|
Eli Craig Chuck Potter |
|
Eddie Kaye Thomas Arnie |
|
Mena Suvari Lisa Parker |
|
John Doe Boyd Wallace |
|
Gordon Clapp Mr. Stark |
|
Clint Jordan Sheriff Kelton |
|
Steven Ford Coach Walsh |
|
Kate Skinner Emilyn Wallace |
|
Rus Blackwell Sheriff |
|
Harold Surratt Principal |
|
David Lenthall English Teacher |
|
Kayla Campbell Young Rachel Lang |
|
Robert D. Raiford Senior D.A. |
|
Deborah Knox Party Girl |
|
Robert C. Treveiler Smiling Patient |
|
Gina Stewart Female Vet |
|
Claire Hurst Night Nurse |
|
Albert E. Hayes Headbanging Patient |
|
Colin Fickes Tuba Player |
|
Rhoda Griffis Saleswoman |
|
Eric Hill Jesse's Spotter |
|
Jennifer Nicole Parillo Fleeing Party Girl |
|
Jessica Cowart Gardening Girl |
|
Tiffany LeShai McMinn Girl |
|
Steven Culbertson The Ref |
|
Steven Frederick Cook Fleeing Party Boy |
|
Chris Daniels High School Student |
|
Hank Fields Student |
|
Wofford Jones Driver |
|
Tara Killian Girl in Classroom |
|
Mark Freiburger Skateboard Kid |
|
Katt Shea Deputy D.A. (Karen) |
|
James Markham Hall Jr. Student (uncredited) |
|
Sissy Spacek Carrie White (archive footage) (uncredited) |
|
Piper Laurie Margaret White (voice) (archive footage) (uncredited) |
|
Jordan Lawson Student (uncredited) |
Camera | Steven Poster | Second Unit Director of Photography |
Writing | Stephen King | Characters |
Production | Gretchen Rennell | Casting |
Crew | Roy Arbogast | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Barney Burman | Key Makeup Artist |
Crew | Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Theoni V. Aldredge | Costume Design |
Production | Paul Monash | Producer |
Costume & Make-Up | Wendy Bell | Makeup Artist |
Art | Peter Jamison | Production Design |
Production | Patrick J. Palmer | Executive Producer |
Directing | Patrick J. Palmer | Second Unit Director |
Directing | Susan E. Fiore | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Keith G. Lewis | Costume Coordinator |
Crew | Chris Daniels | Stunts |
Writing | Rafael Moreu | Writer |
Sound | Danny B. Harvey | Original Music Composer |
Camera | Donald M. Morgan | Director of Photography |
Editing | Richard Nord | Editor |
Directing | Katt Shea | Director |
Crew | Bonnie Morgan | Stunts |
Production | Lisa Mae Fincannon | Casting |
Crew | Michael H. Clark | Special Effects Technician |
Art | Dan Morski | Co-Art Director |
Crew | Dean Mumford | Utility Stunts |
Lighting | Alan Pickelsimer | Best Boy Electric |
Sound | Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Eric Flickinger | Sound Recordist |
Sound | Glenn T. Morgan | ADR Editor |
Sound | Greg Zimmerman | Foley Recordist |
Crew | Sonny Tipton | Stunt Double |
Camera | Charles Papert | Camera Operator |
Camera | Jeffery J. Tufano | Camera Operator |
Art | W.D. Hogan | Storyboard Artist |
Production | Laura Beth Love | Production Assistant |
Editing | Peter Mergus | Assistant Editor |
Art | Pam Bouvier | Assistant Set Decoration |
Production | Erica Arvold | Casting Associate |
Art | Geoffrey S. Grimsman | Art Direction |
Art | Ivica Bilich | Property Master |
Art | Chuck Bludsworth | Property Master |
Art | Summer Eubanks | Set Decoration Buyer |
Sound | Alan Rankin | Sound Designer |
Crew | Cal Johnson | Stunt Double |
Sound | Perry Robertson | Sound Editor |
Sound | Barney Cabral | Supervising Sound Editor |
Crew | Chris O'Hara | Stunt Double |
Lighting | Mick McNeely | Gaffer |
Directing | Faith Conroy | Script Supervisor |
Camera | Andrew Fisher | Assistant Camera |
Crew | Jennifer Badger | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Leigh Ann Yandle | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bari Dreiband-Burman | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Drew Webster | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Suzy Mazzarese-Allison | Assistant Hairstylist |
Crew | Scott Sproule | Stunt Coordinator |
Crew | John Copeman | Utility Stunts |
Costume & Make-Up | Leslie Yarmo | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | John R. Bayless | Key Makeup Artist |
Production | Carole Peterman | Production Manager |
Art | Curtis Crowe | Construction Foreman |
Visual Effects | Erika Walczak | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Stuart Robertson | Visual Effects Supervisor |
Camera | Paul Varrieur | Camera Operator |
Camera | Joe D'Alessandro | Additional Camera |
Camera | Jon Baronn Farmer | Still Photographer |
Sound | Dan Garde | Music Editor |
Crew | Terry R. Owens | Transportation Coordinator |
Crew | Tina Del Castillo | Driver |
Directing | Helen Pinkston | Script Supervisor |
Art | Kenneth Bryant | Set Dresser |
Sound | Thomas O'Neil Younkman | First Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Greg Juby | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Ron Bolanowski | Special Effects Supervisor |
Sound | Jennifer Mann | ADR Editor |
Crew | Dana Reed | Utility Stunts |
Crew | Russell Tyrrell | Special Effects Technician |
Crew | Dino Muccio | Utility Stunts |
Art | Jim Gloster | Props |
Lighting | Raymond Benthall | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Cameron Doyle | Key Costumer |
Lighting | Art Schultz | Lighting Technician |
Crew | Laura Lee Connery | Stunts |
Costume & Make-Up | Chris Varosky | Makeup Artist |
Crew | George Koran | Telecine Colorist |
Directing | J. Stephen Buck | Assistant Director |
Visual Effects | G.G. Heitmann Demers | Digital Compositor |
Crew | Leigh Hennessy | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Julie Callihan | Makeup Artist |
Lighting | Jack McCollum | Electrician |
Art | Stephen C. Peterman | Leadman |
Crew | Denis Larouche | Stunt Double |
Editing | Tim Colletti | Assistant Editor |
Camera | Gary Shlifer | Underwater Camera |
Camera | C. Ashley Sudge | Dolly Grip |
Art | Eric Fitzgerald | Title Designer |
Lighting | Dan Jones | Electrician |
Camera | Dave Spencer | Grip |
Sound | Marshall McGee | Utility Sound |
Lighting | Ben Noble | Electrician |
Lighting | Kahlil Fadel | Electrician |
Sound | Richard Winnie | Music Supervisor |
Directing | Lisa M. Rowe | Assistant Director |
Camera | Ben D. Griffith Jr. | Grip |
Production | Maxann Crotts | Extras Casting |
Art | Bennet Silver | Set Dresser |
Sound | Steven R. Smith | Production Sound Mixer |
Camera | Stephen Crocker | Assistant Camera |
Crew | David Brian Martin | Utility Stunts |
Editing | James Nichols Jr. | Assistant Editor |
Lighting | David Ellis | Electrician |
Art | Tim Ross | Assistant Property Master |
Lighting | Todd Luckey | Electrician |
Visual Effects | Frank Vitz | Visual Effects Coordinator |
Crew | Beau Janzen | Digital Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Patricia Mackin | Makeup Artist |
Camera | Michael Joseph Walsh | First Assistant Camera |
Camera | Bob Bridgewater | Grip |
Sound | George Ghiz | Music Supervisor |
Production | Linda Brattain | First Assistant Accountant |