Shaun of the Dead (2004)
Shauns liv står stilla. Han fördriver tiden på den lokala puben The Winchester med sin bäste vän Ed, har problem med sin mamma och försummar sin flickvän Liz. När Liz lämnar honom, bestämmer sig Shaun för att äntligen ta tag i sitt liv. Han måste vinna tillbaka sin flickväns hjärta, förbättra relationen till sin mamma och ta itu med vuxenlivets alla plikter. Dessvärre vaknar de döda till liv och försöker äta upp de levande. För Shaun som just fått en nytändning, är detta bara ännu ett hinder på vägen. I denna totala zombie-epidemi ger sig Shaun iväg – beväpnad med slagträ, spade och med Ed i släptåg – för att rädda sin mamma och motvilligt även sin styvfar, sin flickvän och ännu mer motvilligt hennes vänner David och Dianne. Hans plan är att föra dem till det säkraste stället han känner till – The Winchester.
Director: Edgar Wright
Simon Pegg Shaun |
|
Nick Frost Ed |
|
Kate Ashfield Liz |
|
Lucy Davis Dianne |
|
Dylan Moran David |
|
Penelope Wilton Barbara |
|
Bill Nighy Phillip |
|
Peter Serafinowicz Pete |
|
Jessica Hynes Yvonne |
|
Rafe Spall Noel |
|
Martin Freeman Declan |
|
Matt Lucas Cousin Tom |
|
Reece Shearsmith Mark |
|
Tamsin Greig Maggie |
|
Julia Deakin Yvonne's Mum |
|
Steve Emerson John |
|
Nicola Cunningham Mary |
|
Arvind Doshi Nelson |
|
Stuart Powell Snakehips |
|
Phyllis MacMahon Bernie |
|
Patricia Franklin Spinster |
|
Mark Donovan Hulking Zombie |
|
Chris Martin Chris Martin |
|
Jon Buckland Jonny Buckland |
|
Vernon Kay Vernon Kay |
|
Trisha Goddard Trisha Goddard |
|
Jeremy Thompson Jeremy Thompson |
|
Carol Barnes Carol Barnes |
|
Krishnan Guru-Murthy Krishnan Guru-Murthy |
|
Rob Butler Rob Butler |
|
Keir Mills Clubber 1 |
|
Matt Jaynes Clubber 2 |
|
Gavin Ferguson Football Kid |
|
Horton Jupiter Homeless Man |
|
Tim Baggaley The Usher |
|
Finola Geraghty Distraught Vox Pop |
|
Sonnell Dadral Danny |
|
Samantha Day Woman on Trisha |
|
David Park Grave Scientist |
|
Robert Fitch Distressed Man |
|
Sharon Gavin Florist |
|
Patch Connolly Pigeon Man |
|
Christopher Harwood Grizzled Zombie |
|
Nick Ewans Pyjama Zombie |
|
Alex Lutes Trisha Zombie |
|
Keith Chegwin Keith Chegwin (voice) |
|
Lucy Akhurst Zombie Shot by Soldiers (uncredited) |
|
Joe Cornish Zombie Shot by Soldiers (uncredited) |
|
Garth Jennings Fun Dead Zombie (uncredited) |
|
Paul Kaye Zombie Behind The Winchester (uncredited) |
|
Lauren Laverne Zombie Outside Flat (uncredited) |
|
Michael Smiley Bicycle Courier Zombie (uncredited) |
|
Paul Putner Zombie (uncredited) |
|
Antonia Campbell-Hughes Zombie (uncredited) |
|
Rob Brydon Football Commentator / 'Zombies From Hell!' Presenter (voice) (uncredited) |
|
Julia Davis News Reporter (voice) (uncredited) |
|
Mark Gatiss Radio Presenter With 'Spaceship' Theory / Wildlife voiceover (voice) (uncredited) |
|
Robert Popper News Reporter (voice) (uncredited) |
|
David Walliams News Reporter (voice) (uncredited) |
|
Peter Baynham Man in Street (uncredited) |
|
Edgar Wright Rabid Monkeys Newsreader / Prat-falling Zombie / Italian Restaurant Voice (uncredited) |
|
Nicholas Wilson Twin Zombie (uncredited) |
|
Kevin Wilson Twin Zombie (uncredited) |
Production | Natascha Wharton | Executive Producer |
Production | Jina Jay | Casting |
Production | Tim Bevan | Executive Producer |
Production | Eric Fellner | Executive Producer |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Crew | Lucy Allen | Stunts |
Directing | Edgar Wright | Director |
Writing | Edgar Wright | Writer |
Writing | Simon Pegg | Writer |
Production | Nira Park | Producer |
Camera | David M. Dunlap | Director of Photography |
Editing | Chris Dickens | Editor |
Crew | Andy Smart | Stunts |
Sound | Andie Derrick | Foley Artist |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Sound | Nigel Heath | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Arthur Graley | Foley Editor |
Art | Karen Wakefield | Art Direction |
Costume & Make-Up | Stuart Bray | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Barrie Gower | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Lesley Smith | Makeup Artist |
Production | Alison Owen | Executive Producer |
Art | Marcus Rowland | Production Design |
Art | Liz Griffiths | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Annie Hardinge | Costume Design |
Sound | Dan Mudford | Original Music Composer |
Visual Effects | Paul Dunn | Special Effects Supervisor |
Crew | Luke Marcel | Special Effects Technician |
Camera | John Palmer | Camera Operator |
Production | James Wilson | Executive Producer |
Visual Effects | Hal Couzens | Visual Effects Producer |
Sound | Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Crew | Heather Phillips | Stunts |
Crew | George Cottle | Stunts |
Production | Dixie Chassay | Casting Assistant |
Sound | Pete Woodhead | Original Music Composer |
Sound | Simon Hayes | Sound Recordist |
Crew | Abbi Collins | Stunts |
Sound | Dan Morgan | ADR Editor |
Crew | Ray De-Haan | Stunts |
Visual Effects | Alex Hope | Visual Effects Producer |
Crew | Stacy Mann | Unit Publicist |
Crew | Paul Herbert | Stunts |
Crew | Dani Biernat | Stunts |
Costume & Make-Up | Waldo Mason | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Stuart Conran | Prosthetic Designer |
Crew | Tony Lucken | Stunts |
Crew | Litza Bixler | Choreographer |
Costume & Make-Up | Jane Walker | Hairstylist |
Visual Effects | Rohan Claassen | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Sunita Parmar | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Sarah Franzl | Stunts |
Crew | Lloyd Bass | Stunts |
Crew | Christopher Hobbs | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Candice Banks | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Camera | David Carey | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Directing | Richard Hewitt | First Assistant Director |
Directing | Jonny Benson | Third Assistant Director |
Crew | Catherine Hart | Special Effects |
Costume & Make-Up | Charlie Knight | Set Costumer |
Crew | Tracy Caudle | Stunts |
Art | Oscar Wright | Storyboard Artist |
Directing | Toby Hosking | Second Assistant Director |
Sound | Kirsten Lane | Music Consultant |
Crew | Dave Fisher | Stunts |
Crew | Michael Byrch | Stunts |
Crew | Mark Lisbon | Stunts |
Visual Effects | Jeremy Hattingh | Visual Effects Supervisor |
Crew | Guy List | Stunts |
Crew | Jeff Hewitt-Davis | Stunt Coordinator |
Crew | Danielle da Costa | Stunts |
Sound | James MacDonald | Sound Editor |
Crew | Cat Hart | Special Effects Technician |