Fun with Dick and Jane (2005)
Dick Harper med fru Jane lever ett bekvämt och tryggt liv med god ekonomi i en amerikansk överklassförort. De har just låtit bygga en swimmingpool när Dick helt oväntat får sparken. Det unga paret står plötsligt utan inkomst och med en skuld på 70 000 dollar på huset. Så gott de kan försöker de att gömma detta inför sina rika grannar och vänner. Efter ett försök att skära ner på utgifterna står det klart: att leva på socialbidrag är inget som passar dem och det gör dem galna! När frågan om de ska få behålla huset kommer upp ser Dick ingen annan lösning på problemet än att börja råna små affärer och butiker - men detta kräver större skicklighet än han räknat med! Han involverar sin fru Jane och tillsammans bildar de ett team. Efter ett tag inser de att råna butiker bara ger småpengar och istället börjar de planera småkupper mot sina rika vänners bankkonton.
Director:
Dean Parisot
Writers:
Judd Apatow, Nicholas Stoller.
Jim Carrey Dick Harper |
|
Téa Leoni Jane Harper |
|
Alec Baldwin Jack McCallister |
|
Richard Jenkins Frank Bascombe |
|
Angie Harmon Veronica Cleeman |
|
John Michael Higgins Garth |
|
Richard Burgi Joe Cleeman |
|
Carlos Jacott Oz Peterson |
|
Aaron Michael Drozin Billy Harper |
|
Gloria Garayua Blanca |
|
Michelle Arthur Dick's Secretary |
|
Stacey Travis Jack's Receptionist |
|
Timm Sharp Jack's Assistant |
|
David Herman Angry Caller (voice) |
|
Gian Franco Tordi Executive |
|
Laurie Metcalf Phyllis |
|
P.J. Byrne Laughing Executive |
|
Clint Howard | |
Dempsey Pappion Production Assistant |
|
Knox White Sound Technician |
|
Walter Addison Sam Samuels |
|
Ralph Nader Ralph Nader - Defensive Line Coach |
|
Deena Adar Hysterical Globodyne Employee |
|
Jorey Bernstein Ficus Guy |
|
Dilva Henry Female Anchor |
|
Luis Saguar Hector |
|
Rocael Leiva Gardener |
|
Peter Breitmayer Laughing Executive |
|
Pete Gardner Laughing Executive |
|
Kym Whitley KostMart Training Leader Lucy |
|
Gavin Grazer KostMart Job Applicant |
|
Taso Papadakis Gym Manager |
|
James St. James Scary KostMart Shopper |
|
Mary Gillis Lactose Intolerant Shopper |
|
Esther Scott Disgruntled KostMart Customer |
|
Larry Dorf Used Car Salesman |
|
Dario Gonzalez Day Laborer |
|
Emilio Rivera Day Laborer |
|
Jules Douglas Day Laborer |
|
Steve Seagren Truck Guy |
|
Ivar Brogger Research Scientist |
|
Clint Howard INS Agent |
|
Jack Conley INS Agent |
|
Huey Redwine INS Agent |
|
Wayne Flemming Nosy Neighbor |
|
Jason Marsden Convenience Store Clerk |
|
Scott L. Schwartz Bigger Convenience Store Clerk |
|
Bette Beatrice Elderly Lady with Bags |
|
Rick Overton Head Shop Clerk |
|
Kerry Hoyt Coffee Shop Barrista |
|
Kenji Nakamura Sushi Chef |
|
Rikio Sushi Chef |
|
Brian Tee Sushi Chef |
|
Phil Reeves Car Dealer |
|
Daniel Espeseth Ameribanx Security Guard |
|
Garrett M. Brown Ameribanx Bank Manager |
|
Stephnie Weir Debbie |
|
Peter Weireter Police Leader at Ameribanx |
|
Norma Fierre Naomi Seiler |
|
Louis Weinstein Mark Fish |
|
Peter Conklin Hunter |
|
Steve Kehela Bartender |
|
Rob Nagle Concerned Businessman |
|
Frankie Levangie Waiter |
|
Oliver Muirhead Account Rep - Grand Cayman Bank |
|
Chris Ellis Vice President - Grand Cayman Bank |
|
Bob Morrisey Authorization Officer Spencer |
|
Kevin Ruf Karen Williams' Receptionist |
|
Maggie Rowe Karen Williams |
|
Tony Lupo Cop Outside Grand Cayman Bank |
|
Staci Lawrence Female Globodyne Employee |
|
Robert Alan Beuth Male Globodyne Employee |
|
Alejandro Furth Cesar |
|
Melissa Barker Gym Member (uncredited) |
|
Crystal the Monkey Test Monkey (uncredited) |
|
Jeff Garlin Pyramid Tech CEO (uncredited) |
Production | Debra Zane | Casting |
Costume & Make-Up | Julie Weiss | Costume Design |
Production | Jim Carrey | Producer |
Production | Brian Grazer | Producer |
Sound | Theodore Shapiro | Original Music Composer |
Production | Kim Roth | Co-Producer |
Sound | Bob Beher | Foley Editor |
Crew | Dan Zimmerman | Visual Effects Editor |
Art | Troy Sizemore | Supervising Art Director |
Art | Garrett Lewis | Set Decoration |
Camera | Jerzy Zielinski | Director of Photography |
Production | Jane Bartelme | Executive Producer |
Directing | Dean Parisot | Director |
Editing | Don Zimmerman | Editor |
Costume & Make-Up | Bill Corso | Makeup Artist |
Crew | Andy Armstrong | Stunt Coordinator |
Camera | Scott Rathner | First Assistant Camera |
Art | Barry Robison | Production Design |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Sound | Michael Hilkene | Supervising Sound Editor |
Sound | Odin Benitez | Sound Designer |
Writing | Judd Apatow | Screenplay |
Writing | Judd Apatow | Story |
Crew | Pat Banta | Stunt Double |
Crew | Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Writing | Nicholas Stoller | Screenplay |
Writing | Nicholas Stoller | Story |
Editing | Dean Zimmerman | Associate Editor |
Sound | David Grimaldi | Sound Effects Editor |
Sound | Randall Guth | Assistant Sound Editor |
Sound | David Lucarelli | ADR Recordist |
Production | Mary Kane | Unit Production Manager |
Art | Jason Sweers | Assistant Art Director |
Production | Peter Bart | Executive Producer |
Crew | Joel Harlow | Makeup Effects |
Sound | Eliza Pollack Zebert | ADR Editor |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Art | Charles Stewart | Property Master |
Art | Derek Thompson | Production Illustrator |
Sound | Knox White | Boom Operator |
Production | Max Palevsky | Executive Producer |
Sound | Bruce Fowler | Orchestrator |
Production | Linda Fields | Associate Producer |
Sound | George Doering | Musician |
Camera | Daniel Moder | Camera Operator |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunt Coordinator |
Art | Gregory S. Hooper | Art Direction |
Production | Tannis Vallely | Casting Associate |
Crew | Debbie Evans | Stunt Double |
Writing | Gerald Gaiser | Story |
Costume & Make-Up | Nancy McArdle | Costume Supervisor |
Art | Bruce DiValerio | Construction Coordinator |
Production | Mandi Dillin | Location Assistant |
Art | Grant Samson | Leadman |
Costume & Make-Up | Tina Roesler Kerwin | Makeup Department Head |
Art | Frank McEldowney | Greensman |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Crew | Judith M. Brown | Studio Teacher |
Directing | Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Camera | Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Art | Eric Rosenberg | Graphic Designer |
Production | Molly Allen | Location Manager |
Camera | Steven J. Winslow | Camera Technician |
Crew | Andrew Lipschultz | Unit Publicist |
Lighting | Mark Mele | Rigging Gaffer |
Production | Flax Glor | Publicist |
Sound | Terry Wilson | Music Editor |
Costume & Make-Up | Fríða Aradóttir | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Miia Kovero | Hairstylist |
Crew | David Schmalz | Video Assist Operator |
Crew | Bruno Van Zeebroeck | Special Effects Coordinator |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Lighting | Chris Culliton | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Thom Owens | Additional Camera |
Art | Palma Bellardoni | Art Department Coordinator |
Sound | Andrea Horta | Dialogue Editor |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Writing | Timothy Burgard | Storyboard |
Art | Guy Hietala | Set Painter |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Costume & Make-Up | Anne Morgan | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Deborah Myles Davis | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Rita Troy | Key Hair Stylist |
Art | Chris Samp | Standby Painter |
Camera | Chris Cuevas | Additional First Assistant Camera |
Crew | Casey B. Garrett | Propmaker |
Camera | Jesse Roth | Camera Loader |
Crew | Bruce Richter | Carpenter |
Editing | Skip Kimball | Digital Colorist |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Production | Ashley Fardys | Associate Producer |
Sound | Mark Pappas | Foley Supervisor |
Costume & Make-Up | Cheryl Ann Nick | Makeup Artist |
Production | April A. Janow | Production Accountant |
Visual Effects | Gray Marshall | Visual Effects Supervisor |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Utility Stunts |
Editing | Michael Hatzer | Color Timer |
Crew | Dotan Bonen | Security |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Production | Jamie Robinson | Production Secretary |
Crew | Chris Winn | Craft Service |
Crew | Eric Putz | Telecine Colorist |
Crew | Bruce Callahan | Driver |
Editing | Zara Park | Digital Intermediate Producer |
Lighting | Kelly Clear | Chief Lighting Technician |
Crew | Peter McKernan | Aerial Coordinator |
Camera | Peter Geraghty | Second Assistant Camera |
Production | Carlos A. Aragon | Assistant Location Manager |
Art | James R. Bayliss | Set Designer |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Editing | Kevin Flatow | Additional Editor |
Camera | Brian H. Reynolds | Key Grip |
Camera | Fred Cooper | Dolly Grip |
Directing | Richard Oswald | Second Assistant Director |
Crew | Danny Wynands | Stunts |
Directing | Richard Graves | First Assistant Director |
Lighting | Salim Bensrhir | Lighting Technician |
Sound | Mike Anderson | Utility Sound |
Production | Alyssa Evans | Production Coordinator |
Camera | Christopher Crivier | Grip |
Art | Louie Esparza | Painter |
Costume & Make-Up | Kelly Gregson | Costumer |
Camera | Deron Tse | Additional Grip |
Production | Carrie Oyer | Assistant Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Damien Quinn | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jory Alvarado | Set Dressing Artist |
Crew | Daniel Zimmermann | Visual Effects Editor |
Lighting | Jon 'Scooter' Cousins | Rigging Grip |
Editing | Herbert Dwight Raymond IV | First Assistant Editor |
Crew | Brieann Rich | Set Medic |
Art | John Baldwin | Construction Foreman |
Crew | Billy Barnhart | Compositor |
Crew | Eric Jordan | Systems Administrators & Support |
Crew | Jo Armstrong | Stunts |
Lighting | Todd Csernecky | Electrician |
Crew | Leroy Reed | Transportation Captain |
Crew | Ed Wirth | Transportation Co-Captain |
Crew | John Magoo McGivern | Transportation Coordinator |
Production | Mady Manson Burza | Post Production Accountant |
Production | Natalie Bae Lauzon | Production Office Coordinator |
Crew | Beau Foster | Set Production Assistant |
Crew | Paul R. Ambrose | Stand In |
Production | Shawn Gillespie | Assistant Accountant |
Production | Marisa Clayton | Post Production Coordinator |
Crew | Ron Seigel | Special Effects Technician |
Production | Kristine Bochum | Second Assistant Accountant |
Production | Stephanie DeTiege | Executive Assistant |
Art | Selma Kora | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Sari Lietzman | Assistant Makeup Artist |
Production | Jonathan Kadin | Production Executive |
Art | Whitfield Scheidegger | Art Department Assistant |
Directing | Cecilia Sweatman | Additional Second Assistant Director |
Directing | Andrew Ward | Second Second Assistant Director |
Camera | Tyger Belton | Assistant Camera |
Camera | Toulouse Holliday | Best Boy Grip |
Production | Melanie Renfroe | Casting Assistant |
Editing | Heather Rafferty | Assistant Editor |
Production | Anzhey Barantsevich | Accountant |
Production | Laura Angotti | Production Assistant |