Attentatet mot Richard Nixon (2004)
DramaHistoriskThrillerKriminal
Trots att hans äktenskap hänger på en skör tråd och hans jobb står honom upp i halsen försöker Sam Bricke desperat nå framgång i livet. Men det är svårt att ha drömmar i en värld som är besudlad av politisk korruption och krigsförbrytelser. Året är 1974, Vietnamkriget rasar och Watergateskandalen skakar Amerika.
Director: Niels Mueller
Sean Penn Samuel Bicke |
|
Don Cheadle Bonny Simmons |
|
Jack Thompson Jack Jones |
|
Mykelti Williamson Harold Mann |
|
Michael Wincott Julius Bicke |
|
Naomi Watts Marie Bicke |
|
Nick Searcy Tom Ford |
|
Brad William Henke Martin Jones |
|
Tracy Middendorf Businesswoman |
|
Lily Knight Receptionist |
|
April Grace Mae Simmons |
|
Jared Dorrance Sammy Jr. |
|
Jenna Milton Ellen |
|
Mariah Massa Julie |
|
Eileen Ryan Marie's Mother |
|
Derek Greene Joey Simmons |
|
Joe Marinelli Mel Samuels |
|
Robert Kenneth Cooper Irate Driver |
|
Kenneth White Customer #1 |
|
Brett Rickaby Customer #2 |
|
James Morrison Reese Customer #3 |
|
Frank Brown Jr. Customer #4 |
|
James Carraway Customer #5 |
|
Jay Jacobus Customer #6 |
|
J.C. MacKenzie Co-Pilot |
|
Kathryn Howell Hostage |
|
Denise Balthrop Cassidy Bank Teller |
|
Gary L. Mack Security Man |
|
Melissa Saltzman Boarding Agent |
Production | Mali Finn | Casting |
Camera | Emmanuel Lubezki | Director of Photography |
Production | Emmanuel Lubezki | Associate Producer |
Visual Effects | Diane Macke | VFX Production Coordinator |
Production | Leonardo DiCaprio | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Aggie Guerard Rodgers | Costume Design |
Production | Alfonso Cuarón | Producer |
Production | Debra Grieco | Unit Production Manager |
Production | Debra Grieco | Line Producer |
Production | Avram Butch Kaplan | Executive Producer |
Production | Avram Butch Kaplan | Unit Production Manager |
Directing | Stuart B. Hagen | Second Assistant Director |
Production | Carlos Cuarón | Associate Producer |
Production | John Limotte | Co-Producer |
Sound | José Antonio García | Sound Mixer |
Production | Juan Elías Tovar | Development Manager |
Production | Karla Moles Delfin | Production Coordinator |
Crew | Michael Toji | Post Production Supervisor |
Sound | Anna MacKenzie | Supervising Sound Editor |
Art | Scott Cobb | Assistant Art Director |
Art | Stephanie Cain | Art Department Coordinator |
Art | Kelly Bagby | Art Department Assistant |
Art | Paul De Lumen | Art Department Assistant |
Art | Roel Robles | Storyboard Artist |
Art | Barbara Munch | Set Decoration |
Art | David Bjorngaard | Set Decoration Buyer |
Art | Louis Visco | Set Dresser |
Art | John W. Micheletos | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Nate Belove | On Set Dresser |
Art | Geoffrey Lake | Greensman |
Camera | Patrick Loungway | Camera Operator |
Camera | Phil Bray | Still Photographer |
Camera | Oriana Newton-Leopold | Camera Intern |
Crew | Jonathan Doff | Video Assist Operator |
Visual Effects | Calvin Roberts | 24 Frame Playback |
Editing | Kurt Mueller | Archival Footage Coordinator |
Production | Kurt Mueller | Associate Producer |
Sound | Jonathan Fuh | Boom Operator |
Crew | Scott Kinzey | Cableman |
Directing | Renée Rosenfeld | Script Supervisor |
Writing | Steve Bannatyne | Writers' Assistant |
Production | Celeste Healy | Production Supervisor |
Production | Sharlene Duale | Production Coordinator |
Production | Tora Chung | Assistant Production Coordinator |
Crew | Christine Wilcock | Production Office Assistant |
Crew | Cam Leeburg | Production Office Assistant |
Crew | Owen Carver | Production Intern |
Crew | Jeff McGinnis | Production Intern |
Lighting | Dayton Nietert | Gaffer |
Lighting | Robert E. 'Bobby' Powell | Best Boy Electrician |
Lighting | Terry Sullivan | Electrician |
Lighting | Mark Nakahara | Electrician |
Lighting | Sean Flood | Electrician |
Lighting | Robert Powers | Rigging Gaffer |
Camera | Dave Childers | Key Grip |
Camera | Patrick Figueroa | Best Boy Grip |
Camera | James Beaumonte | Dolly Grip |
Lighting | Duane Robinson | Rigging Grip |
Camera | Brook Johnson | Grip |
Camera | Robert 'Boomer' McCann | Grip |
Costume & Make-Up | Rick Stratton | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rick Stratton | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Karen Bradley | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Laurel Van Dyke | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Peggy Forcellini | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Yvette Rivas | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Martial Corneville | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Erwin H. Kupitz | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Judy Feil | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Valerie White | Set Costumer |
Directing | Niels Mueller | Director |
Writing | Niels Mueller | Writer |
Crew | Frank Ceglia | Special Effects Coordinator |
Crew | Rocky Capella | Stunt Coordinator |
Crew | Tom Ficke | Utility Stunts |
Crew | Robin Bonaccorsi | Utility Stunts |
Art | Patrick Musni | Gun Wrangler |
Production | Ellen Lent | Location Manager |
Production | Linda Emmons Cunningham | Location Manager |
Art | Sharonda Faison | Location Scout |
Art | Dana Gong | Location Scout |
Art | Mira Bailey | Location Scout |
Art | Matthew Riutta | Location Scout |
Art | Mark Andrew Terry | Location Scout |
Crew | Christa Collins | Actor's Assistant |
Crew | Annaliese Levy | Actor's Assistant |
Production | Kanta Barrios | Producer's Assistant |
Production | Sara Cortinas | Producer's Assistant |
Crew | Tim Monich | Dialect Coach |
Crew | Brian Sampson | Stand In |
Crew | Michael Greggins | Stand In |
Crew | Stu Yoder | Stand In |
Directing | Staci Lamkin | Second Second Assistant Director |
Crew | Paul Muldrow | Set Production Assistant |
Crew | Max Fink | Set Production Assistant |
Crew | Yaron Kaplan | Set Production Assistant |
Crew | Karen Baker | Set Production Intern |
Crew | Noah Newman | Set Production Intern |
Production | David Rapaport | Casting Associate |
Production | Maureen Whalen | Casting Associate |
Production | Nina Henninger | Local Casting |
Production | Sarah Kliban | Background Casting Director |
Crew | Jesse Rendon | Production Controller |
Production | Christine Dye | Production Accountant |
Crew | Mark Bosia | Set Medic |
Crew | Scott Sandine | Set Medic |
Crew | Bonnie Hudson | Studio Teacher |
Crew | Bonnie Katz | Studio Teacher |
Crew | Carolyn Crimley | Studio Teacher |
Crew | Jose Prieto | Chef |
Crew | James Chandler | Craft Service |
Art | Doug E. Williams | Construction Coordinator |
Art | Mark Luevano | Construction Foreman |
Art | Dale Haugo | Lead Painter |
Crew | Tom Richardson | Scenic Artist |
Art | Gregory Lake | Sign Painter |
Art | Todd Brey | Standby Painter |
Art | Patrick Ludden | Property Master |
Art | Sean House | Assistant Property Master |
Crew | Todd Lookinland | Propmaker |
Crew | Craig Seamas | Propmaker |
Crew | Sandra Ninham | Transportation Captain |
Crew | Stephen Pate | Transportation Co-Captain |
Crew | Joe Hunter | Picture Car Coordinator |
Crew | Marco Ruiz | Driver |
Crew | John Bromstead | Driver |
Crew | Howard Richards | Driver |
Crew | Benjamin Koldyke | Security |
Camera | Jerzy Zielinski | Second Unit Director of Photography |
Directing | Roland Manarin | Assistant Director |
Art | Mike Helbig | Leadman |
Crew | Terry Wolcott | Loader |
Sound | Dan Smith | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Robin Mathews | Hairstylist |
Production | Kit Barrett | Location Manager |
Art | Wes Clowers | Construction Coordinator |
Crew | Billy Scoles | Transportation Coordinator |
Production | Carole Terranova | Unit Production Manager |
Camera | Mike Andieson | Grip |
Editing | Dov Samuel | First Assistant Editor |
Sound | Bunny Andrews | Music Editor |
Sound | Doug Bernheim | Additional Music Supervisor |
Production | Doug Bernheim | Co-Producer |
Sound | Lucinda Carmichael | Additional Music Supervisor |
Sound | Ezra Dweck | Sound Effects Editor |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Sound | Victoria Rose Sampson | Dialogue Editor |
Sound | Bob Bowman | First Assistant Sound Editor |
Sound | Paul Flinchbaugh | Assistant Sound Editor |
Sound | Lee Labaigue | Assistant Sound Editor |
Sound | Robert Deschaine | ADR Mixer |
Sound | Tami Treadwell | ADR Recordist |
Sound | Don Givens | Foley Mixer |
Sound | Zane D. Bruce | Foley Artist |
Sound | Jeff Gunn | Foley Artist |
Sound | Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Kevin Mullican | Imaging Science |
Visual Effects | Adam Hawkey | Visual Effects Supervisor |
Crew | Michael John Koetter | Compositor |
Crew | Dennis Fitzsimmons | Compositor |
Crew | Erik Dehkhoda | Compositor |
Visual Effects | Christopher Dusendschon | I/O Supervisor |
Visual Effects | Constance Hearn | Visual Effects Producer |
Editing | Steve Bowen | Color Timer |
Editing | Curtis Lindersmith | Digital Intermediate |
Crew | Chris Edwards | Manager of Operations |
Crew | Tim Cairns | Quality Control Supervisor |
Crew | Henry Holmes | Legal Services |
Crew | Mark Vega | Legal Services |
Crew | Adel Emam | Legal Services |
Crew | Claudia Uribe | Legal Services |
Crew | Bibiana Tenorio | Public Relations |
Production | Raúl Cuevas | Finance |
Production | Adriana Rodrígues | Finance |
Production | Yuritzi Diaz | Finance |
Production | Manuel Platas | Administration |
Sound | Michael Stern | Scoring Mixer |
Sound | Jack Smalley | Orchestrator |
Sound | Jack Smalley | Conductor |
Crew | Milan Jilek | Score Engineer |
Crew | Vera Matousova | Translator |
Crew | J. Kathryn Landholt | Title Graphics |
Crew | Bruce Goodman | Telecine Colorist |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Sound | Andy Potvin | Dolby Consultant |
Sound | Liza Richardson | Music Supervisor |
Sound | Steven M. Stern | Original Music Composer |
Editing | Jay Cassidy | Editor |
Art | Lester Cohen | Production Design |
Production | Kevin Kennedy | Executive Producer |
Writing | Kevin Kennedy | Writer |
Production | Frida Torresblanco | Executive Producer |
Production | Arnaud Duteil | Executive Producer |
Production | Jason Kliot | Executive Producer |
Production | Joana Vicente | Executive Producer |
Production | Alexander Payne | Executive Producer |
Production | Jorge Vergara | Producer |
Crew | Joe Fineman | Post Production Consulting |
Crew | Thomas M. Ficke | Utility Stunts |
Editing | Deborah Ricketts | Archival Footage Research |
Costume & Make-Up | Mary Elizabeth Still | Costumer |
Editing | Lorene Simpson | Digital Intermediate Producer |
Camera | Patrick McArdle | First Assistant Camera |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Directing | Van Hayden | First Assistant Director |
Production | Jonathan Leeder | Casting Associate |
Camera | Tim Guffin | Camera Loader |
Costume & Make-Up | Michael Becker | Costumer |
Crew | Fred Grossman | Production Controller |
Crew | David Joseph | Driver |
Camera | Starrs McBurney | Second Assistant Camera |
Camera | Ngoc Lam | Camera Intern |
Production | Dan Kemp | Assistant Location Manager |
Crew | Sato Masuzawa | Actor's Assistant |
Production | Mandy Goldberg | Producer's Assistant |
Crew | Dannie Lenz | Driver |
Crew | Frank Rocha | Driver |
Crew | John R. Lopez | Driver |
Crew | Leonard Lemas | Driver |
Crew | Jaime Chapparo | Driver |
Crew | Mac Cook | Driver |
Crew | John Levi | Driver |
Crew | Nathan Strom | Driver |
Crew | Anne Valentine | Driver |
Crew | Phil Payette | Driver |
Crew | Eli Lozano | Driver |
Crew | Bobby Weaver | Driver |
Directing | Lynn Giordano | Script Supervisor |
Crew | Troy Christiansen | Unit Publicist |
Production | Refugio Solorzano | Administration |