6:e dagen (2000)
Science FictionActionMystikDrama
När familjefadern Adam Gibson kommer hem från arbetet en dag upptäcker han att en klon har ersatt honom. Gibson har fråntagits sin familj och kastats in i en ondskefull värld han inte förstår. Nu måste han inte bara rädda sig själv undan de lönnmördare som försöker undanröja honom utan även avslöja vem och vad som ligger bakom den dödliga konspirationen.
Director:
Roger Spottiswoode
Writers:
Cormac Wibberley, Marianne Wibberley.
Arnold Schwarzenegger Adam Gibson |
|
Michael Rapaport Hank Morgan |
|
Tony Goldwyn Michael Drucker |
|
Michael Rooker Robert Marshall |
|
Sarah Wynter Talia Elsworth |
|
Wendy Crewson Natalie Gibson |
|
Rodney Rowland P. Wiley (as Rod Rowland) |
|
Terry Crews Vincent |
|
Ken Pogue Speaker Day |
|
Colin Cunningham Tripp |
|
Robert Duvall Dr. Griffin Weir |
|
Wanda Cannon Katherine Weir |
|
Taylor Reid Clara Gibson (as Taylor Anne Reid) |
|
Jennifer Gareis Virtual Girlfriend |
|
Don McManus RePet Salesman |
|
Steve Bacic Johnny Phoenix |
|
Christopher Lawford Police Lieutenant |
|
Mark Brandon RePet Spokesman |
|
Ellie Harvie Rosie |
|
Don S. Davis Cardinal de la Jolla |
|
Jennifer Sterling Virtual Attorney |
|
Walter von Huene Virtual Psychiatrist (as Walter Von Huene) |
|
Chris Cound Snowboarder |
|
Ben Bass Bodyguard |
|
Robert Clarke Zealot #1 |
|
Michael Budman Zealot #2 |
|
Warren Takeuchi Reporter (as Warren T. Takeuchi) |
|
Claudine Grant Reporter |
|
Alexandra Castillo Reporter (as Álex Castillo) |
|
D. Neil Mark Security Guard |
|
Colin Lawrence Security Guard |
|
Mark Gibbon Security Guard |
|
Brian Jensen Security Guard |
|
Crawford James Security Guard |
|
Peter Kent Duty Officer |
|
Hiro Kanagawa Team Doctor |
|
Mi-Jung Lee Newscaster |
|
Gillian Barber Katherine's Doctor |
|
Gerard Plunkett Technician |
|
Claire Riley Webcaster |
|
Andrew McIlroy Scott Moore |
|
Norma Jean Wick Announcer #1 |
|
Paul Carson Announcer #2 |
|
Grahame Andrews Cab Driver (as Graham Andrews) |
|
Benita Ha Teacher |
|
Andrea Libman SimPal Cindy (voice) |
|
Kwesi Ameyaw Security Guard (uncredited) |
|
Greg Bronson Patron of the Arts (uncredited) |
|
Gavin Buhr Security Guard (uncredited) |
|
Scoot DeVille Bar Patron (uncredited) |
|
Novie Edwards SimPals Salesgirl (uncredited) |
|
Victor Formosa Football Fan (uncredited) |
|
Ulla Friis Woman at Party (uncredited) |
|
Anthony Harrison Security Guard (uncredited) |
|
Lowela Jotie Cheerleader (uncredited) |
|
Spencer Kayden Pearl (uncredited) |
|
Ian Alexander Martin Synchorder Operator (uncredited) |
|
Robert Musnicki Security Guard (uncredited) |
|
Melissa Panton Cheerleader (uncredited) |
|
Kristen Ross Girl at mall (uncredited) |
|
Nikky Smedley Sgt. Schultz (uncredited) |
|
Marianne Wibberley Newsreader (uncredited) |
|
Aiden Zanini Virtual Police Officer (uncredited) |
Sound | Harry Cohen | Sound Effects Editor |
Production | Daniel Petrie Jr. | Executive Producer |
Sound | Trevor Rabin | Original Music Composer |
Production | Arnold Schwarzenegger | Producer |
Directing | Roger Spottiswoode | Director |
Production | Judith Holstra | Casting |
Sound | Scott Martin Gershin | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Jeff Dawn | Makeup Department Head |
Directing | M. James Arnett | Second Unit Director |
Art | Doug Hardwick | Art Direction |
Production | Jon Davison | Producer |
Art | James D. Bissell | Production Design |
Art | Sean Haworth | Assistant Art Director |
Editing | Michel Arcand | Editor |
Editing | Dominique Fortin | Editor |
Production | David Coatsworth | Executive Producer |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Sound | Tony Lamberti | Supervising Sound Editor |
Art | Christopher Burian-Mohr | Art Direction |
Sound | Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Art | Ron Cobb | Assistant Art Director |
Production | Mike Medavoy | Producer |
Writing | Cormac Wibberley | Screenplay |
Production | Cormac Wibberley | Executive Producer |
Writing | Marianne Wibberley | Screenplay |
Production | Marianne Wibberley | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Charles Porlier | Key Makeup Artist |
Camera | Pierre Mignot | Director of Photography |
Crew | Marny Eng | Stunts |
Editing | Mark Conte | Editor |
Production | Brent O'Connor | Production Manager |
Crew | James Bamford | Stunts |
Crew | Guy Bews | Stunts |
Crew | Tony Morelli | Stunts |
Crew | Melissa R. Stubbs | Stunts |
Art | William Hawkins | Set Designer |
Art | Peter Lando | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Trish Keating | Costume Design |
Visual Effects | Victoria Alonso | Visual Effects Producer |
Crew | Brad Loree | Stunts |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Crew | Gerald Paetz | Stunts |
Visual Effects | Peter Kuran | Visual Effects Supervisor |
Crew | Tom Woodruff Jr. | Makeup Effects |
Visual Effects | Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Crew | Michael Solinger | Post Production Supervisor |
Sound | Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Steven Schwartz | Set Designer |
Crew | Jacob Rupp | Stunt Coordinator |
Crew | Brent Woolsey | Stunts |
Sound | Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Billy D. Lucas | Stunt Double |
Art | John Willett | Production Design |
Crew | Alec Gillis | Makeup Effects |
Art | Patrick Banister | Art Direction |
Crew | Rick Pearce | Stunts |
Crew | J.J. Makaro | Stunts |
Art | Easton Michael Smith | Set Designer |
Crew | George Josef | Stunts |
Crew | Jim Filippone | Aerial Coordinator |
Crew | Fred Perron | Stunts |
Costume & Make-Up | Grace Keating | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Susan O'Hara | Costume Supervisor |
Sound | Alan Rankin | Sound Effects Editor |
Art | Brian Shell | Construction Foreman |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Crew | Steve M. Davison | Stunt Coordinator |
Art | Grant Swain | Property Master |
Crew | Barry Kootchin | Scenic Artist |
Art | Andrea Dopaso | Set Designer |
Art | Martha Johnston | Set Designer |
Art | James Philpott | Set Designer |
Art | Jim Ramsay | Set Designer |
Art | Mike McLeod | Construction Coordinator |
Sound | Lauren Stephens | Dialogue Editor |
Sound | Constance A. Kazmer | Dialogue Editor |
Visual Effects | Gayle Busby | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Leslie Huntley | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Karen M. Murphy | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Tom Leeser | Visual Effects Supervisor |
Camera | Rob McEwan | Still Photographer |
Camera | Trig Singer | Camera Operator |
Sound | Richard A. Harrison | Music Editor |
Production | Tim Haughian | Location Manager |
Directing | Portia Tickell | Script Supervisor |
Visual Effects | Jerry Pooler | Visual Effects Supervisor |
Sound | Michelle Pazer | ADR Editor |
Sound | Dan Hegeman | ADR Editor |
Sound | Chris Jargo | ADR Supervisor |
Costume & Make-Up | Angelina P. Cameron | Key Hair Stylist |
Sound | Laura Graham | ADR Editor |
Visual Effects | David Drzewiecki | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Richard Trus | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Peter Tothpal | Hair Designer |
Visual Effects | Gene Warren Jr. | Visual Effects Supervisor |
Crew | Scott Anderson | Visual Effects Editor |
Crew | Jim Dunn | Stunts |
Sound | Scott Sanders | Sound Effects Editor |
Crew | David Jacox | Stunts |
Sound | Michele Perrone | ADR Editor |
Crew | Kevin Reid | Stunts |
Costume & Make-Up | Patricia Murray | Makeup Artist |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Crew | Justin Sain | Stunts |
Sound | Kelly Oxford | ADR Editor |
Camera | Tim Hogan | Key Grip |
Sound | Jeanette Surga | Supervising Music Editor |
Sound | Wade Wilson | Sound Editor |
Sound | Rick Bold | Boom Operator |
Visual Effects | Keith Hamakawa | Visual Effects Coordinator |
Editing | Tim Craig | First Assistant Editor |
Camera | Geoffroy Beauchemin | First Assistant Camera |
Production | Jasmine Barry | Production Coordinator |
Sound | Valerie Davidson | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Melina Calogiros | Hairstylist |
Crew | Trish Schill | Stunts |
Crew | Mike Vézina | Stunts |
Crew | Pete Ohnegian | Stunts |
Crew | Robert L. Goff | Stunts |
Art | Dale Menzies | Construction Foreman |
Art | Mark Stainthorpe | Construction Foreman |
Crew | Corry Glass | Stunts |
Crew | Michael Langlois | Stunts |
Crew | Jason Glass | Stunts |
Directing | Ella Kutschera | Second Assistant Director |
Crew | Kathy Hubble | Stunts |
Costume & Make-Up | Anna Fleiner | Makeup Artist |
Directing | Albert M. Shapiro | First Assistant Director |
Sound | Chris Jaeger | Foley Editor |
Crew | Lars Lenander | Special Effects Coordinator |
Crew | Michael Walls | Special Effects Coordinator |
Lighting | Fred Boyd | Gaffer |
Lighting | Chuck Reid | Chief Lighting Technician |
Camera | Rick Stadder | Dolly Grip |
Camera | Michael Lemmers | Best Boy Grip |
Directing | David R. Baron | Third Assistant Director |
Crew | Suzi Stingl | Stunt Double |
Crew | Kit Mallet | Stunts |
Crew | Ronald Robinson | Stunts |