Cool Runnings (1993)
Komedi från 1993 av Jon Turteltaub med John Candy och Doug E Doug. Att Jamaica har ett bobsleigh-lag kanske inte många känner till. Men det är helt sant, och teamet har till och med ställt upp i Vinter-OS i Calgary! Utan större framgång visserligen... Den här filmen har fritt inspirerats av det smått komiskt absurda i hela situationen, och driver förstås händelserna till sin humoristiska spets. Fyra killar från den soldränkta ön misslyckas att kvala in som löpare till Sommarspelen, och det enda alternativ som återstår är att åka bob i isiga backar... Nåja, de har ju åkt lådbil som små...
Director:
Jon Turteltaub
Writers:
Lynn Siefert, Tommy Swerdlow, Michael Goldberg.
Leon Derice Bannock |
|
Doug E. Doug Sanka Coffie |
|
Rawle D. Lewis Junior Bevil |
|
Malik Yoba Yul Brenner |
|
John Candy Irv |
|
Raymond J. Barry Kurt Hemphill |
|
Peter Outerbridge Josef Grool |
|
Paul Cœur Roger |
|
Larry Gilman Larry |
|
Charles Hyatt Whitby Bevil, Sr. |
|
Winston Stona Coolidge |
|
Bertina Macauley Joy Bannock |
|
Pauline Stone Myrie Momma Coffie |
|
Kristoffer Cooper Winston |
|
Bill Dow Registration Official |
|
Jay Brazeau Kroychzech |
|
Campbell Lane Shindler |
|
Matthew Walker German Official |
|
Christopher Gaze British Official |
|
Jack Goth Gremmer |
|
David Lovgren Swiss Captain |
|
Kerwin Kerr Boy #1 |
|
Deamion Robinson Boy #2 |
|
Beverly Brown Lady #1 |
|
Cyrene Tomlinson Lady #2 |
|
Oliver Hunter Joseph |
|
Fitz Weir Uncle Ferte |
|
Teddy Price Drunk |
|
Charles Harvey Cop #1 |
|
Clive Anderson Cop #2 |
|
Michael London Heckler |
|
Lloyd Roache Push Cart Darby Starter |
|
Cheryl Kroeker Hotel Clerk |
|
Karyn J. Scott Line Dancer |
|
Craig Lehto Bobsled Starter |
|
Al Trautwig Al Trautwig |
|
John Morgan John Morgan |
Sound | Mark A. Mangini | Supervising Sound Editor |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Camera | Phedon Papamichael | Director of Photography |
Directing | Michael D. Moore | Second Unit Director |
Production | Jaki Brown | Casting |
Sound | Laura Perlman | Music Editor |
Production | Chris Meledandri | Executive Producer |
Production | Dawn Steel | Producer |
Directing | Jon Turteltaub | Director |
Writing | Lynn Siefert | Screenplay |
Writing | Lynn Siefert | Story |
Writing | Michael Ritchie | Story |
Writing | Tommy Swerdlow | Screenplay |
Writing | Michael Goldberg | Screenplay |
Editing | Bruce Green | Editor |
Production | Chemin Sylvia Bernard | Casting |
Art | Stephen Marsh | Production Design |
Production | Casey Grant | Unit Production Manager |
Production | Susan B. Landau | Executive Producer |
Art | Lesley Beale | Set Decoration |
Directing | Kim H. Winther | Second Assistant Director |
Art | Mary-Lou Storey | Assistant Set Decoration |
Directing | Bruce Franklin | First Assistant Director |
Crew | Jacob Rupp | Stunt Coordinator |
Art | Bruce Sinski | Assistant Art Director |
Art | Rick Roberts | Art Direction |
Costume & Make-Up | Grania Preston | Costume Design |
Crew | William H. Orr | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Norma Hill-Patton | Key Makeup Artist |
Camera | Peter F. Woeste | Camera Operator |
Camera | Rexford L. Metz | Second Unit Director of Photography |
Directing | Jean Bereziuk | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Veronica Ciandre | Key Hairdresser |
Production | Yvonne Melville | Production Coordinator |
Sound | Larry Sutton | Sound Mixer |
Production | Natalie Thompson | Production Manager |