Indiana Jones och det sista korståget (1989)
I prologen får vi se en ung Indiana Jones i ett av hans första äventyr. Det spännande filmeposet fortsätter, och den vuxne Indy ger sig av på ett farofyllt sökande efter sin far, den vresige doktor Henry Jones. Nazisterna är ute efter den heliga graalen och har kidnappat Indys far som är världens främste expert i ämnet. Följ Indy bland råttorna i Venedigs katakomber, i en hisnande luftstrid med nazistiska flygaräss och när han trotsar en framrusande skjutande stridsvagn. Graalen har makt att både ta och ge liv, och Indy och hans far kämpar mot klockan.
Director:
Steven Spielberg
Writer:
Jeffrey Boam
Harrison Ford Indiana Jones |
|
Sean Connery Henry Jones |
|
Denholm Elliott Marcus Brody |
|
Alison Doody Elsa Schneider |
|
John Rhys-Davies Sallah |
|
Julian Glover Walter Donovan |
|
River Phoenix Young Indy |
|
Michael Byrne Vogel |
|
Kevork Malikyan Kazim |
|
Robert Eddison Grail Knight |
|
Richard Young Fedora |
|
Alexei Sayle Sultan |
|
Alex Hyde-White Young Henry |
|
Paul Maxwell Panama Hat |
|
Isla Blair Mrs. Donovan |
|
Vernon Dobtcheff Butler |
|
J.J. Hardy Herman |
|
Bradley Gregg Roscoe |
|
Jeff O'Haco Half Breed |
|
Vince Deadrick Sr. Rough Rider |
|
Marc Miles Sheriff |
|
Ted Grossman Deputy Sheriff |
|
Tim Hiser Young Panama Hat |
|
Larry Sanders Scout Master |
|
Will Miles Scout #1 |
|
David Murray Scout #2 |
|
Frederick Jaeger World War One Ace |
|
Jerry Harte Professor Stanton |
|
Billy J. Mitchell Dr. Mulbray |
|
Martin Gordon Man at Hitler Rally |
|
Paul Humpoletz German Officer at Hitler Rally |
|
Tom Branch Hatay Soldier in Temple |
|
Graeme Crowther Zeppelin Crewman |
|
Luke Hanson Principal SS Officer at Castle |
|
Chris Jenkinson Officer at Castle |
|
Nicola Scott Female Officer at Castle |
|
Louis Sheldon Young Officer at Castle |
|
Stefan Kalipha Hatay Tank Gunner |
|
Peter Pacey Hatay Tank Driver |
|
Pat Roach Gestapo |
|
Suzanne Roquette Film Director |
|
Eugene Lipinski G-Man |
|
George Malpas Man on Zeppelin |
|
Julie Eccles Irene |
|
Nina Armstrong Flower Girl |
|
Albert Evansky Librarian (uncredited) |
|
Ronald Lacey Gestapo (uncredited) |
|
Michael Sheard Adolf Hitler (uncredited) |
|
Roy Beck German Customs Official (uncredited) |
|
Paul Markham Airport Passenger SA Officer (uncredited) |
|
Hugh Elton Zeppelin Passenger (uncredited) |
|
Lee Richards Zeppelin Passenger (uncredited) |
|
Nick Gillard Tank Crewman Hit by Periscope (uncredited) |
|
Tip Tipping Tank Crewman (uncredited) |
|
Chris Webb Castle Brunwald Radio Officer (uncredited) |
|
Paul Heasman Castle Brunwald Officer (uncredited) |
|
Derek Lyons German Soldier (uncredited) |
|
Vic Armstrong German Soldier (uncredited) |
|
Peter Diamond German Soldier (uncredited) |
|
Martin Grace German Soldier (uncredited) |
|
Dickey Beer German Agent (uncredited) |
|
Wayne Michaels German Agent (uncredited) |
|
Graham Cole Henchman (uncredited) |
Production | George Lucas | Executive Producer |
Writing | George Lucas | Characters |
Writing | George Lucas | Story |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Writing | Tom Stoppard | Dialogue |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Costume & Make-Up | Joanna Johnston | Costume Design |
Production | Mike Fenton | Casting |
Writing | Philip Kaufman | Characters |
Production | Frank Marshall | Executive Producer |
Directing | Frank Marshall | Second Unit Director |
Camera | Douglas Slocombe | Director of Photography |
Sound | Ben Burtt | Sound Designer |
Production | Robert Watts | Producer |
Art | Elliot Scott | Production Design |
Production | Elliot Scott | Production Designer |
Production | Arthur F. Repola | Producer |
Production | Arthur F. Repola | Associate Producer |
Writing | Menno Meyjes | Story |
Writing | Jeffrey Boam | Screenplay |
Production | Maggie Cartier | Casting |
Production | Valorie Massalas | Casting |
Production | Judy Taylor | Casting |
Directing | Michael D. Moore | Second Unit Director |
Crew | Nick Gillard | Stunts |
Sound | Richard Hymns | Sound Effects Editor |
Production | Ian Bryce | Production Manager |
Production | Patricia Carr | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Anthony Powell | Costume Design |
Crew | Tip Tipping | Stunts |
Art | Stephen Scott | Art Direction |
Production | Joan Bradshaw | Production Manager |
Crew | Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Sound | Sandina Bailo-Lape | Sound Effects Editor |
Crew | Freddie Hice | Stunts |
Camera | Paul Beeson | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Zoltan Elek | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Robert L. Stevenson | Hairstylist |
Directing | Artist W. Robinson | Assistant Director |
Directing | Artist W. Robinson | Second Assistant Director |
Production | Roy Button | Production Manager |
Crew | Steven Lambert | Stunts |
Crew | Steven Lambert | Stunt Double |
Crew | Steve Kelso | Stunts |
Crew | Wayne Toth | Special Effects |
Crew | Eddie Powell | Stunts |
Directing | David Tomblin | First Assistant Director |
Art | Peter Howitt | Set Decoration |
Crew | Russell McEntyre | Transportation Captain |
Production | Melissa Taylor | Production Coordinator |
Crew | Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Sound | E. Larry Oatfield | Sound Editor |
Crew | Jim Dowdall | Stunts |
Visual Effects | Joss Williams | Special Effects Supervisor |
Directing | Lee Cleary | Second Assistant Director |
Art | Julián Mateos | Set Decoration |
Crew | Terry Pritchard | Driver |
Crew | Mark White | Driver |
Visual Effects | David H. Watkins | Special Effects Supervisor |
Camera | Gene Kearney | Grip |
Camera | Tony Cridlin | Grip |
Directing | Patrick Kinney | Second Assistant Director |
Production | Michele Tandy | Production Accountant |
Directing | Dennis Maguire | First Assistant Director |