Click (2006)
Den plågade arbetsnarkomanen Michael Newman (Adam Sandler) har varken tid för sin fru (Kate Beckinsale) eller sina barn – åtminstone inte om han ska kunna imponera på sin otacksamme chef och få den befordran han förtjänar. Men när han träffar den galna expediten Morty (Christopher Walken) får han tag på precis det han behöver – en magisk fjärrkontroll som han kan snabbspola livet med, vilket leder till den ena hysteriska situationen efter den andra! Men i takt med att Michael entusiastiskt tystar, hoppar över och spolar fram sin familj och sina vänner tar fjärrkontrollen över hans liv mer och mer i denna kvicka, roliga och galna komedi.
Director: Frank Coraci
Adam Sandler Michael Newman |
|
Kate Beckinsale Donna Newman |
|
Christopher Walken Morty |
|
David Hasselhoff Ammer |
|
Henry Winkler Ted |
|
Julie Kavner Trudy |
|
Sean Astin Bill |
|
Joseph Castanon Ben at 7 years old |
|
Jonah Hill Ben at 17 years old |
|
Jake Hoffman Ben at 22-30 years old |
|
Tatum McCann Samantha at 5 years old |
|
Lorraine Nicholson Samantha at 14 years old |
|
Katie Cassidy Samantha at 27 years old |
|
Cameron Monaghan Kevin O'Doyle |
|
Jennifer Coolidge Janine |
|
Rachel Dratch Alice / Alan |
|
Sophie Monk Stacy |
|
Michelle Lombardo Linda |
|
Jana Kramer Julie |
|
Nick Swardson Bed, Bath & Beyond Guy |
|
Sidney Ganis Dr. Bergman |
|
Michael Yama Watsuhita Head Executive |
|
Mio Takada Watsuhita Executive |
|
Eiji Inoue Watsuhita Executive |
|
Toshi Toda Watsuhita Executive |
|
George K. Eguchi Ancient Executive |
|
Katheryn Cain Kirsten |
|
Frank Coraci Male Nurse |
|
Tim Herlihy Doctor |
|
Iryna Blokhina Jogger |
|
Emilio Cast Michael at 10 Years Old |
|
Willy Goldstein Lakeside Camp Boy |
|
Lily Mo Sheen Lakeside Camp Girl |
|
Carolyn Hennesy Kathy O'Doyle |
|
Elena Patten Samantha's Friend |
|
Cheyenne Alexis Dean Samantha's Friend |
|
Elliott Cho Ping Woo |
|
Alan Au Ping Woo's Father |
|
Ryan Keiser Firecracker Teen |
|
Christopher Levy Firecracker Teen |
|
Nickole Reyes Firecracker Teen |
|
Brianna Davis Firecracker Teen |
|
Robert Jones Firecracker Teen |
|
Jenae Altschwager Judy |
|
Manish Goyal Habeeboo Entourage |
|
Marco Khan Habeeboo Entourage |
|
Ahmad Jordan Habeeboo Entourage |
|
Nick Hodaly Habeeboo Entourage |
|
Alireza Tanbakoochi Habeeboo Entourage |
|
John Pagano Bandleader |
|
Dolores O'Riordan Singer |
|
Sally Insul Aunt Peggy |
|
Rob Schneider Prince Habeeboo (uncredited) |
|
Billy Slaughter Newman Employee (uncredited) |
|
James Earl Jones Narrator of Michael's Past (voice) (uncredited) |
|
Theresa Barrera Susie (uncredited) |
|
Elizabeth DeCicco Hot Assistant (uncredited) |
|
Abra Chouinard Hot Employee (uncredited) |
|
Terry Crews Singing Driver (uncredited) |
|
Howard Fong Ping Woo's Grandfather (uncredited) |
|
Jorge Garcia Ammer in SAP scene (uncredited) |
|
Tracy Britton Office Worker (uncredited) |
|
Jason Sandler Best Man (uncredited) |
|
Celeste Thorson Punk Chick (uncredited) |
|
Lana Titov Wedding Guest (uncredited) |
Editing | Jeff Gourson | Editor |
Sound | Rupert Gregson-Williams | Original Music Composer |
Production | Roger Mussenden | Casting |
Camera | Dean Semler | Director of Photography |
Production | Steve Koren | Producer |
Writing | Steve Koren | Writer |
Production | Mark O'Keefe | Producer |
Writing | Mark O'Keefe | Writer |
Sound | Kevin Crehan | Music Editor |
Sound | Elmo Weber | Supervising Sound Editor |
Production | Barry Bernardi | Executive Producer |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Art | Hugo Santiago | Set Designer |
Costume & Make-Up | Bill Corso | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | J.J. George | Music Editor |
Costume & Make-Up | Rick Baker | Special Effects Makeup Artist |
Crew | John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Camera | Ian Fox | "A" Camera Operator |
Lighting | Joe Martens | Assistant Chief Lighting Technician |
Production | Adam Sandler | Producer |
Production | Jack Giarraputo | Producer |
Art | Perry Andelin Blake | Production Design |
Costume & Make-Up | Ellen Lutter | Costume Design |
Production | Daryl Kass | Unit Production Manager |
Art | Alan Au | Art Direction |
Sound | Blake Neely | Conductor |
Production | Tania Landau | Co-Producer |
Production | Tim Herlihy | Executive Producer |
Directing | Frank Coraci | Director |
Sound | Michael Dilbeck | Music Supervisor |
Art | Jeff Mossa | Art Direction |
Art | Gary Fettis | Set Decoration |
Sound | David Bach | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Corina C. Duran-Rabichuk | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ann Pala | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Thomas Real | Hair Department Head |
Sound | Joseph F. Brennan | Boom Operator |
Camera | Jeff 'Moose' Howery | Dolly Grip |
Art | David Elliott | Construction Coordinator |
Crew | J.J. Perry | Stunts |
Crew | Max Daniels | Stunts |
Costume & Make-Up | Nancy Tong | Key Hair Stylist |
Production | Kevin Grady | Co-Producer |
Art | John Collins | Assistant Art Director |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Editing | Morgan Davis Foehl | Assistant Editor |
Art | Pete von Sholly | Storyboard Artist |
Art | William Eliscu | Graphic Designer |
Sound | Dennis Patterson | Foley Supervisor |
Art | Cosmas A. Demetriou | Set Designer |
Sound | Jeffrey J. Haboush | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Valerie Zielonka | Costume Supervisor |
Sound | David V. Butler | Dialogue Editor |
Crew | J. Mark Donaldson | Stunts |
Sound | Michael J. Broomberg | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Lori Harris | Costumer |
Art | Jeff Markwith | Set Designer |
Visual Effects | Peter G. Travers | Visual Effects Supervisor |
Sound | Bill W. Benton | Sound Mixer |
Sound | Clayton Weber | Sound Effects Editor |
Camera | Richard Merryman | "B" Camera Operator |
Lighting | James J. Gilson | Chief Lighting Technician |
Sound | Mark Allen | Sound Effects Editor |
Crew | Tammy Sandler | Unit Publicist |
Camera | Chad Rivetti | Second Assistant "A" Camera |
Crew | David Katz | Video Assist Operator |
Art | David C. Potter | Leadman |
Art | Evelyne Barbier | Set Designer |
Sound | Russell Farmarco | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Kazu Hiro | Prosthetic Supervisor |
Sound | Marc Glassman | Sound Effects Designer |
Crew | Edward Flotard | Transportation Captain |
Sound | Cameron Steenhagen | Dialogue Editor |
Visual Effects | Jim Rygiel | Visual Effects Designer |
Sound | Brooks Arthur | Music Supervisor |
Camera | Tony Rivetti | First Assistant "A" Camera |
Visual Effects | David Taritero | Visual Effects Producer |
Art | Dru Homer | Art Department Coordinator |
Sound | Orada Jusatayanond | Sound Effects Editor |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Kathleen Freeman | Key Makeup Artist |
Directing | Nancy Karlin | Script Supervisor |
Sound | Michael T. Ryan | Music Editor |
Crew | Vanessa Motta | Stunts |
Production | Aimee Keen | Associate Producer |
Editing | Tamara McDonough | Additional Editing |
Production | Rob Frank | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Mary Iannelli | Costumer |
Camera | Fred L. McLane | First Assistant "B" Camera |
Camera | Tracy Bennett | Still Photographer |
Sound | Stuart Grusin | Music Editor |
Sound | Thomas Causey | Production Sound Mixer |
Production | Jason Tamez | Production Coordinator |
Art | Bill 'Kauhane' Hoyt | Standby Painter |
Costume & Make-Up | Andrew Slyder | Costumer |
Lighting | Kim Heath | Key Rigging Grip |
Crew | Thomas J. Larsen | Stunts |
Directing | Josh King | First Assistant Director |
Production | Melissa Kostenbauder | Casting Assistant |
Sound | Linda Murphy | Boom Operator |
Crew | Michael H. Barnett | Stunts |
Crew | Patsy Bouge | Post Production Supervisor |
Production | Georgina Marquis | Assistant Production Coordinator |
Production | Gwen Everman | Production Accountant |
Sound | Matthew P. Hanson | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Jessica Peel | Assistant Costume Designer |
Crew | Paul Eliopoulos | Stunt Coordinator |
Crew | Paul Eliopoulos | Stunt Double |
Directing | Marcei A. Brown | Second Assistant Director |
Production | Pamela Lynn Thomas | Casting Associate |
Camera | William 'Bear' Paul | Key Grip |
Production | Chris Bustard | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Sanford Slepak | Key Costumer |
Production | Elizabeth A. Bergman | Assistant Accountant |
Crew | Charlie Scott | Craft Service |
Art | Timothy S. Wiles | Property Master |
Production | Ralph Coleman | Location Manager |
Art | Eric Ramsey | Storyboard Artist |
Camera | Craig Riley Jr. | Best Boy Grip |
Camera | Megan Forste | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Roger Wall | Second Assistant "B" Camera |
Sound | Brian Ruberg | Foley Mixer |
Camera | John W. Murphy | Dolly Grip |
Crew | Pat Jackson | Studio Teacher |
Crew | Juan J. Rodriguez | Transportation Co-Captain |
Directing | Marisa Ferrey | Second Second Assistant Director |
Production | Rita Smith | Production Secretary |
Art | Chuck Askerneese | Assistant Property Master |
Production | Michael M. Piehler | Production Secretary |
Crew | Nathan Siebring | Stunts |
Editing | Terry Hubbard | Assistant Editor |
Production | Jeni Thornell | Extras Casting |