Dumma mej 2 (2013)
Den tidigare så skurkaktige Gru, har nu dragit sig tillbaka från den kriminella världen för att uppfostra sina tre döttrar. Men historien tar en oväntad vändning när han rekryteras av Anti-Skurk-Ligan för att spåra upp en svårfångad skurk som hotar världen. Tillsammans med sin nya partner Lucy Wilde ger sig Gru och Minionerna av på ett oförutsägbart och oväntat äventyr.
Directors:
Pierre Coffin, Chris Renaud.
Writers:
Ken Daurio, Cinco Paul.
Steve Carell Gru (voice) |
|
Kristen Wiig Agent Lucy Wilde (voice) |
|
Benjamin Bratt Eduardo 'El Macho' Pérez (voice) |
|
Miranda Cosgrove Margo (voice) |
|
Russell Brand Dr. Nefario (voice) |
|
Ken Jeong Floyd Eagle-san (voice) |
|
Steve Coogan Silas Ramsbottom (voice) |
|
Elsie Fisher Agnes (voice) |
|
Dana Gaier Edith (voice) |
|
Moisés Arias Antonio Pérez (voice) |
|
Nasim Pedrad Jillian (voice) |
|
Kristen Schaal Shannon (voice) |
|
Pierre Coffin Kevin / Bob / Stuart / Additional Minions / Evil Minions (voice) |
|
Chris Renaud Additional Minions / Evil Minions / Italian Waiter (voice) |
|
Nickolai Stoilov Arctic Lab Guards (voice) |
|
Vanessa Bayer Flight Attendant (voice) |
|
Ava Acres Additional Voices (voice) |
|
Lori Alan Additional Voices (voice) |
|
Jack Angel Additional Voices (voice) |
|
Eva Bella Additional Voices (voice) |
|
Georgia Cook Additional Voices (voice) |
|
John Cygan Additional Voices (voice) |
|
Debi Derryberry Additional Voices (voice) |
|
Jess Harnell Additional Voices (voice) |
|
Danny Mann Additional Voices (voice) |
|
Mona Marshall Additional Voices (voice) |
|
Mickie McGowan Additional Voices (voice) |
|
Mason McNulty Additional Voices (voice) |
|
Alec Medlock Additional Voices (voice) |
|
Laraine Newman Additional Voices (voice) |
|
Jan Rabson Additional Voices (voice) |
|
Andre Robinson Additional Voices (voice) |
|
Katie Silverman Additional Voices (voice) |
|
Casey Simpson Additional Voices (voice) |
|
Claira Nicole Titman Additional Voices (voice) |
|
Jim Ward Additional Voices (voice) |
|
April Winchell Additional Voices (voice) |
|
Joe Matthews Additional Voices (voice) |
Sound | Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Chris Meledandri | Producer |
Visual Effects | Carter Goodrich | Character Designer |
Sound | E.J. Holowicki | Sound Effects Editor |
Production | Robert Taylor | Associate Producer |
Sound | Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Production | Carla Hool | Casting |
Editing | Gregory Perler | Editor |
Writing | Ken Daurio | Screenplay |
Writing | Cinco Paul | Screenplay |
Sound | Nick Glennie-Smith | Conductor |
Sound | Heitor Pereira | Original Music Composer |
Art | Yarrow Cheney | Production Design |
Production | Janet Healy | Producer |
Visual Effects | Fabrice Joubert | Animation |
Directing | Pierre Coffin | Director |
Directing | Chris Renaud | Director |
Crew | Chihiro Kameyama | Thanks |
Sound | Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Production | David Rosenbaum | Production Manager |
Directing | Brett Hoffman | Script Supervisor |
Sound | Pharrell Williams | Songs |
Visual Effects | Colin Stimpson | Color Designer |
Art | Eric Guillon | Art Direction |
Art | Olivier Adam | Set Designer |
Visual Effects | Sergio Casas | Color Designer |
Art | Christoph Charriton | Set Designer |
Visual Effects | Gregory Georges | Color Designer |
Visual Effects | Clément Griselain | Color Designer |
Art | Paul Mager | Set Designer |
Writing | Wilbert Plijnaar | Storyboard |
Art | Loïc Rastout | Set Designer |
Crew | Philippe Tilikete | Prop Maker |
Sound | Roni Pillischer | ADR & Dubbing |
Crew | Paul Tirone | Sound Recordist |
Crew | Cédric Chapeleau | Technical Supervisor |
Visual Effects | Jonathan del Val | Animation |
Crew | Jean Hemez | Supervising Animator |
Writing | Matthew Nealon | Storyboard |
Editing | Dave Cory | First Assistant Editor |
Visual Effects | Bruno Dequier | Animation Director |
Sound | Bjorn Ole Schroeder | ADR Supervisor |
Sound | Sean England | Foley |
Sound | Slamm Andrews | Music Editor |
Editing | Andrew Walton | First Assistant Editor |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Designer |
Sound | Chris Scarabosio | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Mac Smith | Sound Effects Editor |
Crew | Jeannine Berger | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Mael Gourmelen | Animation |
Sound | Erik Foreman | Foley Editor |
Crew | Julie Adams | Dialect Coach |
Visual Effects | Pierre Leduc | Animation Director |
Crew | Nicolas Valade | Sets & Props Artist |
Visual Effects | Laurent Rossi | Animation |
Lighting | Catherine Catie Lee | Lighting Artist |
Visual Effects | Patrick Delage | Animation |
Lighting | Yannick Lecoffre | Lighting Artist |
Crew | Julien Soret | Supervising Animator |
Editing | Claire Dodgson | Editor |
Sound | Christopher Barnett | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jonathan Borland | Sound Effects Editor |
Sound | Kevin Globerman | Sound Recordist |
Sound | Frank Rinella | Foley Editor |
Sound | Ronni Brown | Foley |
Crew | Alan Meyerson | Score Engineer |
Crew | Bruno Chauffard | CG Supervisor |
Editing | Tyler Werrin | Editorial Coordinator |
Crew | Boris Jacq | CG Supervisor |
Visual Effects | Benoit Bargeton | Animation |
Sound | Ladd McIntosh | Orchestrator |
Visual Effects | Alexandre Ronco | Animation |
Production | Jean-Luc Florinda | Production Supervisor |
Visual Effects | Laurent de la Chapelle | Animation Supervisor |
Visual Effects | Daniel Callaby | Animation |
Visual Effects | Audrey Fobis | Animation |
Visual Effects | Silke Jager | Animation |
Editing | Gilad Carmel | Associate Editor |
Lighting | Anthony Voisin | Lighting Artist |
Visual Effects | Jason Hanel | Color Designer |
Lighting | Vincent Blanqué | Lighting Artist |
Lighting | Cédric Burkarth | Lighting Artist |
Lighting | Ephraïm Drouet | Lighting Artist |
Lighting | Benoit Fournol | Lighting Artist |
Crew | Pierre Avon | Supervising Animator |
Crew | Nicolas Bauduin | Supervising Animator |
Lighting | Elodie Labbe | Lighting Artist |
Crew | François-Xavier Bologna | Supervising Animator |
Crew | Emmanuel Vergne | Supervising Animator |
Crew | Etienne Pêcheux | Supervising Technical Director |
Crew | Eric Garandeau | Thanks |
Crew | Daniel Pool-Kolb | Thanks |
Crew | Agnès Reault | Thanks |
Crew | Igor Primault | Thanks |
Sound | Kevin Bolen | Sound Recordist |
Crew | Julien Frantz | Software Engineer |
Crew | Marc Girou | Software Engineer |
Crew | Thierry Lauthelier | Software Engineer |
Crew | Frédéric Cros | Software Engineer |
Crew | Ludovic Lefève-Gourmelon | Software Engineer |
Crew | Benoit Lepage | Software Engineer |
Crew | Geoff Levner | Software Engineer |
Crew | Baptiste Sansierra | Software Engineer |
Crew | Alexandre Verlhac | Software Engineer |
Crew | Mélissa Faucher | Software Engineer |
Crew | Sébastien Masino | Software Engineer |
Crew | Thomas Métais | Software Engineer |
Crew | Alexandra Skinazi | Sets & Props Supervisor |
Crew | Thibault Collonges | Sets & Props Artist |
Crew | Hortense Goyard | Sets & Props Artist |
Crew | Elodie Hickson | Sets & Props Artist |
Crew | Gilles Roman | Sets & Props Artist |
Crew | Angela Smaldone | Sets & Props Artist |
Crew | Aurélien Hulot | Sets & Props Artist |
Crew | Cyril Thauvain | Sets & Props Artist |
Crew | Franck Clarenc | Sets & Props Artist |
Crew | Grégoire Foret | Sets & Props Artist |
Crew | Jérémie Mamo | Sets & Props Artist |
Crew | Ludovic Ramière | Sets & Props Artist |
Art | Laura Giardini | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Axelle De Cooman | Set Dressing Supervisor |
Lighting | Nicolas Brack | Lighting Supervisor |
Lighting | Charles Seignolle | Lighting Coordinator |
Lighting | Démian Boude | Lighting Artist |
Lighting | Florent Cadel | Lighting Artist |
Lighting | Jérôme Cordier | Lighting Artist |
Lighting | Thomas Dairain | Lighting Artist |
Lighting | Bertrand De Becque | Lighting Artist |
Lighting | John Hreich | Lighting Artist |
Lighting | Romain Silva Macedo | Lighting Artist |
Lighting | Mickael Mandonnet | Lighting Artist |
Lighting | Jean-Pierrick Muggianu | Lighting Artist |
Lighting | Victor Pajot | Lighting Artist |
Lighting | Olivier Prigent | Lighting Artist |
Lighting | Julien Rocchi | Lighting Artist |
Lighting | Arnaud Servouze | Lighting Artist |
Lighting | Arnaud Tisseyre | Lighting Artist |
Lighting | Christophe Brejon | Lighting Artist |
Lighting | Loïc Salmon | Lighting Artist |
Lighting | Lionel Cuendet | Master Lighting Artist |
Lighting | Sophie Guillois | Master Lighting Artist |
Lighting | Thierry Noblet | Master Lighting Artist |
Lighting | Max Tourret | Master Lighting Artist |
Lighting | Damien Viatte | Master Lighting Artist |
Lighting | Selim Draïa | Master Lighting Artist |
Production | George Hiro Herrmann | Finance |
Production | Julie Virgile | Finance |
Editing | Céline Le Barbenchon | Editorial Coordinator |
Visual Effects | Julien Badoil | Color Designer |
Visual Effects | Thomas Laffin | Animation Department Coordinator |
Visual Effects | Benjamin Tussiot | Animation |
Visual Effects | Steve Alves | Animation |
Visual Effects | Hichem Arfaoui | Animation |
Visual Effects | Salem Arfaoui | Animation |
Visual Effects | Arnaud Berthier | Animation |
Visual Effects | Cécile Brossette | Animation |
Visual Effects | Antoine Collet | Animation |
Visual Effects | Simon Cuisinier | Animation |
Visual Effects | Luc Dégardin | Animation |
Visual Effects | Christophe Delisle | Animation |
Visual Effects | Axel Digoix | Animation |
Visual Effects | Pierre-François Duhamel | Animation |
Visual Effects | Damien Duprat | Animation |
Visual Effects | Gabriel Gelade | Animation |
Visual Effects | Nicolas Gibut | Animation |
Visual Effects | Jean-Charles Gonin | Animation |
Visual Effects | Adeline Grange | Animation |
Visual Effects | Benoit Guillaumot | Animation |
Visual Effects | Basile Heiderscheid | Animation |
Visual Effects | Sebastien Kunert | Animation |
Visual Effects | Vincent Le Ster | Animation |
Visual Effects | Vincent Lemaire | Animation |
Visual Effects | Alexandre Xiaoguang Li | Animation |
Visual Effects | Adrien Liv | Animation |
Visual Effects | Gaël Matchabelli | Animation |
Visual Effects | Gwénolé Oulc'hen | Animation |
Visual Effects | Yohan Pelladeaud | Animation |
Visual Effects | Yung Pham | Animation |
Visual Effects | Boris Plateau | Animation |
Visual Effects | Patrick Pujalte | Animation |
Visual Effects | Claude Ricros | Animation |
Visual Effects | Ludovic Roz | Animation |
Visual Effects | Gaël Sabourin | Animation |
Visual Effects | Corentin Sacré | Animation |
Visual Effects | Ludovic Savonnière | Animation |
Visual Effects | Damien Zeelen | Animation |
Visual Effects | Guillame Dhont | Animation |
Visual Effects | Guillaume Hérent | Animation |
Visual Effects | Mathieu Ménard | Animation |
Visual Effects | Vincent Devay | Animation |
Visual Effects | Céline Roz-Locatelli | Animation Supervisor |
Sound | Joe Matthews | Musician |