Ice Age 2 (2006)
Manfred, Sid, Diego och Scrat tvingas fly från en störtflod av trubbel i dalen där det börjat töa. Snart är de fyra åter ute på ett komiskt äventyr med massor av strapatser. På sin resa möter de Ellie, en ullig mammut-tjej som får Manfreds hjärta att smälta.
Director:
Carlos Saldanha
Writers:
Jon Vitti, Peter Gaulke, Gerry Swallow, Jim Hecht.
Ray Romano Manny (voice) |
|
John Leguizamo Sid (voice) |
|
Denis Leary Diego (voice) |
|
Queen Latifah Ellie (voice) |
|
Seann William Scott Crash (voice) |
|
Josh Peck Eddie (voice) |
|
Jay Leno Fast Tony (voice) |
|
Will Arnett Lone Gunslinger Vulture (voice) |
|
Chris Wedge Scrat (voice) |
|
Peter Ackerman Dung Beetle Dad (voice) |
|
Caitlin Rose Anderson Glypto Boy Billy / Beaver Girl (voice) |
|
Connor Anderson Rhino Boy / Beaver Boy (voice) |
|
Joseph Bologna Mr. Start (voice) |
|
Jack Crocicchia Elk Boy (voice) |
|
Peter DeSève Condor Chick (voice) |
|
Ariel Winter Additional Voices (voice) |
|
Clea Lewis Female Mini Sloth (voice) |
|
Stephen Root Aardvark Dad (voice) |
|
Nicole DeFelice Start Girl (voice) |
|
Debi Derryberry Diatryma Mom (voice) |
|
Marshall Efron Start Dad (voice) |
|
Tom Fahn Stu / Male Ox (voice) |
|
Jason Fricchione Molehog Grandpa / Shovelmouth Male (voice) |
|
James Edmund Godwin Traffic Vulture (voice) |
|
George Jacobs Beaver Dad (voice) |
|
Brian Scott McFadden Glyptodon (voice) |
|
Jansen Panettiere Shovelmouth Boy (voice) |
|
Gregory Romano Start Boy 1 (voice) |
|
Matt Romano Start Boy 2 (voice) |
|
Carlos Saldanha Dodo (voice) |
|
Manoela Scarpa Saldanha Molehog Kid 1 (voice) |
|
Sofia Scarpa Saldanha Molehog Kid 2 (voice) |
|
Reyna Shaskan Diego's Bird Girl (voice) |
|
James Sie Freaky Male (voice) |
|
Cindy Slattery Aardvark Mom (voice) |
|
Mindy Sterling Female Ox (voice) |
|
Alex Sullivan James (voice) |
|
Renée Taylor Mrs. Start (voice) |
|
Alan Tudyk Cholly (voice) |
|
Claudia Besso Additional Voices (voice) |
|
Madeleine Martin Additional Voices (voice) |
|
Sherry Lynn Additional Voices (voice) |
|
Mickie McGowan Additional Voices (voice) |
|
Emily Anderson Additional Voices (voice) |
|
Jack Angel Additional Voices (voice) |
|
Shane Baumel Additional Voices (voice) |
|
Bob Bergen Additional Voices (voice) |
|
Kyle J. Bogert Additional Voices (voice) |
|
Rodger Bumpass Additional Voices (voice) |
|
Paul Butcher Additional Voices (voice) |
|
Blanca Camacho Additional Voices (voice) |
|
John Cygan Additional Voices (voice) |
|
Jennifer Darling Additional Voices (voice) |
|
Olivia DeLaurentis Additional Voices (voice) |
|
Harrison Fahn Additional Voices (voice) |
|
Bill Farmer Additional Voices (voice) |
|
Crispin Freeman Additional Voices (voice) |
|
Tim Kirkpatrick Additional Voices (voice) |
|
David H. Kramer Additional Voices (voice) |
|
Danny Mann Additional Voices (voice) |
|
Laura Marano Additional Voices (voice) |
|
Matt McCarthy Additional Voices (voice) |
|
Laraine Newman Additional Voices (voice) |
|
Jan Rabson Additional Voices (voice) |
|
Zack Shada Additional Voices (voice) |
|
Thomas Sharkey Additional Voices (voice) |
|
Ross Simanteris Additional Voices (voice) |
|
Rachel Stand Additional Voices (voice) |
|
Spencer Lacey Ganus Additional Voices (voice) |
|
Jess Harnell Additional Voices (voice) |
Production | Chris Wedge | Executive Producer |
Directing | Carlos Saldanha | Director |
Production | Lori Forte | Producer |
Production | Chris Meledandri | Executive Producer |
Visual Effects | Peter DeSève | Character Designer |
Sound | Dennie Thorpe | Foley |
Sound | Jana Vance | Foley |
Sound | Ellen Heuer | Foley Artist |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Editing | Tim Nordquist | Co-Editor |
Writing | Jon Vitti | Screenplay |
Visual Effects | Yujin Ito | Visual Effects |
Visual Effects | Ben Sanders | Visual Effects |
Production | Christian Kaplan | Casting |
Sound | Randy Thom | Sound Designer |
Sound | Randy Thom | Sound Mixer |
Sound | Randy Thom | Supervising Sound Editor |
Editing | Harry Hitner | Editor |
Sound | Mark McKenzie | Orchestrator |
Production | Bob Gordon | Line Producer |
Writing | Peter Gaulke | Screenplay |
Writing | Peter Gaulke | Story |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Visual Effects | Galen T. Chu | Animation Supervisor |
Sound | Troy Porter | ADR Mixer |
Visual Effects | Pete Paquette | Animation |
Crew | Mike Thurmeier | Supervising Animator |
Directing | Brett Hoffman | Script Coordinator |
Production | Bruce Anderson | Production Manager |
Sound | Bruce Fowler | Orchestrator |
Writing | Gerry Swallow | Screenplay |
Writing | Gerry Swallow | Story |
Sound | George Doering | Musician |
Visual Effects | Alan Rogers | Animation |
Visual Effects | Michael Knapp | Visual Development |
Production | Jason Fricchione | Assistant Production Manager |
Writing | Bob Camp | Story Artist |
Sound | David Acord | Assistant Sound Editor |
Editing | Craig Paulsen | Associate Editor |
Sound | Lora Hirschberg | Sound Mixer |
Sound | Sean England | Foley Recordist |
Sound | Brandon Proctor | Sound Mix Technician |
Sound | Morten Folmer Nielsen | ADR Editor |
Sound | Cheryl Nardi | Assistant Sound Editor |
Sound | Marshall Winn | ADR Editor |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | Supervising Sound Editor |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | Supervising ADR Editor |
Sound | Will Files | Assistant Sound Designer |
Sound | Douglas Murray | Supervising Sound Editor |
Sound | David C. Hughes | Sound Effects Editor |
Editing | Amy Pawlowski | Digital Intermediate Editor |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Mixer |
Sound | Thomas A. Carlson | Music Editor |
Sound | Sue Fox | Foley Editor |
Sound | Al Nelson | Sound Effects Editor |
Writing | Jim Hecht | Screenplay |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Sound | Stuart McCowan | ADR Editor |
Crew | Jeannine Berger | Post Production Supervisor |
Production | Ilyssa Katz | Assistant Production Manager |
Lighting | Arun Ram-Mohan | Lighting Artist |
Directing | Nash Dunnigan | Layout |
Visual Effects | Royce Wesley | Lead Animator |
Art | James Willingham III | Set Dresser |
Sound | Brad Dechter | Orchestrator |
Sound | Randy Kerber | Orchestrator |
Editing | Randy Trager | First Assistant Editor |
Crew | Michael J. Travers | CG Supervisor |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Sound | Frank Rinella | Foley Mixer |
Crew | James McKee Smith | Additional Music |
Art | Andrea Blasich | Sculptor |
Visual Effects | James Bresnahan | Animation Supervisor |
Art | Mike Defeo | Sculptor |
Visual Effects | Dan Cayer | Digital Compositors |
Editing | Natasha Leonnet | Digital Intermediate |
Visual Effects | James Campbell | Animation |
Lighting | Luke Martorelli | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Aaron Hartline | Lead Animator |
Art | Thomas Cardone | Art Direction |
Sound | Samuel H. Hinckley | Foley Editor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | James Thatcher | Musician |
Visual Effects | Nick Bruno | Animation |
Visual Effects | Kevin Chesnos | Animation |
Visual Effects | Robert Cardone | Layout Supervisor |
Lighting | David Esneault | Lighting Supervisor |
Production | Anthony Nisi | Production Supervisor |
Visual Effects | John A. Patterson | Visual Effects |
Writing | Steve Moore | Storyboard |
Visual Effects | Moonsung Lee | Animation |
Editing | Erin Crackel | Assistant Editor |
Visual Effects | Daniel Lopez Muñoz | Visual Development |
Visual Effects | Jeff Gabor | Animation |
Visual Effects | Jason Davies | Creature Technical Director |
Lighting | Mark Piretti | Rigging Supervisor |
Visual Effects | Andreas Procopiou | Animation |
Visual Effects | Edward Robbins | Modeling |
Visual Effects | Nickolas Rosario | Animation |
Visual Effects | Amber Rudolph | Animation |
Visual Effects | Chad Sellers | Animation |
Visual Effects | Patrick Danaher | Animation |
Sound | Monique Donnelly | Vocals |
Visual Effects | Brien Hindman | Modeling |
Visual Effects | David Torres | Lead Animator |
Sound | Roy Latham | ADR Recordist |
Visual Effects | Leif Jeffers | Animation |
Visual Effects | Antonin Plante | Animation |
Visual Effects | Stephen L. Wong | Animation |
Visual Effects | David Couchariere | Animation |
Visual Effects | Hans Dastrup | Senior Animator |
Crew | Haji Uesato | Sequence Leads |
Production | Samantha Berg | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Mika Ripatti | Animation |
Visual Effects | Rich McKain | Animation |
Visual Effects | Jonathen Collins | Animation |
Sound | Will Edwards | Original Music Composer |
Sound | Will Edwards | Sound Recordist |
Camera | Craig Grasso | Director of Photography |
Production | Angela Macias | Assistant Production Manager |
Production | Meredith McIvor | Assistant Production Manager |
Production | Sean M. Murphy | Assistant Production Manager |
Art | Peter Clarke | Conceptual Design |
Visual Effects | Robert MacKenzie | Color Designer |
Crew | Kane Lee | Schedule Coordinator |
Crew | Daniel Patrick O'Brien | Sequence Leads |
Visual Effects | Scott Carroll | Animation |
Art | Shaun Cusick | Sculptor |
Visual Effects | Eldar Cholich | Digital Compositors |
Visual Effects | Dann Tarmy | Digital Compositors |
Visual Effects | Ari Rubenstein | Digital Compositors |
Visual Effects | Monika Sawyer | Visual Effects Technical Director |
Lighting | Brian P. Dean | Lighting Technician |
Lighting | Jinyi Baird | Lighting Coordinator |
Art | Gareth Porter | Lead Set Dresser |
Art | James Parente | Set Dresser |
Crew | Joe Bonomo | Systems Administrators & Support |
Crew | Jayme Wilkinson | Technical Supervisor |
Sound | Greg Farrell | Sound Recordist |
Visual Effects | Raul Chavez | Animation |
Visual Effects | Jerod Chirico | Animation |
Visual Effects | Ryan Denniston | Animation |
Visual Effects | Paul Downs | Animation |
Visual Effects | David Gallagher | Animation |
Visual Effects | Eddie Kim | Animation |
Visual Effects | Jean Lin | Animation |
Visual Effects | Chip Lotierzo | Animation |
Visual Effects | Robin Luera | Animation |
Visual Effects | Jason Martinsen | Animation |
Visual Effects | P. Jeep Naarkom | Animation |
Visual Effects | David S. Peng | Animation |
Visual Effects | Robyne Powell | Animation |
Visual Effects | Derek Rozmes | Animation |
Visual Effects | Jeremy Shaw | Animation |
Visual Effects | Ian M. Burkard | Modeling |
Visual Effects | Motoko Wada | Modeling |
Visual Effects | Daniel Williams | Modeling |
Visual Effects | Jon Campbell | Visual Effects |
Visual Effects | Baaron Schulte | VFX Artist |
Visual Effects | Bryan Useo | Modeling |
Visual Effects | Robert V. Cavaleri | Effects Supervisor |
Visual Effects | Jamie Williams | Visual Effects Technical Director |
Art | Moroni Taylor | Storyboard Artist |
Crew | Tamir Sammy Diab | Compositor |
Production | Christopher Kappler | Human Resources |
Production | Justin Mandel | Production Assistant |
Production | Allen Dam | Production Consultant |
Art | Christi Bertelsen | Storyboard Assistant |
Production | Brian A. Keane | General Manager |