Crying Freeman (1995)
Yo Hinomura är en ung konstnär vars liv en dag förvandlas till en mardröm. Han kidnappas och hjärntvättas av den kinesiska maffiaorganisationen "De 108 Drakarna", som därefter tvingar honom att begå det ena grymma våldsdådet efter det andra. Han får snart hederstiteln "Freeman", men för varje offer han skördar fäller hans plågade själ en tår av sorg. Men när en ung kvinna blir vittne till ett av hans mord förändras hans öde dramatiskt.
Director:
Christophe Gans
Writers:
Roger Avary, Christophe Gans, Thierry Cazals.
Mark Dacascos Yo Hinomura / Freeman |
|
Byron Mann Koh |
|
Masaya Kato Ryuji Hanada |
|
Tchéky Karyo Detective Netah |
|
Julie Condra Emu O'Hara |
|
Yoko Shimada Lady Hanada |
|
Rae Dawn Chong Detective Forge |
|
Kevan Ohtsji Takeshi Shimazaki |
|
Mako Shido Shimazaki |
|
Jerry Wasserman Chief Randall |
|
Mikal Tang Koh's Driver |
|
Murray Lowry Head Customs Agent |
|
Debbie Podowski Customs Agent |
|
Paul McGillion Detective |
|
Russell Ferrier Detective |
|
Alex Diakun Antonio Rossi |
|
Aundrea MacDonald Kari |
Art | Alex McDowell | Production Design |
Writing | Roger Avary | Screenplay |
Production | Samuel Hadida | Producer |
Production | Rick Montgomery | Casting |
Writing | Christophe Gans | Screenplay |
Directing | Christophe Gans | Director |
Art | Douglas Higgins | Production Design |
Editing | David Wu | Editor |
Production | Brian Yuzna | Producer |
Production | Takashige Ichise | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Toni Burroughs-Rutter | Costume Design |
Writing | Kazuo Koike | Comic Book |
Production | Victor Hadida | Executive Producer |
Crew | Marny Eng | Stunts |
Editing | Christopher Roth | Editor |
Writing | Ryoichi Ikegami | Comic Book |
Writing | Thierry Cazals | Screenplay |
Sound | Patrick O'Hearn | Original Music Composer |
Camera | Thomas Burstyn | Director of Photography |
Production | Mitsuru Kurosawa | Producer |
Costume & Make-Up | Rosalina Da Silva | Makeup Designer |
Art | Serge Élissalde | Concept Artist |
Crew | Scott J. Ateah | Stunt Coordinator |
Crew | Rick Pearce | Stunts |
Production | PoPing AuYeung | Casting |
Crew | Laurie Finstad-Knizhnik | Additional Dialogue |
Crew | Owen Walstrom | Stunts |
Camera | Doane Gregory | Still Photographer |
Art | Grant Swain | Property Master |
Costume & Make-Up | Kandace Loewen | Key Hair Stylist |
Directing | Benjamin Rosenberg | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Patricia Murray | Makeup Artist |
Visual Effects | Gerard Diefenthal | Visual Effects Coordinator |
Camera | Randal Platt | Camera Operator |
Directing | Holly Atchison | Script Supervisor |
Art | Rex Raglan | Art Direction |
Camera | Tom Fillingham | Camera Operator |
Art | Marianne Kaplan | Set Decoration |
Production | Greg Jackson | Location Manager |
Editing | Lorie Olson | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Thomas Lockhart | Tattoo Designer |
Art | Stewart Fairley | Painter |
Art | Philip Lunt | Greensman |
Crew | Bill Lammers | Carpenter |
Art | Pamela Nichol | Painter |
Sound | Marc Chiasson | Sound Editor |
Sound | Kerry Uchida | Sound Editor |
Lighting | Einar Hansen | Gaffer |
Camera | Scott Keates | Dolly Grip |
Lighting | Guy Paterson | Best Boy Electric |
Camera | John Zulinski | Key Grip |
Costume & Make-Up | Debi Weldon | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Joan Lovett | Set Costumer |
Production | Helen MaComb | Production Coordinator |
Crew | Kate Pierpoint | Dialect Coach |
Crew | Bernard Lehoux | In Memory Of |