The Place Beyond the Pines (2013)
Luke försörjer sig som motorcykelstuntman på ett kringresande tivoli. Livet får en ny vändning den dagen han får veta att han har en liten son med Romina, tjejen han övergav ett år tidigare.
Director:
Derek Cianfrance
Writers:
Ben Coccio, Derek Cianfrance, Darius Marder.
Ryan Gosling Luke Glanton |
|
Eva Mendes Romina Gutierrez |
|
Bradley Cooper Avery Cross |
|
Rose Byrne Jennifer Cross |
|
Ray Liotta Peter Deluca |
|
Dane DeHaan Jason Kancam |
|
Emory Cohen AJ Cross |
|
Mahershala Ali Kofi Kancam |
|
Bruce Greenwood Bill Killcullen |
|
Ben Mendelsohn Robin Van Der Hook |
|
Harris Yulin Al Cross |
|
Robert Clohessy Chief Weirzbowski |
|
Gabe Fazio Scott |
|
Olga Merediz Malena Gutierrez |
|
Craig Van Hook Jack |
|
Angelo Anthony Pizza Baby Jason |
|
John Facci Priest |
|
Tula Robin's Dog |
|
Penny Robin's Dog |
|
Cynthia Pelletier-Sullivan Teller #1 - Bank #1 |
|
Mackenzie Trainor Teller #2 - Bank #1 |
|
Nicole Califano Teller #3 - Bank #1 |
|
Shannon Plumb Lady In Ice Cream Shop |
|
Tracey Augustin Teller #1 - Bank #2 |
|
Ean Egas Teller #2 - Bank #2 |
|
Bob Dieterich Banker Outside Bank #2 |
|
Thomas Mattice Booking Officer |
|
Adam Nowichi Arresting Officer |
|
Mark J. Caruso Court Lawyer |
|
G. Douglas Griset Judge #1 |
|
Vanessa Thorpe Court Officer |
|
Gail Martino Teller - Bank #3 |
|
Brian Smyj Officer Jefferson |
|
Dorothy Rutherford Mother At Home |
|
Paul Steele Officer at Shootout Scene |
|
Travis Jackson Campbell Baby AJ |
|
Trevor Jackson Campbell Baby AJ |
|
Jan Libertucci Nurse |
|
Sabrina Dhammi Reporter #1 |
|
Heather Chestnut Jennifer's Mother |
|
Greta Seacat Cory Gilbeau |
|
Luca Pierucci Doc Crowley |
|
Jessica Layton Reporter #2 |
|
James J. Gleason Funeral Director |
|
Patrick Husted Preacher |
|
Joe McCarthy Campaign Manager |
|
Jefrey Pollock Campaign Advisor |
|
Lynette Howell Taylor Political Media Advisor |
|
Sarah Curcio Guidance Counselor |
|
Ephraim Benton Benny |
|
Mark McCracken Drug Busting Cop #1 |
|
Adriel Linyear Drug Busting Cop #2 |
|
Kevin Green Interrogating Cop |
|
Jennifer Sober Public Defender |
|
Melissa Mills Judge #2 |
|
Alex Pulling Alex |
|
Dante Shafer Dante |
|
Kayla Smalls Vanessa Kancam |
|
Frank J. Falvo Pharmacy Clerk |
|
Leah Bliven Leah |
|
Whitney Hudson Whitney |
|
Breanna Dolen Breanna |
|
Hugh T. Farley State Senator |
|
Michael Cullen Mr. Anthony |
Sound | Arvo Pärt | Additional Soundtrack |
Crew | Ryan Gosling | Stunts |
Production | Sidney Kimmel | Producer |
Crew | Gene Harrison | Stunt Driver |
Production | Bruce Toll | Executive Producer |
Crew | Bradley Cooper | Stunts |
Costume & Make-Up | Michael Fontaine | Prosthetic Makeup Artist |
Production | Lynette Howell Taylor | Producer |
Production | Alex Orlovsky | Producer |
Production | Jamie Patricof | Producer |
Camera | Sean Bobbitt | Director of Photography |
Production | Matt Berenson | Executive Producer |
Camera | Reed Morano | Additional Photography |
Crew | Bill Anagnos | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Leo Won | Makeup Department Head |
Production | Cindy Tolan | Casting |
Crew | Mick O'Rourke | Stunt Driver |
Sound | Mike Patton | Original Music Composer |
Writing | Ben Coccio | Screenplay |
Writing | Ben Coccio | Story |
Writing | Derek Cianfrance | Screenplay |
Directing | Derek Cianfrance | Director |
Writing | Derek Cianfrance | Story |
Crew | Frank Ferrara | Stunt Driver |
Sound | Evan Benjamin | ADR Editor |
Production | Sean Powers | Extras Casting |
Production | Wendy O'Brien | Additional Casting |
Production | Jim Tauber | Executive Producer |
Editing | Jim Helton | Editor |
Editing | Ron Patane | Editor |
Crew | Bobby Beckles | Stunt Driver |
Camera | Julien Zeitouni | First Assistant "B" Camera |
Sound | Tony Volante | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Darius Marder | Screenplay |
Sound | Dan Flosdorf | Sound Designer |
Sound | Dan Flosdorf | Sound Effects Editor |
Production | Carrie Fix | Unit Production Manager |
Production | Carrie Fix | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Stephani Lewis | Assistant Costume Designer |
Art | Inbal Weinberg | Production Design |
Art | Michael Ahern | Art Direction |
Art | Jasmine E. Ballou | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Erin Benach | Costume Design |
Art | Max Sherwood | Property Master |
Camera | Atsushi Nishijima | Still Photographer |
Camera | Spencer Gillis | Second Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Janeen Schreyer | Makeup Artist |
Visual Effects | Jim Rider | Visual Effects Supervisor |
Crew | Peewee Piemonte | Stunt Driver |
Crew | Jeffrey Lee Gibson | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | David Kalahiki | Key Makeup Artist |
Production | Crystal Powell | Associate Producer |
Sound | Leslie Bloome | Foley Artist |
Camera | Frank Larson | Additional Second Assistant Camera |
Art | Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Directing | Dustin Bricker | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Hairstylist |
Camera | Jon Delgado | Camera Operator |
Art | Peter Bundrick | Key Carpenter |
Camera | Christopher Raymond | Additional First Assistant Camera |
Camera | Jonathan Beck | Camera Operator |
Visual Effects | Raven Sia | Visual Effects Producer |
Crew | Brian Smyj | Stunt Coordinator |
Art | Arthur Jongewaard | Art Department Coordinator |
Art | Michael Powsner | Assistant Property Master |
Production | Katie McNeill | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Patricia Grande | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Medusah | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Gregory Purcell | Key Hair Stylist |
Sound | Gabe Hilfer | Music Supervisor |
Sound | Damian Canelos | Sound Mixer |
Camera | Linda Källérus | Additional First Assistant Camera |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunt Driver |
Sound | Steve Giammaria | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Ewa Noskowicz | Set Costumer |
Art | Charles Christopher Rubino | Title Designer |
Costume & Make-Up | Olivia Janczyk | Costume Coordinator |
Directing | Brad Robinson | Second Assistant Director |
Directing | Mariela Comitini | First Assistant Director |
Crew | Brian Carmichael | Video Assist Operator |
Crew | David Ott | Stunt Driver |
Camera | Ludovic Littee | First Assistant "A" Camera |
Production | Adam Caldwell | Casting Associate |
Camera | Rob Harlow | Key Grip |
Camera | Brent Poleski | Additional Grip |
Costume & Make-Up | Chrissy Kuhn | Wardrobe Supervisor |
Sound | Vince Reed Camuto | Boom Operator |
Crew | Drew Jiritano Jr. | Special Effects |
Crew | Freddy Esposito | Stunt Driver |
Crew | Monte Rex Perlin | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Meghan Corea | Costume Coordinator |
Camera | George Tur | Additional First Assistant Camera |
Crew | Mike Myers | Special Effects |
Lighting | Mike Prisco | Best Boy Electric |
Crew | Don Hewitt Sr. | Stunt Driver |
Art | James Anziano | Set Dresser |
Art | John Ashton | Set Dresser |
Art | Henry Biernacki | Set Dresser |
Art | David Branum | Set Dresser |
Art | Joseph DeLuca | Set Dresser |
Art | Frank Foster | Set Dresser |
Art | Robert Igoe | Set Dresser |
Art | Derek Kirkaldy | Set Dresser |
Visual Effects | James Domorski | 24 Frame Playback |
Camera | Eddie Jones Jr. | Additional Grip |
Camera | Jamie Merritt | Additional Grip |
Camera | Michelle Clementine Garcia | Additional Second Assistant Camera |
Camera | Jim Powers | Assistant Camera |
Camera | Abraham Altbuch | Best Boy Grip |
Camera | Shane Duckworth | First Assistant "B" Camera |
Lighting | James P. Dolan | Gaffer |
Lighting | David Kissinger | Rigging Gaffer |
Crew | David Kissinger | Generator Operator |
Camera | Samantha Silver | Camera Loader |
Camera | Jason Cleary | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Nathan McGarigal | Second Assistant "B" Camera |
Crew | Neil Bleifeld | Video Assist Operator |
Crew | Robin Pontbriand | Video Assist Operator |
Crew | Egor Panchenko | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Ben Shields | Tattoo Designer |
Production | Rita Powers | Extras Casting |
Production | Weston Middleton | Production Assistant |
Crew | Rick Miller | Stunt Double |
Crew | John R. Favre | Stunt Driver |
Crew | Stephanie Stokes | Stunt Driver |
Crew | Tim Smith | Stunt Driver |
Crew | Richard Sturtevant | Stunt Driver |
Crew | Erwin Urias | Stunt Driver |
Crew | Sam Wagner | Stunt Driver |
Production | Cynthia Degros | Casting Assistant |