Perdita Durango (1997)
Ett psykotiskt kriminellt par kidnappar ett slumpmässigt tonårspar. Kvinnan våldtar den manliga fången och låter honom se på när hans älskade blir våldtagen av mannen. De planerar sedan att offra paret.
Director:
Álex de la Iglesia
Writers:
Barry Gifford, David Trueba.
Rosie Perez Perdita Durango |
|
Javier Bardem Romeo Dolorosa |
|
Harley Cross Duane |
|
Aimee Graham Estelle |
|
James Gandolfini Willie 'Woody' Dumas |
|
Screamin' Jay Hawkins Adolfo |
|
Carlos Bardem Reggie San Pedro |
|
Santiago Segura Shorty Dee |
|
Demián Bichir Catalina |
|
Alex Cox Doyle |
|
Harry Porter Ford |
|
Carlos Arau Phillips |
|
Don Stroud Santos |
|
Regina Orozco Lilly |
|
Roger Cudney Herbert |
|
Erika Carlsson Glory Ann |
|
Marco Bacuzzi Tony |
|
Josefina Echánove Romeo's Grandmother |
|
Miguel Galván Doug |
|
Paul Dapra Policeman #1 |
|
Craig Vincent Policeman #2 |
|
Jessie Faller Bank Teller |
|
Katie Barberi Stewardess |
Art | Salvador Parra | Art Direction |
Writing | Jorge Guerricaechevarría | Writer |
Writing | Barry Gifford | Screenplay |
Costume & Make-Up | María Estela Fernández | Costume Design |
Sound | Simon Boswell | Original Music Composer |
Production | Andrés Vicente Gómez | Producer |
Production | Fernando Bovaira | Executive Producer |
Production | Max Rosenberg | Executive Producer |
Production | Nicole Arbusto | Casting |
Production | Joy Dickson | Casting |
Directing | Álex de la Iglesia | Director |
Writing | Álex de la Iglesia | Writer |
Camera | Flavio Martínez Labiano | Director of Photography |
Writing | David Trueba | Screenplay |
Editing | Teresa Font | Editor |
Editing | Alejandro Lázaro | Assistant Editor |
Art | Claudio Contreras | Set Decoration |
Production | Anne McCaffrey | Unit Production Manager |
Crew | Julian Bucio | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Gabe Ibáñez | Animation |
Art | Ana Solares | Art Direction |
Production | Miguel Necoechea | Executive Producer |
Camera | Gary W. Shaw | Key Grip |
Production | José Luis Escolar | Production Manager |
Directing | José Luis Escolar | Assistant Director |
Directing | Adrian Grünberg | Second Second Assistant Director |
Art | Helen Britten | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Adela Cortázar | Costume Assistant |
Crew | Oscar Carles | Stunts |
Sound | Ray Gillon | Sound Designer |
Art | José Luis Arrizabalaga | Production Design |
Art | Biaffra | Production Design |
Sound | Terry Davies | Orchestrator |
Sound | Terry Davies | Conductor |
Production | Marco Gómez | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Glenn Ralston | Costume Design |
Visual Effects | Jackson Burns | Special Effects Supervisor |
Crew | Jackson Burns | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Gabriela Fernández | Assistant Costume Designer |
Camera | Steven J. Winslow | Assistant Camera |
Sound | Jaume Puig | Dolby Consultant |
Art | Star Fields | Construction Coordinator |
Production | Pablo Barbachano | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Mercedes Guillot | Makeup Artist |
Production | Marc Bèdia | Production Coordinator |
Production | Martín Torres | Unit Manager |
Directing | Beatriz de Anda | Script Supervisor |
Art | Zaida Monteforte | Art Department Coordinator |
Sound | Salvador de la Fuente | Location Sound Mixer |
Art | Andrew Bernard | Art Direction |
Sound | León Sandoval | Boom Operator |
Art | Brenton L. Lane | Property Master |
Art | Bill Garber | Greensman |
Camera | Carlos Cabeceràn | Steadicam Operator |
Visual Effects | Tim Sassoon | Visual Effects |
Crew | Joel S. Griffith | Scenic Artist |
Camera | Mansur Johnson | Grip |
Camera | Drew Carolan | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Larry D. Koszakovszky | Set Dressing Artist |
Crew | Jason LaFountain | Driver |
Crew | Todd Seashore | Security |
Crew | Jennifer Scott | Stand In |
Crew | Robert Brubaker | Transportation Captain |
Crew | David Carlton White | Transportation Co-Captain |
Crew | Charlie Carpenter | Utility Stunts |
Directing | Tod Swindell | First Assistant Director |
Camera | Kenny Christiansen | Best Boy Grip |
Lighting | Dean Anthony | Electrician |
Lighting | Gary A. Kilgore | Rigging Grip |
Production | Laura Alemán | Location Manager |
Sound | Santiago Thévenet | Sound Editor |
Visual Effects | Jim Wheelock | Visual Effects Supervisor |
Art | Greg Finnin | Assistant Property Master |
Directing | Mark Brooks | Third Assistant Director |
Crew | Mark Brooks | Stunt Driver |
Camera | Gloria Avila | Camera Trainee |
Camera | Steven Aquilino | Second Assistant Camera |
Production | José María Bello | Post Production Coordinator |
Production | Adam Gomez | Production Assistant |