The Producers (2005)
New York 1950. Max Bialystock är en teaterproducent det inte går så bra för. Hur han än försöker så lyckas han inte producera en succé. Han lever på att lura gamla rika på pengar när han möter den snälle tillbakadragne revisorn Leo Bloom. Leo nämner lite försynt att han kommit fram till att man faktiskt skulle kunna bli rikare på en pjäs som floppar än på en som blir en hit. Planen går ut på att få ihop ett antal miljoner dollar att finansiera pjäsen. Använd sen bara en liten, liten del av kapitalet för att producera en riktig flopp som är så katastrofalt dålig att den måste läggas ner redan efter premiären. Ta sen resten av pengarna och försvinn. Max och Leo går entusiastiska mot ett starkt misslyckande. Ett fiasko kan ju inte slå fel!
Director:
Susan Stroman
Writers:
Mel Brooks, Thomas Meehan.
Nathan Lane Max Bialystock |
|
Matthew Broderick Leo Bloom |
|
Uma Thurman Ulla |
|
Will Ferrell Franz Liebkind |
|
Gary Beach Roger DeBris |
|
Roger Bart Carmen Ghia |
|
Eileen Essell Hold Me-Touch Me |
|
Michael McKean Prison Trustee |
|
David Huddleston Judge |
|
Debra Monk Lick Me-Bite Me |
|
Andrea Martin Kiss Me-Feel Me |
|
Jon Lovitz Mr. Marks |
|
Bryn Dowling Usherette / Girl with Pearls / Little Old Lady / Bavarian Peasant |
|
Meg Gillentine Usherette / Girl with Pearls / Little Old Lady / Tapping Brown Shirt |
|
Kevin Ligon Workman / Little Old Lady |
|
Ray Wills Bum |
|
Marilyn Sokol Bag Lady |
|
Brad Oscar Cab Driver |
|
Tory Ross Misfit Showgirl |
|
Brent Barrett Brian the Set Designer |
|
Peter Bartlett Kevin the Costume Designer |
|
Jim Borstelmann Scott the Choreographer / Donald Dinsmore / Little Old Lady / Bavarian Peasant |
|
Kathy Fitzgerald Shirley Markowitz / Little Old Lady |
|
Jai Rodriguez Sabu the Houseboy |
|
Jason Antoon Jason Green |
|
Jonathan Freeman Ticket Taker |
|
John Barrowman Lead Tenor |
|
Fred Applegate Officer O'Toole |
|
Jerry Richardson Officer O'Reilly |
|
Timothy Shew Officer O'Rourke |
|
Danny Mastrogiorgio Jail Guard |
|
Richard Kind Jury Foreman |
|
James Biberi Sing Sing Prison Guard |
|
Mel Brooks Hilda the Pigeon / Tom the Cat (voice) |
|
Dan Bittner Stormtrooper |
|
Ronn Carroll Stormtrooper Mel |
|
Nancy Johnston Little Old Lady |
|
Francesca Harper Ensemble |
|
Roland Rusinek Jack Lapidus/ Soundtrack Vocallist |
Camera | Charles Minsky | Director of Photography |
Camera | John Bailey | Director of Photography |
Art | Mark Friedberg | Production Design |
Sound | Dan Korintus | Dialogue Editor |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Editing | Steven Weisberg | Editor |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Visual Effects | Steven Kirshoff | Special Effects Supervisor |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Writing | Mel Brooks | Screenplay |
Production | Mel Brooks | Producer |
Sound | Mel Brooks | Songs |
Writing | Thomas Meehan | Screenplay |
Sound | Lon Bender | Sound Designer |
Sound | Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Sound | Tod A. Maitland | Sound Designer |
Sound | Tod A. Maitland | Production Sound Mixer |
Production | Jonathan Sanger | Producer |
Sound | Dan Lieberstein | Supervising Music Editor |
Costume & Make-Up | Alan D'Angerio | Hair Designer |
Sound | Robert Fernandez | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Sam Hoffman | First Assistant Director |
Lighting | Mike Moyer | Chief Lighting Technician |
Art | Peter Rogness | Art Direction |
Directing | Susan Stroman | Director |
Crew | Susan Stroman | Choreographer |
Production | Leah Zappy | Associate Producer |
Production | Amy Herman | Producer |
Production | Amy Herman | Unit Production Manager |
Production | Tara Jayne Rubin | Casting |
Sound | Glen Kelly | Original Music Composer |
Art | Ellen Christiansen | Set Decoration |
Costume & Make-Up | William Ivey Long | Costume Design |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Sound | Nicholas Renbeck | Dialogue Editor |
Crew | James Fanning | Transportation Captain |
Crew | John Cenatiempo | Stunts |
Costume & Make-Up | Kate Biscoe | Makeup Department Head |
Art | Rena DeAngelo | Assistant Set Decoration |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Lisa Layman | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Todd Kleitsch | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Thomas Beall | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Gail A. Fitzgibbons | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Kevin Draves | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Jerry Popolis | Hair Department Head |
Sound | Ryan Collison | Foley Mixer |
Sound | Dave Paterson | Sound Effects Editor |
Art | Sandy Hamilton | Property Master |
Directing | Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Sound | Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Camera | Andrew D. Schwartz | Still Photographer |
Art | Mark Pollard | Graphic Designer |
Camera | Andrew Casey | Camera Operator |
Editing | Devon Miller | Digital Intermediate Editor |
Lighting | Michael J. Maurer | Best Boy Electrician |
Sound | Missy Cohen | Music Editor |
Sound | John M. Davis | Music Editor |
Costume & Make-Up | Victoria Wood | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Naomi Donne | Makeup Designer |
Camera | Bob Becchio | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Kyra Panchenko | Makeup Artist |
Editing | Rick Derby | Assistant Editor |
Production | James Hinton | First Assistant Accountant |
Sound | Bradford L. Hohle | Dolby Consultant |
Sound | Doug Besterman | Orchestrator |
Camera | Scott Tinsley | Second Assistant Camera |
Camera | Patrick Capone | Camera Operator |
Art | Gay Howard | Art Department Coordinator |
Production | Betsy Alton | Production Coordinator |
Sound | Warren Shaw | Sound Effects Editor |
Lighting | Kevin Janicelli | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Elizabeth Shelton | Assistant Costume Designer |
Crew | Warren Carlyle | Associate Choreographer |
Sound | Bill Orrico | Assistant Sound Editor |
Camera | Bobby Mancuso | First Assistant Camera |
Sound | Gina Alfano | Supervising ADR Editor |
Editing | William Kruzykowski | Additional Editor |
Crew | Marsha Robertson | Unit Publicist |
Production | Whitney J. Willard | Production Accountant |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Camera | Richard Guinness Jr. | Key Grip |
Sound | Bill Sweeney | Foley Editor |
Camera | Beka Venezia | Camera Loader |
Directing | Kathryn-Ann Oaks Shertzer | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Karen Specht | Key Hair Stylist |
Sound | Michael Scott | Boom Operator |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Sound | Allen Lau | Assistant Sound Editor |
Camera | Glen Engels | Best Boy Grip |
Camera | Patrick McGrath | Dolly Grip |
Production | Jennifer Zolten Freed | Post Production Accountant |
Production | Penni Smith | Payroll Accountant |
Camera | Amanda Hudson | Second Assistant Camera |
Editing | Michael Kennedy | Digital Intermediate Producer |
Sound | Timothy R. Boyce Jr. | Utility Sound |
Camera | Daniel Beaman | Dolly Grip |
Directing | Michelle L. Keiser | Second Assistant Director |