Tim Robbins Bob Roberts |
|
Giancarlo Esposito Bugs Raplin |
|
Ray Wise Chet MacGregor |
|
Alan Rickman Lukas Hart III |
|
Gore Vidal Senator Brickley Paiste |
|
Brian Murray Terry Manchester |
|
Rebecca Jenkins Delores Perrigrew |
|
Harry Lennix Franklin Dockett |
|
John Ottavino Clark Anderson |
|
Robert Stanton Bart Macklerooney |
|
Jack Black Roger Davis |
|
Matthew Faber Calvin |
|
Mark McGrath Burt |
|
Shannon Holt Rita, The Obsessed Fan |
|
Brent Hinkley Bif, The Patriot |
|
Bob Balaban Cutting Edge Producer |
|
John Cusack Cutting Edge Host |
|
Peter Gallagher Anchor, Dan Riley |
|
Robert Hegyes Reporter, Ernesto Galleano |
|
Helen Hunt Reporter, Rose Pondell |
|
Pamela Reed Anchor, Carol Cruise |
|
James Spader Anchor, Chuck Marlin |
|
Susan Sarandon Anchor, Tawna Titan |
|
Fred Ward Anchor, Chip Daley |
|
Fisher Stevens Reporter, Rock Bork |
|
David Strathairn Bugs' Attorney, Mack Laflin |
|
Kelly Willis Clarissa Flan |
|
Tom Atkins Dr. Caleb Mneck |
|
Lynne Thigpen Kelly Noble |
|
Merrilee Dale Polly Roberts |
|
Gil Robbins Reverend Best |
|
Anita Gillette The Mayor's Wife |
|
Allan F. Nicholls Cutting Edge Director |
|
June Stein Carol |
|
Eva Amurri Martino Child in Hospital |
|
Jim West Bus Driver |
|
Bingo O'Malley Robert Roberts, Sr. |
|
Kathleen Chalfant Constance Roberts |
|
Ruth Lesko School Teacher |
|
Charles R. Altman Debate Moderator |
|
Staci Marie Marcum Miss Philadelphia |
|
Shira Piven Penn State Protestor |
|
Steve Pink Penn State Protestor |
|
Angela Hall Choir Soloist |
|
Lee Robbins Organ Player |
|
Adam Simon Cutting Edge Writer |
|
Ned Bellamy Uzi Kornhauser |
|
Natalie Strong Kala Kornhauser |
|
Larry John Meyers Police Spokesman |
|
Pat Logan Policeman |
|
Bernice Brourman Nurse |
|
Tom Tully Reporter |
|
Anthony Dileo Jr. Reporter |
|
Jane Crawford Reporter |
|
Ann Talman Reporter |
|
Lamont Arnold Reporter |
|
Gabrielle Robbins Singing Vigilante |
|
Adele Robbins Vigilante |
|
Brian Powell Vigilante |
|
Paul Quinn Vigilante |
|
Dean Robinson Vigilante |
|
Jeff Foster Vigilante |
|
Jeremy Piven Candle Seller |
|
Lee Arenberg Religious Zealot |
|
David Sinaiko Liberal |
|
Hal O'Leary Senator Haydn |
|
Don Brockett Chairman |
|
Linda King D.C. Reporter |
Directing | Tim Robbins | Director |
Writing | Tim Robbins | Writer |
Production | Tim Bevan | Executive Producer |
Production | Rudd Simmons | Production Supervisor |
Production | Douglas Aibel | Casting |
Production | April Webster | Local Casting |
Sound | David Robbins | Original Music Composer |
Art | Richard Hoover | Production Design |
Editing | Lisa Zeno Churgin | Editor |
Production | Paul Webster | Executive Producer |
Art | Gary Kosko | Art Direction |
Costume & Make-Up | Bridget Kelly | Costume Design |
Production | Allan F. Nicholls | Associate Producer |
Camera | Jean Lépine | Director of Photography |
Sound | Stephen Halbert | Production Sound Mixer |
Production | V. Scott Balcerek | Assistant Production Coordinator |
Production | Forrest Murray | Producer |
Production | Ronna B. Wallace | Executive Producer |
Sound | Laura Civiello | Sound Editor |
Art | Brian Kasch | Set Decoration |
Crew | Jery Hewitt | Stunts |
Production | Mark Seldis | Unit Manager |
Editing | Donna Stern | Associate Editor |
Production | James Bigwood | Production Manager |
Production | James Bigwood | Associate Producer |
Camera | Rick Raphael | Steadicam Operator |
Sound | Bob Olari | ADR Recordist |
Sound | Rick Dior | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Hal Levinsohn | ADR Editor |
Sound | David Wahnon | Assistant Sound Editor |
Directing | Brenda K. Wachel | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Jeannee Josefczyk | Makeup Artist |
Sound | Peter Halbert | Boom Operator |
Sound | Branka Mrkic | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Diane Collins | Wardrobe Supervisor |
Sound | Patrick Mullins | Music Editor |
Sound | Paul J. Zydel | ADR Mixer |
Sound | Paul J. Zydel | Foley Mixer |
Production | Kitty Olisky | Production Coordinator |
Art | Chris Call | Property Master |
Sound | Michael J. Cerone | Sound Re-Recording Mixer |
Art | John Lindsey McCormick | Art Department Coordinator |
Camera | Sam J. Jones | Still Photographer |
Sound | Marshall Grupp | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Erin Folsey | Wardrobe Assistant |
Editing | Clare Larson | First Assistant Editor |
Crew | Susan Lazarus | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Rosalee Riggle | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Rachel Kick | Makeup & Hair |
Camera | Todd Dos Reis | Second Assistant Camera |
Directing | Steve Day | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Linda Williams | Makeup & Hair |
Camera | Mark R. Jackson | First Assistant Camera |
Crew | Don Hewitt Sr. | Stunts |
Production | Canice Kennedy | Local Casting |
Directing | Fred 'Fredo' Donatelli | Second Assistant Director |
Directing | Maria Melograne | First Assistant Director |
Sound | Ira Richard Manhoff | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Sharyn Pierson | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Monte Cholmeley-Jones | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Thomas A. Ritchotte | Wardrobe Assistant |
Production | Linda Corrolla | Extras Casting |
Production | Robin Beruh | Casting Assistant |