Jamie Foxx Curtis Taylor Jr. |
|
Beyoncé Deena Jones |
|
Eddie Murphy James "Thunder" Early |
|
Danny Glover Marty Madison |
|
Jennifer Hudson Effie White |
|
Anika Noni Rose Lorrell Robinson |
|
Keith D. Robinson C.C. White |
|
Sharon Leal Michelle Morris |
|
Hinton Battle Wayne |
|
Mariah Iman Wilson Magic |
|
Yvette Cason May |
|
Ken Page Max Washington |
|
Ralph Louis Harris M.C. |
|
Michael-Leon Wooley Tiny Joe Dixon |
|
Loretta Devine Jazz Singer |
|
John Lithgow Jerry Harris |
|
John Krasinski Sam Walsh |
|
Alexander Folk Ronald White |
|
Esther Scott Aunt Ethel |
|
Bobby Slayton Miami Comic |
|
Jordan Wright Teddy Campbell |
|
Dawnn Lewis Melba Early |
|
Jaleel White Talent Booker |
|
JoNell Kennedy Joann |
|
Sybyl Walker Charlene |
|
Lesley Nicole Lewis Stepp Sister |
|
Eboni Nichols Stepp Sister |
|
Arike Rice Stepp Sister |
|
Fatima Robinson Stepp Sister |
|
Aakomon Jones Little Albert |
|
Bernard Fowler Tru-Tone |
|
Anwar Burton Tru-Tone |
|
Tyrell Washington Tru-Tone |
|
Rory O'Malley Dave |
|
Laura Bell Bundy Sweetheart |
|
Anne Elizabeth Warren Sweetheart |
|
Ivar Brogger David Bennett |
|
Daren A. Herbert Jimmy's Piano Player |
|
Jocko Sims Elvis Kelly |
|
Pam Trotter Rhonda |
|
Cleo King Janice |
|
Eddie Mekka Club Manager |
|
Alejandro Furth Case Worker |
|
Dilva Henry TV Reporter |
|
Vince Grant American Bandstand Producer |
|
Robert Cicchini Nicky Cassaro |
|
Thomas Crawford TV Director |
|
Charles Jones Carl |
|
Robert Curtis Brown Technical Director |
|
Stephanie Owens Tania Williams |
|
Gilbert Glenn Brown Man with Gun |
|
Marty Ryan Stagehand |
|
Michael Villani Detroit Reporter |
|
Gregg Berger Chicago Deejay |
|
Daniel Riordan L.A. Deejay |
|
David James Photographer |
|
Paul Kirby Promo Film Narrator (voice) |
|
Derick Alexander Security Guard |
|
Yvette Nicole Brown Curtis' Secretary |
|
Nancy Anderson Go-Go Dancer |
|
Joelle Cosentino Go-Go Dancer |
|
Lisa Eaton Go-Go Dancer |
|
Clare Kutsko Go-Go Dancer |
|
Tracy Phillips Go-Go Dancer |
|
Kelleia Sheerin Go-Go Dancer |
|
Mykel Brooks Campbell Connection Dancer |
|
Johnny Erasme Campbell Connection Dancer |
|
Cory Graves Campbell Connection Dancer |
|
J.R. Taylor Campbell Connection Dancer |
|
Corinthea Henderson Bad Side Dancer |
|
Craig Hollamon Bad Side Dancer |
|
Reginald Jackson Bad Side Dancer |
|
Chuck Maldonado Bad Side Dancer |
|
Anthony Rue II Bad Side Dancer |
|
John Silver Bad Side Dancer |
|
Larry Sims Bad Side Dancer |
|
Black Thomas Bad Side Dancer |
|
Kevin Wilson Bad Side Dancer |
|
Adrian Wiltshire Bad Side Dancer |
|
Earl Wright Bad Side Dancer |
|
Russell "Goofy" Wright Bad Side Dancer |
|
Dominic Chaiduang Disco Dancer |
|
Jose Cueva Disco Dancer |
|
Omhmar Griffin Disco Dancer |
|
Sky Hoffmann Disco Dancer |
|
Trevor Lopez-Daggett Disco Dancer |
|
Leo Moctezuma Disco Dancer |
|
Gabriel Paige Disco Dancer |
|
Terrance Spencer Disco Dancer |
|
Tony Testa Disco Dancer |
|
Quinton Weathers Disco Dancer |
|
Jull Weber Disco Dancer |
|
Marcel Wilson Disco Dancer |
|
Stevie Ray Anthony Jimmy's Band |
|
Matthew Dickens Jimmy's Band |
|
Jerohn Garnett Jimmy's Band |
|
Mario Mosley Jimmy's Band |
|
Jimmy R.O. Smith Jimmy's Band |
Production | Debra Zane | Casting |
Art | Nancy Haigh | Set Decoration |
Production | Patricia Whitcher | Executive Producer |
Production | David Geffen | Producer |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Christopher Moriana | Foley Artist |
Production | Laurence Mark | Producer |
Writing | Bill Condon | Screenplay |
Directing | Bill Condon | Director |
Sound | Tom Eyen | Original Music Composer |
Writing | Tom Eyen | Musical |
Camera | Tobias A. Schliessler | Director of Photography |
Editing | Virginia Katz | Editor |
Sound | Henry Krieger | Original Music Composer |
Art | John Myhre | Production Design |
Costume & Make-Up | Sharen Davis | Costume Design |
Editing | Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate |
Sound | Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Sound | George Simpson | Sound Effects Editor |
Crew | Dick Ziker | Stunts |
Costume & Make-Up | Judy Murdock | Makeup Artist |
Crew | John Cenatiempo | Stunts |
Camera | Dino Parks | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Lizz Wolf | Assistant Costume Designer |
Editing | Ian Slater | First Assistant Editor |
Production | Jeremy Rich | Casting Associate |
Production | Tannis Vallely | Casting Associate |
Sound | Harvey Mason | Music Arranger |
Lighting | Newton TerMeer | Gaffer |
Art | Jann K. Engel | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Elaine Ramires | Costume Supervisor |
Sound | Donald Flick | Sound Effects Editor |
Directing | Carolyn Tolley | Script Supervisor |
Crew | Aakomon Jones | Choreographer |
Camera | Chris Moseley | Camera Operator |
Directing | Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Art | Stacey S. McIntosh | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Lori Harris | Set Costumer |
Art | John Berger | Assistant Art Director |
Camera | David James | Still Photographer |
Art | Luis G. Hoyos | Set Designer |
Sound | Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Christine Carr | Digital Intermediate |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Rich Romig | Set Designer |
Camera | Colin Anderson | Steadicam Operator |
Art | Steven M. Saylor | Set Designer |
Visual Effects | Jennifer Mizener | Visual Effects Producer |
Sound | Mike Hopkins | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | JoAnn Stafford-Chaney | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Yvonne Bastidos | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Erma Kent | Hairstylist |
Editing | Mike Chiado | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | LaLette Littlejohn | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Deidra Dixon | Hairstylist |
Crew | Fatima Robinson | Choreographer |
Sound | David Esparza | Sound Effects Editor |
Art | Kirk Corwin | Property Master |
Costume & Make-Up | Camille Friend | Hair Department Head |
Sound | Jason Ruder | Music Editor |
Sound | Richard E. Yawn | Sound Designer |
Sound | Richard E. Yawn | Supervising Sound Editor |
Production | Jay Binder | Casting |
Costume & Make-Up | Shutchai Tym Buacharern | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Shutchai Tym Buacharern | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Linda Villalobos | Key Hair Stylist |
Lighting | Gary Dahlquist | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Bob Kretschmer | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Brian A. Tunstall | Hairstylist |
Sound | Randy Spendlove | Music Supervisor |
Sound | Willie D. Burton | Production Sound Mixer |
Lighting | Anthony 'Spike' Simms | Gaffer |
Crew | Donald Frazee | Special Effects Coordinator |
Art | Lisa Vasconcellos | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Gray Marshall | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Brian Bartolini | Gaffer |
Lighting | Leonard Seagal | Gaffer |
Camera | Brianna Hoskins | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Demetricus Holloway | Set Costumer |
Sound | Tim Boot | Music Editor |
Crew | Joey Pizzi | Associate Choreographer |
Sound | Robert Ulrich | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Kimberly Kimble | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Andrea Jackson | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Vera Steimberg | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Francesca Tolot | Makeup Artist |
Editing | Alex Romano | Digital Intermediate |
Sound | Matthew Sullivan | Music Supervisor |
Art | Tomas Voth | Supervising Art Director |
Art | William 'W' Gilpin | Construction Foreman |
Art | Lorey Hayes | Art Department Assistant |