Meet Dave (2008)
ตลกนิยายวิทยาศาสตร์ผจญครอบครัว
Director:
Brian Robbins
Writers:
Robbie Greenberg, Bill Corbett.
Eddie Murphy Dave / Captain |
|
Elizabeth Banks Gina Morrison |
|
Gabrielle Union No. 3 - Cultural Officer |
|
Scott Caan Dooley |
|
Ed Helms No. 2 - Second-in-Command |
|
Kevin Hart No. 17 |
|
Mike O'Malley Knox |
|
Pat Kilbane No. 4 - Security Officer |
|
Judah Friedlander Engineer |
|
Marc Blucas Mark |
|
Jim Turner Doctor |
|
Austyn Myers Josh Morrison |
|
Adam Tomei No. 35 |
|
Brian Huskey Lieutenant Right Arm |
|
Shawn Christian Lieutenant Left Arm |
|
Rob Moran ER Doctor |
|
Jane Bradbury No. 81 - Female Crew |
|
Brad Wilson Lieutenant Right Leg |
|
Miguel A. Núñez Jr. Burly Crew Member |
|
John Gatins Air Traffic Controller |
|
Nick Berman Young Bully |
|
Smith Cho Lieutenant Left Leg |
|
Yung-I Chang Apple Genius |
|
David 'Goldy' Goldsmith Lieutenant Buttocks |
|
Paul Scheer Lieutenant Kneecap |
|
James M. Connor Principal |
|
Justin Robbins What The Boy |
|
Miles Robbins Freckled Boy |
|
Allisyn Ashley Arm Nerdy Girl |
|
Stephanie Venditto MRI Technician |
|
Richard Cerenzio Announcer at Street Fair |
|
Jane Altman Old Woman |
|
Philip Pavel Old Navy Salesman |
|
Yvette Nicole Brown Old Navy Saleswoman |
|
Charles Guardino Police Sergeant |
|
Craig Gellis Robber #1 |
|
Tim Sitarz Robber #2 |
|
Thomas Langston Little Boy At Park |
|
John Mainieri Middle-Aged Man |
|
Phyllis Kay Middle-Aged Wife |
|
Michael Izquierdo Make Out Guy |
|
Kristen Connolly Make Out Girl |
|
Monica Flores Mouth Crew #1 |
|
Scott Levine Mouth Crew #2 |
|
Boni Yanagisawa Mouth Crew #3 |
|
Floyd Levine Old Man On Toilet |
|
Richie Allan Homeless Man |
|
Alex Berg Timid Crewmember |
|
Brandon Molale Security Guard |
|
Phaedra Nielson Waitress |
|
Mel Cowan Detective #1 |
|
Janine Edwards Apple Store Girl |
|
Michael Winther Tourist |
|
Asako Takasue Convenience Store Clerk |
|
Abbey Lerman Woman at Old Navy |
|
Makoto Tanaka Engine Crew #1 |
|
Mark Rangel Engine Crew #2 |
|
Rashida Roy No. 37 |
|
The Naked Cowboy Naked Cowboy |
|
William Penick Stockbroker |
|
Hannah Feldner-Shaw Salsa Dancer |
|
Leo Moctezuma Salsa Dancer |
|
Annette Nicole Salsa Dancer |
|
Christian Perry Salsa Dancer |
|
Mirly 'Chino' Espinoza Salsa Band |
|
Brandon Michael Vega Salsa Dancer |
|
Cesar Espinoza Salsa Band |
|
Yalil Guerra Salsa Band |
|
Stephen Giraldo Salsa Band |
|
James Zavaleta Salsa Band |
|
Otto Granillo Salsa Band |
|
Gerardo Rivera Salsa Band |
|
Ken Alan A Chorus Line Dancer |
|
David Baum A Chorus Line Dancer |
|
Michael Berresse A Chorus Line Dancer |
|
E. Clayton Cornelious A Chorus Line Dancer |
|
Natalie Cortez A Chorus Line Dancer |
|
Mara Davi A Chorus Line Dancer |
|
Jessica Lee Goldyn A Chorus Line Dancer |
|
Deidre Goodwin A Chorus Line Dancer |
|
Nadine Isenegger A Chorus Line Dancer |
|
Pamela Jordan A Chorus Line Dancer |
|
James T. Lane A Chorus Line Dancer |
|
Paul McGill A Chorus Line Dancer |
|
Alisan Porter A Chorus Line Dancer |
|
Jeffrey Schecter A Chorus Line Dancer |
|
Yuka Takara A Chorus Line Dancer |
|
Jason Tam A Chorus Line Dancer |
|
Grant K. Turner A Chorus Line Dancer |
|
Chryssie Whitehead A Chorus Line Dancer |
|
Tony Yazbeck A Chorus Line Dancer |
|
Mario Loya Old Navy Customer (uncredited) |
|
Christina Wun Medical Facility Girl (uncredited) |
|
Samia Akudo FBI Agent (uncredited) |
|
Sherman Alpert Pedestrian (uncredited) |
|
Bill Anagnos Bus Driver (uncredited) |
|
Jace Armstrong No. 6 - Security Officer (uncredited) |
|
Kelli Barksdale Old Navy Customer (uncredited) |
|
Patrizia Barretto Hospital Guest (uncredited) |
|
Pawl Bazile Punk / No. 115 (uncredited) |
|
Brett Berg Mac Genius (uncredited) |
|
Jeremiah Caleb Tourist (uncredited) |
|
Alice Chen Carnival Girl (uncredited) |
|
Mustafa Cimen Construction Worker (uncredited) |
|
Carol Commissiong Police Officer (uncredited) |
|
Peter Conboy Tourist (uncredited) |
|
Adam Cooley Taxi Dodger (uncredited) |
|
Vince Cupone Mac Genius (uncredited) |
|
Michael Den Dekker Construction Worker (uncredited) |
|
Denny Dormody Old Navy Customer (uncredited) |
|
Kimberly Dorsey Stroller Mom - Liberty Park (uncredited) |
|
Thomas F. Evans Hotdog Eating Contest Referee (uncredited) |
|
Lorry Francois Girl in the Yellow Dress (uncredited) |
|
Dennis Jay Funny Man with Basketball (uncredited) |
|
Brandon G. Holley Pedestrian (uncredited) |
|
Robert Jones Crew Member (uncredited) |
|
Spencer Kayden A Chorus Line Dancer (uncredited) |
|
Khafre King Audience Member (uncredited) |
|
Henry Kingi Cab Driver (uncredited) |
|
RJ Konner Customer at Counter (uncredited) |
|
Gina La Piana Theresa (uncredited) |
|
Hallie Lambert No. 68 (uncredited) |
|
Jian Leonardo Pedestrian (uncredited) |
|
Jill Lord NYPD Detective (uncredited) |
|
Christopher Maggi Tourist at the Statue of Liberty (uncredited) |
|
Aaron Massey Old Navy Customer (uncredited) |
|
Joyce McNeal Old Navy Customer (uncredited) |
|
Rebecca Merle A Chorus Line Audience Member (uncredited) |
|
Angela Meryl Cop (uncredited) |
|
Frances Mignano Tourist at the Statue of Liberty (uncredited) |
|
Duncan Murdoch Gay Guy (uncredited) |
|
Enrique Novello Perpetrator (uncredited) |
|
Kelley Petrisi Hot Dog Counter (uncredited) |
|
Joan Preston Woman on Ferry (uncredited) |
|
Larry Purtell Taxi Driver (uncredited) |
|
Sibyl Santiago Tourist at the Statue of Liberty (uncredited) |
|
Chael Sonnen (uncredited) |
|
Bill Sorice Business Man (uncredited) |
|
Paul Thornton Pedestrian (uncredited) |
|
Uzimann Pedestrian (uncredited) |
|
Village NYPD Detective (uncredited) |
|
Nick Wall Carny (uncredited) |
|
Blake Young-Fountain Pedestrian (uncredited) |
|
Poco Zocko Homeless Guy (uncredited) |
Production | Arnon Milchan | Executive Producer |
Art | Clay A. Griffith | Production Design |
Sound | John Debney | Original Music Composer |
Art | Beat Frutiger | Art Direction |
Crew | Tim Gilbert | Stunts |
Crew | Jack Gill | Stunts |
Art | Robert Greenfield | Set Decoration |
Production | David T. Friendly | Producer |
Production | Juel Bestrop | Casting |
Costume & Make-Up | Ruth E. Carter | Costume Design |
Camera | Clark Mathis | Director of Photography |
Writing | Robbie Greenberg | Screenplay |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Production | Todd Komarnicki | Producer |
Directing | Brian Robbins | Director |
Sound | R.J. Kizer | ADR Supervisor |
Sound | Scott Curtis | Foley Editor |
Sound | Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Sound | David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | David Lucarelli | ADR Recordist |
Sound | Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Production | Thomas M. Hammel | Executive Producer |
Editing | Ned Bastille | Editor |
Production | Seth Yanklewitz | Casting |
Production | Jon Berg | Producer |
Sound | Kevin Kaska | Orchestrator |
Writing | Bill Corbett | Screenplay |
Crew | Charlie Picerni | Stunts |
Sound | Richard Bryce Goodman | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Melanie Hughes | Makeup Department Head |
Crew | John Cenatiempo | Stunt Driver |
Production | Chris Baugh | Location Manager |
Camera | Bruce McBroom | Still Photographer |
Crew | Andy Gill | Stunt Coordinator |
Directing | Andy Gill | Second Unit Director |
Sound | Paul Tirone | ADR Recordist |
Editing | Evan Henke | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Lisa Lovaas | Costume Supervisor |
Sound | Michael Magill | Dialogue Editor |
Production | Lars P. Winther | Associate Producer |
Directing | Lars P. Winther | First Assistant Director |
Art | Joseph A. Alfieri Jr. | Construction Coordinator |
Sound | Willard Overstreet | Foley Editor |
Directing | Sherry Gallarneau | Script Supervisor |
Art | Mike Villarino | Construction Coordinator |
Camera | John S. Moyer | Camera Operator |
Camera | John S. Moyer | Steadicam Operator |
Production | Sean Gowrie | Production Coordinator |
Art | J.P. Jones | Property Master |
Costume & Make-Up | Camille Friend | Hair Department Head |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Art | Angela Stauffer | Art Department Coordinator |
Crew | Earl A. Hibbert | Special Effects |
Visual Effects | Anthony Rizzo | Animation |
Crew | Henry Kingi Jr. | Stunts |
Sound | John Morris | Sound Designer |
Sound | John Morris | Supervising Sound Editor |
Production | Michael Kriaris | Location Manager |
Crew | Troy Gilbert | Stunts |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Sound | Rich Crescenti | ADR Recordist |
Production | Jacquelyn Palmquist | Casting Associate |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Sound | Lars Clutterham | Orchestrator |