Richard Gere Edward Lewis |
|
Julia Roberts Vivian Ward |
|
Ralph Bellamy James Morse |
|
Jason Alexander Philip Stuckey |
|
Laura San Giacomo Kit De Luca |
|
Alex Hyde-White David Morse |
|
Amy Yasbeck Elizabeth Stuckey |
|
Elinor Donahue Bridget |
|
Hector Elizondo Barney Thompson |
|
Judith Baldwin Susan |
|
Jason Randal Magician |
|
Bill Applebaum Howard |
|
Tracy Bjork Female Guest |
|
Gary Greene Male Guest |
|
Billy Gallo Carlos |
|
Abdul Salaam El Razzac Happy Man |
|
Hank Azaria Detective |
|
Larry Hankin Landlord |
|
Julie Paris Rachel |
|
Rhonda Hansome Bermuda |
|
Harvey Keenan Man in Car |
|
Marty Nadler Tourist Man |
|
Lynda Goodfriend Tourist Woman |
|
Reed Anthony Cruiser |
|
Frank Campanella Pops |
|
Jackie O'Brien Artist |
|
Cheri Caspari Angel |
|
Scott Marshall Skateboard Kid |
|
Patrick Richwood Night Elevator Operator Dennis |
|
Kathleen Marshall Day Desk Clerk |
|
Laurelle Mehus Night Desk Clerk |
|
Don Feldstein Male Desk Clerk |
|
Marvin Braverman Room Service Waiter |
|
Al Sapienza Night Doorman |
|
Jeff Michalski Day Doorman |
|
James Patrick Stuart Day Bellhop |
|
Lloyd T. Williams Bellhop |
|
R. Darrell Hunter Darryl The Limo Driver |
|
James Patrick Dunne Lounge Pianist |
|
Valorie Armstrong Woman in Lobby |
|
Steve Restivo Italian Businessman |
|
Rodney Kageyama Japanese Businessman |
|
Douglas Stitzel American Businessman |
|
Larry Miller Mr. Hollister |
|
Dey Young Snobby Saleswoman |
|
Shane Ross Marie |
|
Carol Williard Saleswoman |
|
Minda Burr Saleswoman |
|
Robyn Peterson Saleswoman |
|
Mariann Aalda Saleswoman |
|
RC Everbeck Tie Salesman |
|
Michael French Maitre D' |
|
Allan Kent Waiter |
|
Stacy Keach, Sr. Senator Adams |
|
Lucinda Crosby Olsen Sister |
|
Nancy Locke Olsen Sister |
|
Calvin Remsberg Sod Stomping Announcer |
|
Lloyd Nelson Game Announcer |
|
Norman Large Polite Husband |
|
Tracy Reiner Woman at Car |
|
Tom Nolan Vance |
|
John David Carson Mark |
|
Daniel Bardol Jake |
|
Karin Calabro Violetta in "La Traviata" |
|
Bruce Eckstut Alfredo in "La Traviata" |
|
Amzie Strickland Matron |
|
Mychael Bates Usher |
|
Gary Bohn Hotel Desk Clerk (uncredited) |
|
Paul Bradley Man in Theatre Box (uncredited) |
|
Robert Buckingham Party Guest (uncredited) |
|
Selby Dessner Man with Newspaper (uncredited) |
|
Rio Hackford Street Junkie (uncredited) |
|
Robert Liguori Bar Patron (uncredited) |
|
Garry Marshall Bum Tour Guide (uncredited) |
|
Charles Minsky Janitor with Water Hose (uncredited) |
|
Blair Richwood Blair (uncredited) |
|
Randall Rutledge Security Guard (uncredited) |
|
John Simone Waiter (uncredited) |
Production | Arnon Milchan | Producer |
Production | Steven Reuther | Producer |
Directing | Garry Marshall | Director |
Writing | J.F. Lawton | Writer |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Camera | Charles Minsky | Director of Photography |
Editing | Raja Gosnell | Editor |
Editing | Priscilla Nedd-Friendly | Editor |
Production | Dianne Crittenden | Casting |
Art | Albert Brenner | Production Design |
Production | Laura Ziskin | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Marilyn Vance | Costume Design |
Art | Garrett Lewis | Set Decoration |
Sound | Ellen Segal | Music Editor |
Editing | Ron Lambert | Color Timer |
Art | Rick Young | Property Master |
Art | David M. Haber | Art Direction |
Production | Gary W. Goldstein | Co-Producer |
Production | David Hoberman | Executive In Charge Of Production |
Costume & Make-Up | Daniel J. Lester | Costume Supervisor |
Directing | Bettiann Fishman | Second Assistant Director |
Sound | Michael Hilkene | Supervising Sound Editor |
Production | Mario Iscovich | Production Executive |
Directing | Ellen H. Schwartz | First Assistant Director |
Production | Walter von Huene | Associate Producer |
Directing | Walter von Huene | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Gary Isbell | Set Dressing Artist |
Crew | Rick Avery | Stunt Coordinator |
Crew | Rick Avery | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Bob Mills | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Carol A. O'Connell | Hairstylist |
Crew | Gary Zink | Special Effects Coordinator |
Camera | Michael Kelem | Aerial Camera |
Sound | Troy Porter | Foley Mixer |
Sound | Jerry Trent | Foley Artist |
Sound | Marty Paich | Conductor |
Production | Dori Zuckerman | Additional Casting |
Lighting | Carl Boles | Chief Lighting Technician |
Directing | Adell Aldrich | Script Supervisor |
Camera | Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Art | Mark Woods | Leadman |
Crew | Robert 'Bobby Z' Zajonc | Aerial Coordinator |
Costume & Make-Up | Elinor Bardach | Key Costumer |
Sound | Robert Fitzgerald | Sound Editor |
Sound | Randall L. Johnson | Boom Operator |
Camera | Randy Nolen | Steadicam Operator |
Production | George Herthel | Location Manager |
Camera | Philip Caplan | Camera Operator |
Camera | Tom Connole | First Assistant Camera |
Editing | Thomas R. Bryant | First Assistant Editor |
Art | Antoinette J. Gordon | Set Designer |
Sound | Chris Jargo | ADR Editor |
Sound | Joseph A. Mayer | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Carlane Passman | Set Costumer |
Production | Allen E. Taylor | Production Accountant |
Art | Mychael Bates | Assistant Property Master |
Crew | Barbara Marshall | Thanks |
Sound | David Hagberg | Assistant Sound Editor |
Production | Elyse Katz | Assistant Production Coordinator |
Sound | Brad Dechter | Orchestrator |
Camera | Maricella Ramirez | Assistant Camera |
Crew | Angel Pine | Post Production Supervisor |
Production | Pat Chapman | Production Coordinator |
Art | Anthony 'AJ' Leonardi Jr. | Standby Painter |
Art | Robert Dawson | Title Designer |
Crew | Joni Avery | Stunt Double |
Crew | Tom F. Thomas | Transportation Coordinator |
Production | Roger Joseph Pugliese | Production Manager |
Sound | James E. Webb | Sound Mixer |
Crew | Tom Briggs | Transportation Captain |
Production | Diane Frazen | Executive Assistant |
Crew | Harrison D. Marsh | Cableman |
Camera | Mike Schwake | Dolly Grip |
Camera | Ben Beaird | Key Grip |
Art | Donald G. Helderle | Construction Foreman |
Production | Wally Uchida | Assistant Location Manager |
Art | Ken Scaife | Construction Coordinator |
Camera | Gary C. Beaird | Grip |
Crew | Lennie Appelquist | Set Production Assistant |
Crew | Katherine Ann Moore | Unit Publicist |
Lighting | Anthony R. Collier | Best Boy Electric |
Editing | Craig Conwell | Assistant Editor |
Camera | Frank Del Boccio | Second Assistant Camera |
Production | Kim Wozniak | First Assistant Accountant |
Production | Wendy S. Hallin | Production Assistant |