Johnny Depp Gilbert Grape |
|
Juliette Lewis Becky |
|
Leonardo DiCaprio Arnie Grape |
|
Mary Steenburgen Betty Carver |
|
Darlene Cates Bonnie Grape |
|
Laura Harrington Amy Grape |
|
Mary Kate Schellhardt Ellen Grape |
|
Kevin Tighe Ken Carver |
|
John C. Reilly Tucker Van Dyke |
|
Crispin Glover Bobby McBurney |
|
Penelope Branning Becky's Grandma |
|
Tim Green Mr. Lamson |
|
Susan Loughran Mrs. Lamson |
|
Robert B. Hedges Minister |
|
Mark Jordan Todd Carver |
|
Cameron Finley Doug Carver |
|
Brady Coleman Sheriff Jerry Farrel |
|
Tim Simek Deputy |
|
Nicholas Stojanovich Boy #1 |
|
Libby Villari Waitress |
|
Kay Bower Police Secretary |
|
Joe Stevens Burger Barn Manager |
|
Mona Lee Fultz Bakery Worker |
|
George Haynes Dave |
|
Daniel Gullahorn Boy #2 |
|
David H. Kramer Group (voice) |
|
Brent Bratton Burger Barn Employee (uncredited) |
|
Kirk Hunter Townfolk (uncredited) |
|
Buck Reynolds Juvenile Heckler (uncredited) |
|
David Stanford Townsperson (uncredited) |
Production | Alan C. Blomquist | Executive Producer |
Writing | Peter Hedges | Screenplay |
Writing | Peter Hedges | Novel |
Sound | Björn Isfält | Original Music Composer |
Production | Bertil Ohlsson | Producer |
Art | Gretchen Rau | Set Decoration |
Directing | Lasse Hallström | Director |
Production | Lasse Hallström | Executive Producer |
Editing | Andrew Mondshein | Editor |
Costume & Make-Up | Renee Ehrlich Kalfus | Costume Design |
Costume & Make-Up | Patty York | Makeup Artist |
Camera | Jeff Cronenweth | First Assistant Camera |
Production | Gail Levin | Casting |
Camera | Sven Nykvist | Director of Photography |
Art | John Myhre | Art Direction |
Crew | Howard Jensen | Special Effects Coordinator |
Production | Meir Teper | Producer |
Production | David Matalon | Producer |
Art | Bernt Amadeus Capra | Production Design |
Directing | David B. Householter | First Assistant Director |
Sound | David Brownlow | Sound Mixer |
Production | Richard J. Gelfand | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Kathy Kiatta | Costume Supervisor |
Directing | Dianne Dreyer | Script Supervisor |
Sound | Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
Camera | Peter Iovino | Still Photographer |
Crew | Rusty McClennon | Stunt Coordinator |
Crew | Gary Price | Stunts |
Editing | Jennifer Davidoff Cook | Assistant Editor |
Art | Geoffrey S. Grimsman | Assistant Art Director |
Crew | Wayne Nelson | Transportation Coordinator |
Production | Charles Harrington | Location Manager |
Art | Robert Beck | Property Master |
Camera | Kevin Jewison | Camera Operator |
Sound | Michael Kirchberger | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Lucy W. Corrigan | Assistant Costume Designer |
Lighting | Scott Conn | Electrician |
Lighting | John Vecchio | Lighting Technician |
Lighting | John Lacy | Electrician |
Costume & Make-Up | Rodd Matsui | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Alan Parker | Original Music Composer |
Crew | Mira Tweti | Unit Publicist |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Directing | Linda Brachman | Second Assistant Director |
Art | David Brace | Leadman |
Sound | Kevin J. Ward | Boom Operator |
Lighting | Patrick Reddish | Chief Lighting Technician |
Lighting | Chris Reddish | Electrician |
Lighting | Dwight Cary | Electrician |
Lighting | Michael Palmer | Electrician |
Camera | Mike Moad | Dolly Grip |
Art | Jarrell Jay Knowles | Set Decoration |