Britney Spears Lucy Wagner |
|
Zoe Saldaña Kit |
|
Taryn Manning Mimi |
|
Anson Mount Ben |
|
Dan Aykroyd Pete Wagner |
|
Kim Cattrall Caroline |
|
Justin Long Henry |
|
Beverly Johnson Kit's Mom |
|
Bahni Turpin Ms. Jenson |
|
Kool Moe Dee Bar Owner |
|
Richard Voll Dylan |
|
Katherine Boecher Dylan's Other Girl |
|
Dave Allen Bar Patron |
|
Kyle Davis High School Burnout |
|
Branden Williams Kurt |
|
Celina Belizan Kit's Friend |
|
Shonda Farr Kit's Friend |
|
Jaret Reddick Graduation Band |
|
Christopher Van Malmsteen Graduation Band |
|
Erik Rodham Clinton Graduation Band |
|
Gary Wiseass Graduation Band |
|
Ritchie Montgomery Customer |
|
Brandon Henschel Guy in Bar |
|
Janet May Annie |
|
Seth Romatelli Talent Organizer |
|
Jesse Camp Audition Applicant |
|
Jamie Lynn Spears Young Lucy Wagner |
|
Dajine Colon Young Kit |
|
Crystal Milton Young Mimi |
|
Cullen G. Chambers Kit's Father (uncredited) |
|
Carl Conti Paramedic (uncredited) |
|
Nick Pellegrino High School Vice Principal (uncredited) |
Camera | Robert Lorenz | Second Unit Director of Photography |
Directing | Robert Lorenz | First Assistant Director |
Camera | Eric Alan Edwards | Director of Photography |
Production | Justine Arteta | Casting |
Sound | Trevor Jones | Original Music Composer |
Sound | Trevor Jones | Orchestrator |
Sound | Trevor Jones | Musician |
Sound | Susumu Tokunow | Production Sound Mixer |
Sound | Ellen Heuer | Foley Artist |
Sound | Steven Price | Musician |
Editing | Melissa Kent | Editor |
Art | Waldemar Kalinowski | Production Design |
Production | Van Toffler | Executive Producer |
Directing | Tamra Davis | Director |
Sound | Jim Fitzpatrick | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Frank J. Zito III | Set Decoration |
Art | Frank J. Zito III | Leadman |
Writing | Shonda Rhimes | Writer |
Art | Michael R. Blaich | Painter |
Production | Britney Spears | Executive Producer |
Directing | Jan McWilliams | Script Supervisor |
Production | Jonathan McHugh | Co-Producer |
Sound | Richard Partlow | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Kimberly Greene | Makeup Department Head |
Art | Florence Fellman | Set Decoration |
Production | Kim Davis-Wagner | Casting |
Crew | Gareth Cousins | Mixing Engineer |
Sound | Gareth Cousins | Music Programmer |
Production | Johnny Wright | Executive Producer |
Production | Larry Rudolph | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Caroline B. Marx | Costume Supervisor |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda Gardar | Key Costumer |
Art | Scott A. Stephens | Property Master |
Visual Effects | Lloyd Lee Barnett | Digital Compositors |
Production | Victor Ho | Unit Production Manager |
Sound | Casey Troutman | Foley Artist |
Sound | Paul B. Clay | Sound Supervisor |
Crew | Lucas Moore | Studio Teachers |
Costume & Make-Up | Dena Matranga | Set Costumer |
Crew | Poland Perkins | Transportation Coordinator |
Camera | Richard Foreman Jr. | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Key Hair Stylist |
Lighting | Paul Olinde | Lighting Technician |
Sound | Joel Shryack | Boom Operator |
Crew | Jon Sperry | Dialect Coach |
Crew | Paul Feddersen | Transportation Coordinator |
Art | Jack Blanchard | Set Dresser |
Sound | Patrick O'Sullivan | Sound Effects Editor |
Art | Barry Kingston | Art Direction |
Art | Charles Page | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | Giselle Spence | Seamstress |
Lighting | Giovanni Zelko | Lighting Technician |
Production | Antoinette Levine | Location Manager |
Costume & Make-Up | Wendy Schecter | Costume Design |
Sound | Rudy Pi | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Al Goto | Stunt Coordinator |
Sound | Jim Harrison | Supervising Music Editor |
Camera | Scott Browner | Camera Operator |
Sound | Aaron Levy | Sound Recordist |
Sound | Daniel Allan Carlin | Music Supervisor |
Production | Linda Warrilow | Production Office Coordinator |
Editing | Mike Stanwick | Color Timer |
Art | Michael Spitaletto | Painter |
Camera | Jon Lindsay | Camera Loader |
Art | Helen Kozora | Set Decoration Buyer |
Sound | Michael P. Cook | Dialogue Editor |
Sound | Michael P. Cook | Foley Editor |
Sound | Nick Clay | Sound Assistant |
Sound | Geoff Alexander | Orchestrator |
Sound | Geoff Alexander | Conductor |
Editing | Andi Kasen Bergman | Assistant Editor |
Art | James J. Burke | Art Department Coordinator |
Production | Cate Engel | Casting Assistant |
Visual Effects | Shaina Holmes | Digital Compositors |
Sound | Julian Kershaw | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Lana Heying | Assistant Hairstylist |
Lighting | Vic Keatley | Lighting Technician |
Production | Rob Lee | Co-Producer |
Production | David Gale | Executive Producer |
Editing | Alexis Seymour | First Assistant Editor |
Lighting | Michael Lowrance | Lighting Technician |
Camera | Rob Forrest | Dolly Grip |
Crew | Beverley Hartigan | Special Effects Coordinator |
Art | Jim C. Johnson | Leadman |
Camera | Chris Ekstrom | Grip |
Camera | Gregory Romero | Grip |
Production | Clive Calder | Executive Producer |
Production | Ann Carli | Producer |
Costume & Make-Up | Joni Powell | Assistant Makeup Artist |
Crew | Matthew R. Hannon | Post Production Supervisor |
Directing | Melissa Cummins Lorenz | Second Assistant Director |
Art | Tim Broderick | Painter |
Crew | Daniel DiAlba | Propmaker |
Art | Will Grant | Set Dresser |
Art | Michael Hoapili | Assistant Property Master |
Art | Peter Mugar | Painter |
Crew | Coril Joseph | Cableman |
Sound | Ann Hadsell | ADR Mixer |
Sound | Lee Tinkham | Foley Mixer |
Crew | Harry Harris III | Stunt Coordinator |
Lighting | Paul Beard | Lighting Technician |
Camera | Buddy Carr | Dolly Grip |
Crew | Raul Colletta | Video Assist Operator |
Crew | Tom Conrad | Video Assist Operator |
Lighting | Cougar Easley | Lighting Technician |
Camera | Richard Fezzey | Key Grip |
Camera | Scott Gillis | Grip |
Camera | Jason Goodowens | Grip |
Lighting | Andy C. Huber | Rigging Gaffer |
Camera | Kurt Jones | Steadicam Operator |
Lighting | Baqi Kopelman | Lighting Technician |
Camera | George Marsala | Grip |
Lighting | Dustin Pedone | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Isabela Braga | Key Costumer |
Editing | Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Sound | Gordan Nikolitch | Music Director |
Sound | Rich Steven | Dialogue Editor |
Camera | Paul Horn | First Assistant Camera |
Production | Peter Alwazzan | Extras Casting |
Art | Charles Phillips | Construction Coordinator |
Sound | Victoria Seale | Music Coordinator |
Lighting | Paul Daley | Chief Lighting Technician |
Sound | Michael Hoskinson | Dialogue Editor |
Sound | Michael Hoskinson | ADR Editor |
Camera | Lou Isman | Best Boy Grip |
Camera | Yuri Karjane | Second Assistant Camera |
Crew | Bob Hawk | Propmaker |
Sound | David Kreutzer | Sound Assistant |
Production | Karen Roberts | Production Accountant |
Production | Rayshelle Willis | Assistant Accountant |
Production | Mae Makeen | Payroll Accountant |
Production | Roger Jones | Production Secretary |
Crew | David Gerry | Transportation Captain |
Crew | Larry Arceneaux | Transportation Co-Captain |
Crew | Sonny Messina | Transportation Co-Captain |