Dominic Cooper AJ Munnings |
|
Emily Browning Florence Carter-Wood |
|
Dan Stevens Gilbert Evans |
|
Hattie Morahan Laura Knight |
|
Mia Austen Dolly |
|
Shaun Dingwall Harold Knight |
|
Max Deacon Joey Carter-Wood |
|
Michael Maloney Colonel Paynter |
|
Nicholas Farrell Mr. Carter-Wood |
|
Tom Ward-Thomas Frank |
|
Joshua James Bertie |
|
Ollie Marsden Walter |
|
Roger Ashton-Griffiths Jory |
|
Camille O'Sullivan Gypsy Woman |
|
Richard Syms Vicar |
|
Richard de Lisle Butler |
|
Stuart Davidson Horse Race Spectator |
Editing | Chris Gill | Editor |
Production | Pippa Cross | Producer |
Camera | Andrew Dunn | Director of Photography |
Sound | Adam Daniel | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Benjamin Wallfisch | Original Music Composer |
Production | Janette Day | Producer |
Costume & Make-Up | Nic Ede | Costume Design |
Art | Sophie Becher | Production Design |
Directing | Christopher Menaul | Director |
Sound | Adele Fletcher | ADR Editor |
Camera | Gerry Vasbenter | Camera Operator |
Production | Dan Stevens | Executive Producer |
Writing | Jonathan Smith | Writer |
Costume & Make-Up | Allison Wyldeck | Costume Supervisor |
Visual Effects | Bob Hollow | Special Effects Supervisor |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Sound | Colin Chapman | Supervising Sound Editor |
Editing | St. John O'Rorke | Editor |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Makeup Designer |
Art | Daniel Taylor | Supervising Art Director |
Art | Paul Carter | Property Master |
Directing | Sarah Hayward | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Gilly Martin | Costume Supervisor |
Production | Mark Jenkin | Executive Producer |
Crew | Liam Byrne | Armorer |
Sound | Ross Adams | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Suzanne Stokes-Munton | Makeup Department Head |
Production | Jeremy Cowdrey | Producer |
Art | Stella Fox | Set Decoration |
Art | James Morrall | Art Direction |
Directing | Cordelia Hardy | First Assistant Director |
Art | Geoff Stainthorp | Construction Coordinator |
Camera | Ian Kingsnorth | Still Photographer |