แผนหักเหลี่ยมทลายแก็งมาเฟีย (1997)
Director:
Quentin Tarantino
Writer:
Quentin Tarantino
Pam Grier Jackie Brown |
|
Samuel L. Jackson Ordell Robbie |
|
Robert De Niro Louis Gara |
|
Bridget Fonda Melanie Ralston |
|
Michael Keaton Ray Nicolette |
|
Robert Forster Max Cherry |
|
Michael Bowen Mark Dargus |
|
Chris Tucker Beaumont Livingston |
|
LisaGay Hamilton Sheronda |
|
Tommy Lister Jr. Winston |
|
Hattie Winston Simone |
|
Sid Haig Judge |
|
Aimee Graham Amy – Billingsley Sales Girl |
|
Ellis E. Williams Cockatoo Bartender |
|
Tangie Ambrose Billingsley Sales Girl #2 |
|
T'Keyah Crystal Keymáh Raynelle – Ordell's Junkie Friend |
|
Venessia Valentino Cabo Flight Attendant |
|
Diana Uribe Anita Lopez |
|
Renee Kelly Cocktail Waitress |
|
Elizabeth McInerney Bartender at Sam's |
|
Colleen Mayne Girl at Security Gate |
|
Laura Lovelace Steakhouse Waitress |
|
Christine Lydon Tec-9 Sidney – Chicks Who Love Guns |
|
Julia Ervin Steyr AUG Cindy – Chicks Who Love Guns |
|
Juliet Long AK-47 Gloria – Chicks Who Love Guns |
|
Michelle Berube Baretta 12S Brittany – Chicks Who Love Guns |
|
Gillian White Mossberg 500 Tammy Jo – Chicks Who Love Guns |
|
Candice Briese The Deputy |
|
Gary Mann The Deputy |
|
Jeffrey Deedrick The Sheriff |
|
Roy Nesvold The Sheriff |
|
Herbert Hans Wilmsen The Sheriff |
|
Mary Ann Schmidt Flight Attendant (uncredited) |
|
Glendon Rich Restaurant Regular (uncredited) |
|
Denise Crosby Public Defender (uncredited) |
|
Quentin Tarantino Answering Machine (voice) (uncredited) |
Writing | Quentin Tarantino | Screenplay |
Directing | Quentin Tarantino | Director |
Crew | Quentin Tarantino | Executive Music Producer |
Production | Lawrence Bender | Producer |
Crew | Lawrence Bender | Executive Music Producer |
Crew | Heidi Vogel | Post Production Supervisor |
Production | Paul Hellerman | Co-Producer |
Editing | Sally Menke | Editor |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Production | Elmore Leonard | Executive Producer |
Writing | Elmore Leonard | Novel |
Camera | Guillermo Navarro | Director of Photography |
Production | Jaki Brown | Casting |
Production | Robyn M. Mitchell | Casting |
Art | David Wasco | Production Design |
Editing | Tatiana S. Riegel | Associate Editor |
Sound | Dean Beville | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Marietta Carter-Narcisse | Makeup Artist |
Art | Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Production | Richard N. Gladstein | Executive Producer |
Crew | Leonard L. Thomas | Driver |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Hairstylist |
Art | Steve Joyner | Property Master |
Art | Andrew Laws | Assistant Art Director |
Art | Andrew Laws | Graphic Designer |
Crew | Helmut Berger | Thanks |
Costume & Make-Up | Mary L. Mastro | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Robert L. Stevenson | Key Hair Stylist |
Production | Jeff Olan | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Mary Claire Hannan | Costume Design |
Directing | Martin Kitrosser | Script Supervisor |
Art | Daniel Bradford | Art Direction |
Production | Debbie Hayn-Cass | Production Manager |
Crew | Rowland Wafford | Post Production Assistant |
Crew | Rowland Wafford | Set Production Assistant |
Costume & Make-Up | Alicia M. Tripi | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Bob Mills | Makeup Artist |
Art | David Melito | Art Department Coordinator |
Sound | Joan Rowe | Foley Artist |
Sound | Rick Canelli | ADR Recordist |
Crew | Alex A. Quinn | Production Intern |
Costume & Make-Up | Ermahn Ospina | Key Makeup Artist |
Camera | Ziad Doueiri | First Assistant Camera |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Editor |
Sound | Charles Maynes | Sound Editor |
Directing | Pilar Savone | Second Second Assistant Director |
Sound | Andrew DeCristofaro | ADR Editor |
Sound | Nicholas James | Sound Editor |
Production | Terry Zarchi | Extras Casting |
Camera | Jake Cross | Grip |
Production | Brian Pope | Second Assistant Accountant |
Crew | Colleen Mayne | Stand In |
Sound | Warren Hamilton Jr. | Sound Editor |
Crew | Thomas L. Bellissimo | Special Effects Coordinator |
Crew | Kiante Elam | Stunt Coordinator |
Sound | Tom Kramer | Music Editor |
Crew | Paul Berolzheimer | Special Sound Effects |
Sound | Patricio A. Libenson | Sound Editor |
Sound | David V. Butler | Sound Effects |
Crew | George A. Sack | Driver |
Sound | David Lewis Yewdall | Sound Editor |
Crew | Derek Raser | Transportation Coordinator |
Production | Douglas Dresser | Assistant Location Manager |
Crew | Steve M. Davison | Stunt Coordinator |
Sound | D. Chris Smith | Foley Recordist |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Evan T. Chen | Foley Recordist |
Sound | Sergio Reyes | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ed Callahan | Sound Editor |
Art | Caylah Eddleblute | Assistant Property Master |
Production | Robert Earl Craft | Location Manager |
Production | Dawn Todd Curfman | Production Coordinator |
Production | Cathy Agcayab | Assistant Production Coordinator |
Sound | Stephanie Flack | Sound Editor |
Sound | Frank Smathers | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Victoria Wood | Wig Designer |
Art | Mariko Braswell | Set Designer |
Camera | Dan Kneece | Camera Operator |
Camera | Dan Kneece | Steadicam Operator |
Sound | B. Tennyson Sebastian III | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dana Gustafson | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Don Malot | Assistant Makeup Artist |
Sound | Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Camera | Darren Michaels | Still Photographer |
Sound | Gary Ritchie | Sound Recordist |
Sound | Michelle Kuznetsky Silverman | Music Consultant |
Sound | Mary Ramos | Music Consultant |
Sound | Mark Ulano | Production Sound Mixer |
Art | Jennie Harris | Assistant Set Decoration |
Editing | Stephanie Johnson | Assistant Editor |
Art | Ben Bumatai | Head Carpenter |
Sound | Kimberly Lambert | ADR Editor |
Sound | Ann Kline | Music Coordinator |
Sound | Jerome R. Vitucci | Boom Operator |
Camera | Geraldine Brezca | Camera Intern |
Sound | Charles Ewing Smith | Sound Editor |
Crew | Cullen G. Chambers | Stand In |
Sound | Matthew C. Beville | Foley Mixer |
Directing | William Paul Clark | First Assistant Director |
Crew | Don Feeney | Driver |
Crew | Bruce Callahan | Driver |
Lighting | David Lee | Gaffer |
Crew | Moore Brian | Driver |
Lighting | Gordon Tadd Eto | Electrician |
Crew | John Polce | Stand In |
Sound | Jon Michaels | Sound Effects |
Production | Gwen Everman | Production Accountant |
Art | Dena Allen | Set Dresser |
Camera | Rick Stribling | Key Grip |
Camera | Tim Soronen | Best Boy Grip |
Editing | Karen Dimmig | First Assistant Editor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Editing | Mike Mertens | Color Timer |
Camera | Bruce Carothers | Grip |
Production | Brian Glazen | Location Assistant |
Costume & Make-Up | Karla Stevens Flanigan | Costume Supervisor |
Directing | Shayne A. Wilson | Script Coordinator |
Lighting | Roman Jakobi | Electrician |
Crew | J.T. Thayer | Transportation Captain |
Sound | James Eric | Utility Sound |
Sound | Judee Flick | Supervising ADR Editor |
Sound | David Abrahamsen | Sound |
Camera | Young Vance Cohen | Grip |
Lighting | Nathan Hathaway | Best Boy Electric |
Art | Bradley O'Donnell | Construction Foreman |
Art | Chandler Vinar | Swing |
Production | Kristen M. D'Angelo | Production Secretary |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Camera | Steven Mann | "B" Camera Operator |
Lighting | R. Derek Keener | Electrician |
Lighting | Keith A. Hascher | Lighting Technician |
Production | Kimberly Edwards | Post Production Accountant |
Camera | Stephen Pizzo | Second Assistant Camera |
Crew | Geoff Teagardin | Driver |
Crew | Tracy Thielen | Driver |
Crew | Earl Thielen | Driver |
Sound | Richard Chaim | Sound |
Production | Kenneth Pratt | Production Assistant |
Camera | Jeff Graham | Additional Director of Photography |
Crew | Courtney Pakiz | Stunts |
Lighting | John Warner | Key Rigging Grip |
Visual Effects | Norm Hvam | Animation |
Art | Chris Cullen | Graphic Designer |
Art | Shannon Hart | Property Buyer |
Crew | Christy Sumner | Special Effects Assistant |
Camera | James Irons | Grip |
Camera | Bob Ivanjack | Dolly Grip |
Production | Cathy Ragona | Assistant Production Coordinator |
Production | Cathy Ragona | Post Production Coordinator |
Crew | Dimitris Moraitis | Stand In |
Production | Mike Bertolina | Production Assistant |
Crew | Tom Lawrence | Stand In |
Sound | Alan Kerr | Foley Artist |
Directing | Rick Lange | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Linda Stevenson-Khan | Assistant Hairstylist |
Art | David Coronella | Set Dresser |
Art | Stoney Emshwiller | Set Dresser |
Art | Craig Hama | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Mark Hutman | On Set Dresser |
Art | Gerald Martinez | Graphic Designer |
Art | Patrick Parkhurst | Construction Coordinator |
Art | Sally Reed | Set Dresser |
Art | Scott Tabor | Props |
Sound | Kathleen McCart | Sound Recordist |
Sound | Eric Potter | Sound Effects |
Crew | Anne Gentling | Loader |
Crew | Scot A. Nederman-Paul | Loader |
Lighting | Stephen Saunders | Electrician |
Camera | Tom Waisanen | Second Assistant Camera |
Lighting | Josh Drew | Rigging Grip |
Production | Susan D. Fowler | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Carolyn Duffy | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Lee Kartis | Set Costumer |
Editing | Lin Coleman | Assistant Editor |
Editing | Kristin Eaton | Assistant Editor |
Art | Kyle Oliver | Location Scout |
Crew | Eric Greenspan | Legal Services |
Crew | Elizabeth Gregory | Legal Services |
Sound | John Katovsich | Music Coordinator |
Crew | Paul Burlin | Driver |
Crew | Curtis Clark | Driver |
Crew | Jeff Coffman | Driver |
Crew | Sunday Coony | Driver |
Camera | Ken Day | Camera Car |
Crew | David Garris | Driver |
Crew | Scotty Goudreau | Driver |
Crew | David Joseph | Driver |
Crew | Erin Maguire | Driver |
Crew | George Nadian | Driver |
Crew | Laurence John Reynolds | Driver |
Production | Matthew Arnold | Production Assistant |
Crew | Paul Candice | Assistant Craft Service |
Crew | David Chute | Unit Publicist |
Crew | Kim Crockett | Stand In |
Production | Carolyn Sara Fine | Key Set Production Assistant |
Production | Robert Gonzalez | Production Assistant |
Production | Scott A. Hale | Production Assistant |
Crew | Bill Miller | Stand In |
Production | Bret Robins | Production Assistant |
Crew | Nick Salick | Production Intern |
Crew | John Starr | Craft Service |
Crew | Teron Stevenson | Production Intern |
Crew | David Tesi | Set Production Assistant |
Crew | Adam Wallace | Set Production Assistant |
Production | Peter Christian White | Production Assistant |
Crew | Ann Du Val | Legal Services |
Crew | Carlos K. Goodman | Legal Services |
Crew | Jeff Springer | Legal Services |