Hayden Panettiere Beth Cooper |
|
Paul Rust Denis Cooverman |
|
Jack Carpenter Rich Munsch |
|
Lauren London Cammy |
|
Lauren Storm Treece |
|
Shawn Roberts Kevin |
|
Jared Keeso Dustin |
|
Brendan Penny Sean |
|
Marie Avgeropoulos Valli Wooley |
|
Josh Emerson Greg Saloga |
|
Alan Ruck Mr. C |
|
Cynthia Stevenson Mrs. C |
|
Pat Finn Coach Raupp |
|
Andrea Savage Dr. Gleason |
|
Violet Columbus Sullen Girl (Angelica) |
|
Anna Mae Routledge Patty Keck |
|
Anja Savcic Victoria Smeltzer |
|
William Vaughan Paul Bergie |
|
Darien Provost Young Rich |
|
Samm Levine Convenience Store Clerk |
|
Ellie Harvie Female Cop at High School |
|
Dalias Blake Cop at Lake |
|
Emily Tennant Raupp's Sophomore 2 |
|
Maggie Ma Raupp's Sophomore 3 |
|
Natalie von Rotsburg Librarian |
|
Dharrol Alves Laughing Teen #1 |
|
Karyn Michelle Baltzer Laughing Teen #2 |
|
Devin Douglas Drewitz Laughing Teen #3 |
|
Lucy Lu Laughing Teen #4 |
|
Brandon Barton Party Boy #1 |
|
John J. Gulayets Party Boy #2 |
|
Dante Alridge Young Bully #1 |
|
Ifeanyi Obanye Young Bully #2 |
|
Chevy Lamont Cofield Party Boy (uncredited) |
Editing | Peter Honess | Editor |
Art | Howard Cummings | Production Design |
Directing | Chris Columbus | Director |
Production | Chris Columbus | Producer |
Production | Mark Radcliffe | Producer |
Production | Michael Barnathan | Producer |
Costume & Make-Up | Karen L. Matthews | Costume Design |
Sound | Christophe Beck | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Lisa Love | Key Makeup Artist |
Writing | Larry Doyle | Screenplay |
Writing | Larry Doyle | Novel |
Crew | Guy Bews | Stunt Driver |
Crew | Duane Dickinson | Stunt Driver |
Crew | Krista Bell | Stunts |
Art | Mary-Lou Storey | Set Decoration |
Crew | Bob Brown | Stunt Coordinator |
Directing | Bob Brown | Second Unit Director |
Crew | Rob Hayter | Stunt Double |
Art | Sandi Tanaka | Art Direction |
Production | Jennifer Blum | Executive Producer |
Crew | Doug Chapman | Stunts |
Camera | Phil Abraham | Director of Photography |
Crew | Andrea Kinsky | Stunts |
Crew | Janene Carleton | Stunts |
Crew | Crystal Dalman | Stunts |
Costume & Make-Up | Gina Sherritt | Assistant Hairstylist |
Production | Michael Flynn | Executive Producer |
Crew | Dean Choe | Stunt Coordinator |
Crew | Simon Burnett | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Thom MacIntyre | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Brenda Turner | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Adina Shore | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Amanda McGowan | Key Makeup Artist |
Crew | Mark N. Tompkins | Scenic Artist |
Crew | Laura Lee Connery | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Emanuela Daus | Makeup Artist |
Art | Joanne McArthur | Art Department Assistant |
Crew | Corry Glass | Stunts |
Costume & Make-Up | Teresa A. Meyer | Assistant Makeup Artist |
Crew | Leanne Buchanan | Stunt Double |