เบวูล์ฟ ขุนศึกโค่นอสูร (2007)
Director:
Robert Zemeckis
Writers:
Roger Avary, Neil Gaiman.
Ray Winstone Beowulf / Golden Man / Dragon |
|
Angelina Jolie Grendel's Mother |
|
Anthony Hopkins Hrothgar |
|
John Malkovich Unferth |
|
Robin Wright Wealthow |
|
Brendan Gleeson Wiglaf |
|
Crispin Glover Grendel |
|
Alison Lohman Ursula |
|
Paul Baker Musician #1 |
|
John Bilezikjian Musician #2 |
|
Rod D. Harbour Musician #3 |
|
Brice Martinet Musician #4 |
|
Sonje Fortag Gitte |
|
Sharisse Baker-Bernard Hild |
|
Charlotte Salt Estrith |
|
Julene Renee Cille |
|
Greg Ellis Garmund |
|
Rik Young Eofor |
|
Sebastian Roché Wulfgar |
|
Leslie Zemeckis Yrsa |
|
Woody Schultz Aesher |
|
Tyler Steelman Young Cain |
|
Nick Jameson Drunken Thane |
|
Shay Duffin Scylding's Watch |
|
Costas Mandylor Hondshew |
|
Chris Coppola Olaf |
|
Dominic Keating Old Cain |
|
Jacquie Barnbrook Aethelbeorg |
|
Fredrik Hiller Frisian Leader |
|
Daniel D. McGrew Beowulf's Scop |
|
Alan Jones Silva Beowulf's Jester |
|
Kevin Dorman Additional Adult Performer |
|
Richard Burns Additional Adult Performer |
|
Jared Weber Additional Adult Performer |
|
Tom West Jr. Additional Adult Performer |
|
Chris Mala Additional Adult Performer |
|
Tim Trobec Additional Adult Performer |
|
Camille Lannan Additional Adult Performer |
|
Michael Lofgren Additional Adult Performer |
|
Rob McCabe Additional Adult Performer |
|
Larkin Campbell Additional Adult Performer |
|
Chris Cummins Additional Adult Performer |
|
John Littlefield Additional Adult Performer |
|
Shawn Driscoll Additional Adult Performer |
|
Amy Esacove Additional Adult Performer |
|
Emily Johnson Additional Adult Performer |
|
Nadine Stenovitch Additional Adult Performer |
|
Anne Marie Wilson Additional Adult Performer |
|
Fred Tatasciore Additional Voices (voice) |
|
Holly Duff Voice Performer (voice) |
|
Neil Dickson Voice Performer (voice) |
|
Peter Lavin Voice Performer (voice) |
|
Matthew A. Ward Voice Performer (voice) |
|
Peter Dennis Voice Performer (voice) |
|
Keith Kraft Additional Adult Performer (uncredited) |
Sound | Alan Silvestri | Original Music Composer |
Directing | Robert Zemeckis | Director |
Production | Robert Zemeckis | Producer |
Writing | Robert Zemeckis | Writer |
Production | Steve Starkey | Producer |
Crew | Steve Starkey | Second Unit |
Directing | Steve Starkey | Second Unit Director |
Production | Ronna Kress | Casting |
Costume & Make-Up | Gabriella Pescucci | Costume Design |
Writing | Roger Avary | Screenplay |
Production | Roger Avary | Executive Producer |
Art | Karen O'Hara | Set Decoration |
Production | Josh McLaglen | Producer |
Directing | Josh McLaglen | First Assistant Director |
Sound | Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Art | Greg Papalia | Art Direction |
Production | Nina Gold | Casting |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Writing | Neil Gaiman | Screenplay |
Production | Jack Rapke | Producer |
Production | Jack Rapke | Executive Producer |
Camera | Robert Presley | Director of Photography |
Editing | Jeremiah O'Driscoll | Editor |
Art | Doug Chiang | Production Design |
Costume & Make-Up | Heather Plott | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Glenn Pulliam | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tegan Taylor | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nacoma Whobrey | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Deborah La Mia Denaver | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Matthew W. Mungle | Makeup Artist |
Production | Martin Shafer | Executive Producer |
Visual Effects | Jerome Chen | Visual Effects Supervisor |
Sound | Glen Ballard | Original Music Composer |
Visual Effects | Alex Bicknell | Visual Effects Supervisor |
Production | Jacqui Lopez | Producer |
Production | Peter M. Tobyansen | Producer |
Sound | Randy Thom | Sound Designer |
Crew | Debbie Denise | Executive Visual Effects Producer |
Crew | Ken Ralston | Visual Effects Design Consultant |
Crew | Sean Phillips | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Kenn McDonald | Animation Supervisor |
Visual Effects | Chris Juen | Visual Effects Producer |
Crew | Skye Lyons | Digital Producer |
Crew | Theodore Bialek | CG Supervisor |
Crew | Martin A. Kline | Visual Effects Art Director |
Costume & Make-Up | Sho Igarashi | Hairstylist |
Art | Scott Herbertson | Set Designer |
Crew | Carin-Anne Strohmaier | Visual Effects Editor |
Crew | Matthew R. Anderson | Stunts |
Sound | William B. Kaplan | Sound mixer |
Crew | Felipe Savahge | Stunts |
Crew | Jesse V. Johnson | Stunt Coordinator |
Crew | Dominique Vandenberg | Fight Choreographer |
Crew | Thomas DeWier | Stunts |
Crew | Booboo Stewart | Stunts |
Crew | J.J. Perry | Stunts |
Editing | Jonathan Null | Dialogue Editor |
Crew | Mark Ginther | Stunts |
Crew | Kanin Howell | Stunts |
Crew | Brian Simpson | Stunts |
Crew | Luke LaFontaine | Stunts |
Crew | Mark Stefanich | Stunts |
Crew | Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Crew | Richard Bucher | Stunts |
Crew | Brett A. Jones | Stunts |
Crew | Vladimir Orlov | Stunts |
Directing | Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Production | Jason Corgan Brown | Researcher |
Costume & Make-Up | John E. Jackson | Makeup Department Head |
Crew | Colin Follenweider | Stunts |
Sound | Douglas Murray | Sound Effects Editor |
Crew | Brian Machleit | Stunts |
Sound | Kenneth Karman | Music Editor |
Sound | Robert Shoup | Sound Effects Editor |
Sound | Ryan Rubin | Music Editor |
Sound | Al Nelson | Sound Effects Editor |
Crew | Mike Smith | Stunts |
Lighting | Michael Leung | Lighting Artist |
Costume & Make-Up | Roxane Griffin | Hair Department Head |
Visual Effects | James Baker | Animation |
Directing | Harald Kraut | Layout |
Visual Effects | Josh LaBrot | Visual Effects |
Visual Effects | Marc Vulcano | Senior Animator |
Camera | Kirby Washington | Camera Operator |
Art | Marc Gabbana | Concept Artist |
Crew | Graham Ready | Transportation Captain |
Crew | Randy Cantor | Transportation Coordinator |
Crew | Edwin Villa | Stunts |
Crew | Brycen Counts | Stunts |
Crew | Paul Eliopoulos | Stunts |
Crew | Nancy Thurston | Stunts |
Crew | Carl Milinac | Stunts |
Directing | Maria Battle Campbell | Second Assistant Director |