Brian Cox Mr. Kreeg |
|
Quinn Lord Sam / Peeping Tommy |
|
Anna Paquin Laurie |
|
Dylan Baker Steven |
|
Leslie Bibb Emma |
|
Tahmoh Penikett Henry |
|
Rochelle Aytes Maria |
|
Britt McKillip Macy |
|
Moneca Delain Janet |
|
Lauren Lee Smith Danielle |
|
Brett Kelly Charlie |
|
Jean-Luc Bilodeau Schrader |
|
Alberto Ghisi Chip |
|
James Willson Alex |
|
Christine Willes Mrs. Henderson |
|
Isabelle Deluce Sara |
|
Samm Todd Rhonda |
|
Connor Christopher Levins Billy |
|
Laura Mennell Allie |
|
Ty Hill Nathan |
|
Matthew Kevin Anderson Clerk |
|
Barbara Kottmeier Centaur Girl |
|
Derek McIver Centaur Guy |
|
Catherine Barroll Mother |
|
Caroline Redekopp Reporter |
|
Patrick Gilmore Bud The Cameraman |
|
Troy Everett Bud's Assistant |
|
Tatiana Anderson Lady Barbarian |
|
Richard Harmon Vampire Kid |
|
C. Ernst Harth Giant Baby |
|
Gerald Paetz Young Kreeg |
|
Amy Esterle Party Girl |
|
Wanda Ayala Party Girl |
|
Juan Carlos Velis Conquistador |
Production | Roger Mussenden | Casting |
Production | Bryan Singer | Producer |
Art | Rose Marie McSherry | Set Decoration |
Art | Mark S. Freeborn | Production Design |
Writing | Michael Dougherty | Screenplay |
Directing | Michael Dougherty | Director |
Production | Michael Dougherty | Executive Producer |
Production | Ashok Amritraj | Executive Producer |
Camera | Glen MacPherson | Director of Photography |
Art | James Steuart | Assistant Art Director |
Production | Matthew Lessall | Casting |
Production | Thomas Tull | Executive Producer |
Production | William Fay | Executive Producer |
Art | Tony Wohlgemuth | Art Direction |
Costume & Make-Up | Bill Terezakis | Makeup Effects Designer |
Art | David Hadaway | Set Designer |
Art | Mike Rennison | Construction Coordinator |
Crew | James Bamford | Stunts |
Crew | Melissa R. Stubbs | Stunts |
Sound | Douglas Pipes | Original Music Composer |
Production | Sean Cossey | Casting |
Production | Jon Jashni | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Trish Keating | Costume Design |
Production | Dan Harris | Executive Producer |
Editing | Robert Ivison | Editor |
Production | Alex Garcia | Executive Producer |
Lighting | Stephen Jackson | Chief Lighting Technician |
Sound | Dario DiSanto | Foley Editor |
Sound | Iain Pattison | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Stuart Aikins | Casting |
Production | Kate Caldwell | Casting Associate |
Editing | Crispin Struthers | First Assistant Editor |
Editing | Cheryl Buckman | First Assistant Editor |
Visual Effects | Matthew Gratzner | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Connie Parker | Makeup Department Head |
Camera | David Crone | Steadicam Operator |
Sound | Kris Fenske | Sound Designer |
Visual Effects | David Sanger | Visual Effects Producer |
Camera | Joseph Lederer | Still Photographer |
Sound | Shane Shemko | Foley |
Sound | Cam Wagner | Foley |
Visual Effects | Charlene Eberle Douglas | Visual Effects Supervisor |
Sound | James Wallace | Sound Effects Editor |
Sound | Graeme Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Dan Keeler | Special Effects Coordinator |
Sound | Brian Campbell | Dialogue Editor |
Sound | Brian Campbell | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Sanna Seppanen | Key Hair Stylist |
Crew | Bob Comer | Special Effects Coordinator |
Crew | Christy Beckert | Title Graphics |
Editing | Gregg Schaublin | Digital Intermediate |
Visual Effects | Chris Anderson | Visual Effects Producer |
Camera | Glen A. Dickson | Additional Camera |
Directing | Tracy Young | Script Supervisor |
Art | Shannon Gottlieb | Assistant Set Decoration |
Editing | Jason Dale | First Assistant Editor |
Sound | Oliver Hug | Music Editor |
Crew | Zarah Chun | Craft Service |
Art | Adam Catt | Set Dresser |
Lighting | Dean Collins | Rigging Grip |
Editing | Jill Bogdanowicz | Digital Intermediate |
Art | Fabian Jonathan | Art Direction |
Costume & Make-Up | Gail Barrett | Assistant Costume Designer |
Sound | Anke Bakker | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Wes Sargent | Lead Animator |
Sound | Tony Wyman | Boom Operator |
Sound | Jason Oliver | Sound Recordist |
Directing | Cindy Smith | Second Assistant Director |
Directing | Pete Whyte | First Assistant Director |
Camera | Tim Milligan | Dolly Grip |
Crew | Carolyn Anderson | Stunts |
Camera | Greg Fox | Camera Operator |
Crew | Dana Dubé | Animal Wrangler |
Sound | David Scott | Sound Effects Editor |
Sound | Ian Robinson | Sound Engineer |
Art | Wes Harmer | Art Department Coordinator |
Art | Don Buchanan | Property Master |
Visual Effects | Rod Bland | Animation |
Visual Effects | Joe Margetson | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Steve Won | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Jennifer Middleton | Visual Effects Coordinator |
Crew | Shelley Maclean | Visual Effects Editor |
Lighting | Paul Tran | Gaffer |
Lighting | Dennis Jones | Rigging Gaffer |
Camera | Fraser Boyle | Key Grip |
Crew | August Coleman | Title Graphics |
Production | Elisa Bayley | Casting Associate |
Editing | Shelly Theaker | Assistant Editor |
Sound | Andrew Ries | Music Editor |
Crew | Suzi Stingl | Stunts |
Art | Leah Wiebe | Set Dresser |