แด่เพื่อนผู้เสียสละ (1991)
Director:
Mark Rydell
Writers:
Marshall Brickman, Neal Jimenez, Lindy Laub.
Bette Midler Dixie Leonard |
|
James Caan Eddie Sparks |
|
George Segal Art Silver |
|
Patrick O'Neal Shephard |
|
Christopher Rydell Danny Leonard |
|
Arye Gross Jeff Brooks |
|
Norman Fell Sam Schiff |
|
Rosemary Murphy Luanna Trott |
|
Bud Yorkin Phil |
|
Dori Brenner Loretta |
|
Jack Sheldon Wally Fields |
|
Karen Martin Victoria Lee |
|
Shannon Wilcox Margaret Sparks |
|
Michael Greene Maj. Gen. Scott |
|
Melissa Manchester Corrine |
|
Steven Kampmann Stan Newman |
|
Richard Portnow Milt, Recording Studio |
|
Pattie Darcy Myra, Recording Studio |
|
Beau Dremann Army Messenger, Recording Studio |
|
Jameson Rodgers Danny Leonard (at 4), Recording Studio |
|
Gary Gershaw Stage Manager, England |
|
Jim Raposa Dancing Airman, England |
|
Patrick White Audience Airman, England |
|
Christopher Kaufman Band Person, England |
|
James Patrick Captain, England |
|
Christopher Wilkinson Niles LaGuardia, New York |
|
Andrew Bilgore Nervous Production Assistant, New York |
|
Brandon Call Danny Leonard (at 12), New York |
|
Hayley Carr Ann Sparks, New York |
|
Kimberly Ann Evans Kate Sparks, New York |
|
Kelly Noonan Merry Sparks, New York |
|
John O'Leary T.V. Censor, New York |
|
Stewart J. Zully T.V. Stage Manager, New York |
|
Deborah Stern Showgirl, New York |
|
Heidi Sorenson Showgirl, New York |
|
Bruce Gray Sponsor #1, New York |
|
Richardson Morse Sponsor #2, New York |
|
Matthew Faison Sponsor #3, New York |
|
Carey Eidel Green Room Page, New York |
|
Richard Hochberg Merrill, New York |
|
Andy Milder Dressing Room Page, New York |
|
Thom Adcox-Hernandez Wounded Marine, Korea |
|
Andrew Lauer Corpsman on Battlefield, Korea |
|
Billy Bob Thornton Marine Sergeant, Korea |
|
John Doolittle Capt. Donelson, Korea |
|
Sal Landi Marine Driver, Korea |
|
John Ruskin Marine Who Stops Trucks, Korea |
|
Marc Poppel Corpsman at MASH, Korea |
|
Gabriel Bologna Marine at MASH, Korea |
|
Tamaki Kawakubo Violinist, Japan |
|
Mark Roberts Vice Admiral, Japan |
|
Robert Clotworthy Navy Commander, Japan |
|
Tony Pierce Major at Firebase, Vietnam |
|
Xander Berkeley Roberts, Vietnam |
|
Maia Winters Janie, Vietnam |
|
D. David Morin Cameraman, Vietnam |
|
Walter C. Miller T.V. Director, Awards T.V. Show |
|
David Selburg Assistant Director, Awards T.V. Show |
|
Alan Haufrect Technical Director, Awards T.V. Show |
|
Annie Prager Associate Producer, Awards T.V. Show |
|
Barry Michlin Executive Producer, Awards T.V. Show |
|
Sherlynn Hicks Teleprompter Operator, Awards T.V. Show |
|
Maggie Wagner Stan's Assistant, Awards T.V. Show |
|
Leonard Gaines Lou Presti, Awards T.V. Show |
|
David Bowe Photographer, Awards T.V. Show |
|
Morgan Ames Awards Conductor, Awards T.V. Show |
|
William Marquez Caretaker |
|
Fred Parnes Jeep Driver |
|
Esther Jacobs Ida Silver |
|
Garrison M. Singer Commander at Citadel |
|
Connie Chambers 1950's T.V. Show Dancer |
|
Janice Cronkhite 1950's T.V. Show Dancer |
|
Kirk Hansen 1950's T.V. Show Dancer |
|
Melissa Hurley 1950's T.V. Show Dancer |
|
Lynnmarie Inge 1950's T.V. Show Dancer |
|
Theresa King 1950's T.V. Show Dancer |
|
Steven Majewicz 1950's T.V. Show Dancer |
|
Paula Nichols 1950's T.V. Show Dancer |
|
Amy Rydell 1950's T.V. Show Dancer |
|
Susanne Sullivan 1950's T.V. Show Dancer |
|
Michael Telmont 1950's T.V. Show Dancer |
|
Paul Michael Thorpe 1950's T.V. Show Dancer |
|
Kristy Zlock 1950's T.V. Show Dancer |
|
Lada Boder Awards Dinner Dancer |
|
Ken Molina Awards Dinner Dancer |
|
Sheri Norwood Awards Dinner Dancer |
|
Tita Omeze Awards Dinner Dancer |
|
Raymond Rodriguez Awards Dinner Dancer |
|
Rick Gavin Tjia Awards Dinner Dancer |
|
Natsuo Tomita Awards Dinner Dancer |
|
Jerald Vincent Awards Dinner Dancer |
|
Beverly Ward Awards Dinner Dancer |
|
Kirby Ward Awards Dinner Dancer |
|
George Atamian Webb (uncredited) |
|
Forest Baker Soldier (uncredited) |
|
Michael Boston Wounded Marine #2 (uncredited) |
|
Ian Paul Cassidy Cpl. England (uncredited) |
|
Kenneth Chamitoff Military Photographer (uncredited) |
|
Eric Clarke Vietnam Soldier (uncredited) |
|
Todd Felderstein WWII Photographer (uncredited) |
|
Steven A. Hite Soldier (uncredited) |
|
Arliss Howard Sgt. Michael Leonard (uncredited) |
|
Russ Isles Soldier (uncredited) |
|
Lou Lollio Captain (uncredited) |
|
Kris Murphy 50's T.V. Dancer (uncredited) |
|
Tim Neeley Soldier (uncredited) |
|
John Richard Petersen Vietnam Soldier (uncredited) |
|
Greg Robbins Soldier (uncredited) |
|
Brian Rooney Vietnam Soldier (uncredited) |
|
Frank Slaten Sid (uncredited) |
|
Michael Stern Self (uncredited) |
|
Vince Vaughn Cheering Soldier in Crowd (uncredited) |
|
John Wareham WWII Soldier (uncredited) |
|
Jeffrey Weissman Stage Manager (uncredited) |
|
Andy Dick (Uncredited Extra) |
Editing | Gerald B. Greenberg | Editor |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Art | Donald B. Woodruff | Art Direction |
Camera | Stephen Goldblatt | Director of Photography |
Art | Marvin March | Set Decoration |
Writing | Marshall Brickman | Screenplay |
Production | Christopher Wilkinson | Associate Producer |
Directing | Christopher Wilkinson | Second Unit Director |
Sound | Dave Grusin | Original Music Composer |
Directing | Mark Rydell | Director |
Production | Mark Rydell | Executive Producer |
Art | Dianne Wager | Art Direction |
Production | Bette Midler | Producer |
Editing | Jere Huggins | Editor |
Production | Bonnie Bruckheimer | Producer |
Crew | Eric Chambers | Stunts |
Writing | Neal Jimenez | Screenplay |
Writing | Neal Jimenez | Story |
Crew | Tim Trella | Stunts |
Writing | Lindy Laub | Screenplay |
Writing | Lindy Laub | Story |
Art | Assheton Gorton | Production Design |
Production | Margaret South | Producer |
Production | Raymond Hartwick | Co-Producer |
Production | Kate Long | Associate Producer |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Crew | Manny Perry | Stunts |
Costume & Make-Up | Wayne A. Finkelman | Costume Design |
Crew | Danny Wynands | Stunts |
Lighting | Johnny Gutierrez | Electrician |