Mia Wasikowska Emma Bovary |
|
Rhys Ifans Monsieur Lheureux |
|
Ezra Miller Leon Dupuis |
|
Logan Marshall-Green The Marquis |
|
Henry Lloyd-Hughes Charles Bovary |
|
Laura Carmichael Henriette |
|
Olivier Gourmet Monsieur Rouault |
|
Paul Giamatti Monsieur Homais |
|
Luke Tittensor Hippolyte |
|
Richard Cordery L'Abbe Bournisien |
|
Wendy Nottingham Madame Homais |
|
Morfydd Clark Camille |
|
Simon Paisley Day Bailiff |
Writing | Gustave Flaubert | Novel |
Sound | Evgueni Galperine | Original Music Composer |
Camera | Andrij Parekh | Director of Photography |
Art | Benoît Barouh | Production Design |
Writing | Felipe Marino | Writer |
Production | Joe Neurauter | Producer |
Editing | Mikkel E.G. Nielsen | Editor |
Sound | Mathieu Cox | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Marc Engels | Sound Mixer |
Directing | Sophie Barthes | Director |
Production | Sophie Barthes | Producer |
Writing | Sophie Barthes | Writer |
Costume & Make-Up | Christian Gasc | Costume Design |
Production | Dixie Chassay | Casting Director |
Sound | Sacha Galperine | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Valérie Ranchoux | Costume Design |
Sound | Héléna Réveillère | Sound Recordist |
Production | Jaime Mateus-Tique | Producer |
Art | Christophe Couzon | Art Direction |
Visual Effects | Ronald Grauer | Visual Effects Supervisor |
Production | Margot Luneau | Location Manager |
Costume & Make-Up | Garance van Rossum | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Leila Mauro | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Evie Hamels | Key Hair Stylist |
Crew | Jean-Christophe Bourgeois | Special Effects Technician |
Visual Effects | Olivier de Laveleye | Special Effects Supervisor |
Production | Laurent Soulet | Extras Casting |
Production | Isabella Odoffin | Casting Assistant |
Editing | Matthew C. Levy | First Assistant Editor |
Art | Édouard Blaise | Property Master |
Production | Ariane Cousi | Production Office Coordinator |
Art | Isabelle Girard | Set Decoration |
Directing | Julie Ghesquiere | Script Supervisor |
Art | Frédéric Vialle | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Joëlle Dominique | Hair Designer |
Production | Laurent Hanon | Production Manager |
Art | Teddy Barouh | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Lisa Schonker | Key Makeup Artist |
Camera | Carolina Ardizzone | Set Photographer |
Crew | Ingrid Rubbens | Post Production Supervisor |
Sound | Magali Schuermans | Sound Designer |
Visual Effects | Alexandra Meese | Visual Effects Coordinator |