Leelee Sobieski Tosia Altmann |
|
Hank Azaria Mordechaj Anielewicz |
|
David Schwimmer Icchak 'Antek' Cukierman |
|
Jon Voight SS-Brigadeführer Jürgen Stroop |
|
Donald Sutherland Adam Czerniaków |
|
Stephen Moyer Kazik Rotem |
|
Sadie Frost Ziviah Lubetkin |
|
Radha Mitchell Mira Fruchner |
|
Mili Avital Devorah Baron |
|
Konstanze Breitebner Ruthie Altman |
|
Veronica De Laurentiis Nurse |
|
Eric Lively Arie Wilner |
|
Cary Elwes Dr. Fritz Hippler |
|
Andy Nyman Calel Wasser |
|
Jesper Christensen General Kruger |
|
Anton Lesser Nathan Lensky |
|
Ben Crystal Julian Wald |
|
Alexandra Holden Frania Beatus |
|
Nora Brickman Clara Linder |
|
Zuzana Barutova Sarah |
|
Brigitte Antonius Mrs. Rochon |
|
Brigitte Karner Mrs. Linder |
|
Silvana Veit Gina Anielewicz |
|
Ella Jones Rachel Altman |
|
Monika Hilmerová Secretary |
|
Eva Mária Chalupová Ballet Teacher |
|
Sarabeth Tucek Inka Szerynski |
|
Katharina Conwell Little Girl |
|
Nadja Krawetz Child in Railway Yard |
|
Tanja Krawetz Child's Sister in Railway Yard |
|
Hanah Cunderlikova Child |
|
Luke Mably Zachariah Artenstein |
|
Itzhak Finzi Rabbi Lebowicz |
|
Gerd Böckmann Commisar Heinz Auerswald |
|
Daniel Hill Mr. Linder |
|
Iddo Goldberg Zygmunt |
|
Dietrich Hollinderbäumer Colonel Von Sammern |
|
Miguel Herz-Kestranek Simon Altman |
|
Michael Mehlmann Gruenbaum |
|
Andreas Patton Border Guide |
|
Marko Igonda Border Jail Guard |
|
Martin Brambach Lead Blackmailer |
|
Rainer Frieb Conductor |
|
Andreas Lust SS First Lieutenant Hermann Worthoff |
|
Götz Spielmann SS Officer in Railway Yard |
|
Marek Vašut German Guard in Shack |
|
Georg Friedrich German Guard Outside of Shack |
|
Christoph Künzler Polish Sewer Worker |
|
Nicholas Ofczarek Polish Police Officer |
|
Filip Červinka German Guard in Ghetto (uncredited) |
|
Ján Koleník Lieutenant |
Sound | Maurice Jarre | Original Music Composer |
Art | Benjamín Fernández | Production Design |
Costume & Make-Up | George L. Little | Costume Design |
Production | Raffaella De Laurentiis | Producer |
Costume & Make-Up | Giannetto De Rossi | Makeup Department Head |
Directing | Jon Avnet | Director |
Production | Jon Avnet | Producer |
Writing | Jon Avnet | Writer |
Camera | Denis Lenoir | Director of Photography |
Editing | Sabrina Plisco | Editor |
Production | Marsha Oglesby | Co-Producer |
Production | Bill Haber | Executive Producer |
Production | Hester Hargett | Co-Producer |
Writing | Paul Brickman | Writer |
Sound | G. Michael Graham | Supervising Sound Editor |
Production | Lisa Lindstrom | Co-Executive Producer |
Sound | Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Daniel R. Chavez | Executive In Charge Of Production |