Colin Farrell Mark Walsh |
|
Paz Vega Elena Morales |
|
Christopher Lee Joaquín Morales |
|
Kelly Reilly Diane |
|
Jamie Sives David |
|
Branko Đurić Dr. Talzani |
|
Juliet Stevenson Amy |
|
Eileen Walsh Dr. Christopher |
|
Ian McElhinney Ivan |
|
Nick Dunning Dr. Hersbach |
|
Mozaffar Shafeie Talzani's Assitant |
|
Kae Bahar Wounded Man |
|
Luis Callejo Pesh Merga Commander |
|
Alex Spijksma Pesh Merga Sergeant |
|
Reece Ritchie Boy in Beirut |
|
Dada Ashi Ugandan Woman |
|
Michelle Hartman Nurse |
Production | Colin Farrell | Executive Producer |
Art | Michael Higgins | Art Direction |
Production | Nina Gold | Casting |
Costume & Make-Up | Susana Sánchez | Makeup Designer |
Directing | Danis Tanović | Director |
Writing | Danis Tanović | Writer |
Art | Derek Wallace | Production Design |
Costume & Make-Up | Lorna Marie Mugan | Costume Design |
Camera | Seamus Deasy | Director of Photography |
Sound | Lucio Godoy | Music |
Production | Alan Moloney | Producer |
Sound | Samir Foco | Sound Designer |
Sound | Samir Foco | Supervising Sound Editor |
Production | Marc Baschet | Producer |
Production | Cédomir Kolar | Producer |
Production | Robert Sterne | Casting Assistant |
Crew | Donal O'Farrell | Stunt Coordinator |
Production | Rose Wicksteed | Casting Assistant |
Camera | Ciarán Barry | Camera Operator |
Directing | Renee Burke | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Lorraine Glynn | Key Hair Stylist |
Production | Félix Rosell | Location Manager |
Camera | Rick Woollard | Steadicam Operator |
Sound | Fionn Higgins | Dialogue Editor |
Sound | Caoimhe Doyle | Foley |
Sound | John Fitzgerald | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Lorraine Brennan | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Cristina Sopeña | Costume Supervisor |
Crew | John McKenna | Armorer |
Lighting | Sean Cahill | Electrician |
Sound | Aza Hand | Foley Editor |
Art | Luis Pastor | Property Master |
Camera | Dejan Vekic | Still Photographer |
Camera | Philip Murphy | Key Grip |
Sound | Brendan Geaney | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Cecilia Escot Mangas | Makeup Artist |
Lighting | Xavier Sarasa | Gaffer |
Crew | Stéphane Bourdon | Armorer |
Art | Judith Hynes | Assistant Art Director |
Sound | Conor O'Toole | Boom Operator |
Visual Effects | Pascal Molina | Special Effects Supervisor |
Lighting | Alex Narváez | Best Boy Electrician |
Lighting | Lia Giralt | Electrician |
Camera | Fernando Matas | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Jose Ruiz | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Ger Scully | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Patch Corcoran | Key Costumer |
Camera | Tadhg Conway | Epk Camera Operator |