Age of Heroes (2011)
Director:
Adrian Vitoria
Writers:
Adrian Vitoria, Ed Scates.
Sean Bean Maj. Jack Jones |
|
Izabella Miko Jensen |
|
Danny Dyer Cpl. Bob Rains |
|
James D'Arcy Lt. Cdr. Ian Fleming |
|
Sebastian Street RMP Col. Archer |
|
William Houston Sgt. MacKenzie |
|
John Dagleish Flt. Sgt. Roger Rollright |
|
John Dagleish Cpl. Syd Brightling |
|
Rosie Fellner Sophie Holbrook |
|
Erik Madsen Teichman |
|
Ewan Ross Gable |
|
Jay Simpson RMP Company Sergeant Major |
|
Daniel Brocklebank RMP Sgt. Hamilton |
|
Timothy Watson RMP Captain |
|
Timothy Watson Riley |
|
Georgina Sutcliffe Mrs. Grace Jones |
|
Aksel Hennie Lt. Steinar Mortensen |
Editing | Chris Gill | Editor |
Production | Nick O'Hagan | Producer |
Costume & Make-Up | Irina Kotcheva | Costume Supervisor |
Writing | Adrian Vitoria | Screenplay |
Directing | Adrian Vitoria | Director |
Writing | Ed Scates | Screenplay |
Sound | Michael Richard Plowman | Music |
Art | Oli van der Vijver | Art Direction |
Art | Oli van der Vijver | Standby Art Director |
Costume & Make-Up | Wakana Yoshihara | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Wakana Yoshihara | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Elvis Davis | Costume Design |
Production | James Brown | Producer |
Production | Lex Lutzus | Producer |
Camera | Mark Hamilton | Director of Photography |
Camera | Mark Hamilton | Camera Operator |
Production | Rohan Chand | Casting |
Production | Urvashi Chugani | Casting |
Crew | Paul Kennington | Stunt Coordinator |
Editing | Joe Parsons | Editor |
Art | Richard Campling | Production Design |
Art | Johnny Campling | Art Direction |
Editing | Tom Russell | Senior Colorist |
Editing | Thomas Goldser | Assistant Editor |
Art | Lee Whiteman | Assistant Art Director |
Sound | Zane Hayward | Supervising Sound Editor |
Sound | Mark Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Thomas Lund | Gaffer |
Sound | Keith Tunney | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Luca Saccuman | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Stuart Conran | Prosthetic Supervisor |
Costume & Make-Up | Merete Torkildsen | Assistant Makeup Artist |
Sound | Adam Horley | ADR Recordist |
Sound | Alison Wright | Music Supervisor |
Art | Matt Curtis | Title Designer |
Directing | Mick Ward | First Assistant Director |
Camera | David Agha-Rafei | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Sarah Jane Marks | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Alice Hopkins | Makeup Artist |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Camera | Jeremy Fusco | First Assistant Camera |
Production | Jessica Cameron | Casting Assistant |
Sound | Ben Hooper | Sound Mixer |
Editing | Ben McIlveen | Digital Intermediate Editor |
Production | Harry Serjeant | Production Coordinator |
Lighting | Kjetil Mathisen | Best Boy Electrician |
Production | Rachel James | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Kate Collis | Costume Assistant |
Sound | Gary Cummings | Boom Operator |
Camera | Simon Thorpe | Key Grip |
Lighting | Gard Holby | Lighting Technician |
Crew | Robert Weatherall | Mix Technician |