Matt Dillon Jack |
|
Bruno Ganz Verge |
|
Uma Thurman Lady 1 |
|
Siobhan Fallon Hogan Lady 2 |
|
Sofie Gråbøl Lady 3 |
|
Riley Keough Simple |
|
Jeremy Davies Al |
|
Jack McKenzie Sonny |
|
Mathias Hjelm Glenn |
|
Ed Speleers Ed - Police Officer 2 |
|
Emil Tholstrup Young Jack |
|
Marijana Janković Female Student |
|
Carina Skenhede Little Old Lady |
|
Rocco Day Grumpy |
|
Cohen Day George |
|
Robert Jezek Police Officer 4 |
|
Osy Ikhile Military Man |
|
Christian Arnold Man 1 |
|
Yoo Ji-tae Man 2 |
|
Johannes Bah Kuhnke Man 3 |
|
Jerker Fahlström Man 4 |
|
David Bailie S. P. |
|
Robert G. Slade Rob |
|
Vasilije Mujka Scythe Man, Elysian Fields |
|
Jesper Tønnes Charon (uncredited) |
|
Glenn Gould Self (archive footage) (uncredited) |
|
Adolf Hitler Self (archive footage) (uncredited) |
|
Idi Amin Self (archive footage) (uncredited) |
|
Benito Mussolini Self (archive footage) (uncredited) |
Crew | Willem Dafoe | Thanks |
Directing | Lars von Trier | Director |
Writing | Lars von Trier | Writer |
Writing | Lars von Trier | Idea |
Writing | Lars von Trier | Story |
Crew | Jean-Marc Barr | Thanks |
Crew | Udo Kier | Thanks |
Crew | Jens Albinus | Thanks |
Production | Peter Aalbæk Jensen | Executive Producer |
Editing | Molly Malene Stensgaard | Lead Editor |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Costume & Make-Up | Manon Rasmussen | Costume Designer |
Sound | Kristian Eidnes Andersen | Sound Designer |
Sound | Kristian Eidnes Andersen | Supervising Sound Editor |
Sound | Kristian Eidnes Andersen | Orchestrator |
Sound | Kristian Eidnes Andersen | Music Arranger |
Crew | Kirsten Dunst | Thanks |
Directing | Anders Refn | Assistant Director |
Crew | Nicole Kidman | Thanks |
Production | Des Hamilton | Casting |
Crew | Charlotte Gainsbourg | Thanks |
Production | Thomas Gammeltoft | Executive Producer |
Production | Marianne Slot | Co-Producer |
Crew | Kristoffer Nyholm | Thanks |
Production | Bettina Brokemper | Co-Producer |
Art | Simone Grau Roney | Production Design |
Camera | Manuel Alberto Claro | Director of Photography |
Production | Tomas Eskilsson | Executive Producer |
Production | Louise Vesth | Producer |
Production | Madeleine Ekman | Co-Producer |
Production | Tine Grew Pfeiffer | Co-Producer |
Sound | Víctor Reyes | Sound |
Costume & Make-Up | Dennis Knudsen | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Dennis Knudsen | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Grith Deleuran | Seamstress |
Editing | Jacob Secher Schulsinger | Editor |
Production | Piv Bernth | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Astrid Weber | Makeup Artist |
Visual Effects | Peter Hjorth | Visual Effects Supervisor |
Camera | Christian Geisnæs | Still Photographer |
Production | Maj-Britt Paulmann | Line Producer |
Production | Jonas Bagger | Co-Producer |
Production | Jon Goracy | Casting Associate |
Production | Charlotte Pedersen | Executive Producer |
Production | Lara Manwaring | Casting |
Lighting | Grube Venn | Gaffer |
Crew | Per Kirkeby | Thanks |
Production | Sascha Verhey | Line Producer |
Production | Lizette Jonjic | Co-Producer |
Production | Elan Jones | Casting Associate |
Directing | Christina Braun-Bredelius | Script Supervisor |
Sound | Mikkel Maltha | Music Supervisor |
Production | Lucy Amos | Casting Associate |
Art | Cecilia Hellner | Art Direction |
Costume & Make-Up | Emilie Boge Dresler | Costumer |
Writing | Jenle Hallund | Idea |
Writing | Jenle Hallund | Story Developer |
Visual Effects | Dustin Grella | Animation Director |
Production | Leonid Ogaryov | Executive Producer |
Camera | Julia Baumann | First Assistant Camera |
Crew | Cecilie Rui | Post Production Supervisor |
Camera | Asker Frølund Andersen | Digital Imaging Technician |
Camera | Anders Holck Petersen | Steadicam Operator |
Editing | Kristian Hansen | Assistant Editor |
Production | Fredrik Fornänger | Casting |
Production | Fredrik Fornänger | Extras Casting |
Crew | Antonia Pollak | Thanks |
Production | Leslie Ming | Researcher |
Production | Christoffer Harding | Location Manager |
Crew | Fredrik Johansson | Intern |
Crew | Simon Lytting | Technical Supervisor |
Costume & Make-Up | Lone Hermann | Seamstress |
Costume & Make-Up | Frida Fredriksson | Seamstress |
Camera | Rasmus Wittrup | Phantom Operator |
Camera | Ricard Schmidt | Digital Imaging Technician |
Camera | Christian Helskov Nielsen | First Assistant Camera |
Crew | Tao Ahler | Drone Operator |
Camera | Matthias Bäumer | Best Boy Grip |