John Travolta Beau Ginner |
|
Kate Bosworth Bailey Ginner |
|
Devon Sawa Duncan |
|
Julie Benz Carline |
|
Ryan Robbins Eugene |
|
Matt Bellefleur Ron |
|
Gil Bellows Pok' Chop |
|
Reese Alexander Russell |
|
Stuart Stone Hunter |
|
Sharon Stone Duncan's Mama |
|
Ty Olsson Danny Ginner |
|
Louis Ferreira Mr. Fontaine |
|
Sidney Grigg Young Bailey |
|
Emilie Ullerup Becky Ginner |
|
Lydia Styslinger Elly |
|
Christian Michael Cooper Dillon |
|
Jim Shield Norm |
|
Angelina Lyubomirova Alicia |
|
Brenda Matthews Neighbor |
|
Michael Adamthwaite Biker |
|
Jocelyn Ott Waitress |
|
Dee Jay Jackson Fire Chief Rivera |
|
Curtis Caravaggio EMT / Emelio |
|
Michael Robinson Surgeon |
|
Bruce Dawson Anesthesiologist |
|
Ryleigh Gillespie OR Surgical Nurse |
|
Jorgito Vargas Jr. Electrician #1 |
|
Dean Wray George |
|
Edwin Perez Jorge |
|
Elan Ross Gibson Cook |
|
Derek Hamilton Raymond |
|
Toby Levins Phil |
|
Milo Shandel Travis |
Directing | David Hackl | Director |
Production | Roe Baker | Casting |
Production | Phillip Glasser | Producer |
Production | Shawn Williamson | Executive Producer |
Camera | Brian Pearson | Director of Photography |
Production | Anson Downes | Co-Executive Producer |
Crew | Krista Bell | Stunt Double |
Production | Linda Favila | Co-Executive Producer |
Costume & Make-Up | Rosalina Da Silva | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rebeccah Delchambre | Makeup Department Head |
Sound | Bill Mellow | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Jamie Alain | Editor |
Art | Renée Read | Production Design |
Visual Effects | Andrew Karr | Visual Effects Supervisor |
Sound | Jeff Toyne | Original Music Composer |
Art | Justin Ludwig | Assistant Art Director |
Production | Jamie Goehring | Executive Producer |
Directing | Christine Wilson | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Vicky Mulholland | Costume Designer |
Camera | Dean Buscher | Still Photographer |
Writing | Peter I. Horton | Writer |
Lighting | John Dekker | Gaffer |
Sound | James Fonnyadt | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Stacey Butterworth | Wigmaker |
Crew | Sally Cook | Property Master |
Visual Effects | Krista Eve Lomax | Animation |
Crew | Laura Lee Connery | Stunts |
Visual Effects | Mike Kruper | Special Effects Supervisor |
Editing | Shae Salmon | First Assistant Editor |
Sound | Richard Glasser | Music Supervisor |
Sound | David Green | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Primo Brown | Writer |
Writing | Primo Brown | Story |
Production | Marvin Peart | Producer |
Writing | Marvin Peart | Writer |
Writing | Marvin Peart | Story |
Crew | Mohamed Abo El Fadl | Visual Effects Editor |
Sound | Hugh Wielenga | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Gila Bois | Hairstylist |
Art | A. Blair Stevens | Set Decoration |
Production | Rosa Morris-Peart | Executive Producer |
Production | Bryant Pike | Executive Producer |
Sound | Rodney Shealey | Music Supervisor |
Production | Chad Dubea | Executive Producer |
Writing | Chad Dubea | Story |