Brianna Hildebrand Sadie Cunningham |
|
Alexandra Shipp McKayla Hooper |
|
Jack Quaid Jordan Welch |
|
Kevin Durand Lowell Lehmann |
|
Timothy V. Murphy Sheriff Blane Welch |
|
Nicky Whelan Mrs. Kent |
|
Elise Neal Mrs. Hooper |
|
Craig Robinson Big Al |
|
Keith Hudson Chuck Cunningham |
|
Andy Bethea Mr. Hooper |
|
Josh Hutcherson Toby Mitchell |
|
Savannah Jayde Syl Stanton |
|
Austin Abrams Craig Thompson |
|
William Tokarsky Mr. Gordon |
|
Marycarmen Lopez Trish |
|
Rosalind Chao Mayor Campbell |
|
Kerry Rhodes Drew |
|
Jerry Peek Person on street |
Production | Lisa Beach | Casting |
Production | Sarah Katzman | Casting |
Sound | Christopher Sheldon | Supervising Sound Editor |
Production | Craig Robinson | Producer |
Sound | Yagmur Kaplan | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Cameron Van Hoy | Producer |
Sound | Russ Howard III | Original Music Composer |
Production | Anthony Holt | Producer |
Costume & Make-Up | Bruna Nogueira | Makeup Department Head |
Directing | Jason D. Avalos | Continuity |
Directing | Tyler MacIntyre | Director |
Writing | Tyler MacIntyre | Writer |
Art | Mars Feehery | Production Design |
Production | Edward Mokhtarian | Producer |
Editing | Martin Pensa | Editor |
Production | Bill Marinella | Local Casting |
Crew | Jennifer Badger | Fight Choreographer |
Visual Effects | Thomas D. Moser | Visual Effects |
Writing | Justin Olson | Screenplay |
Writing | Chris Lee Hill | Writer |
Editing | Narbeh Tatoussian | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | Dakota Keller | Costume Design |
Sound | Daniele Carli | Sound Designer |
Production | Armen Aghaeian | Producer |
Production | Tyler W. Konney | Executive Producer |
Camera | Pawel Pogorzelski | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Greg Solomon | Prosthetic Makeup Artist |
Production | Brittany A. Jones | Casting Associate |
Sound | Preston Hawk | Foley |
Camera | Joseph B. Hernandez | Camera Operator |
Art | Jonathan Nellis | Assistant Property Master |
Production | Tara Ansley | Producer |
Art | Davi Davis | Art Department Coordinator |
Art | Megan Umphlett | Art Department Assistant |
Art | Ben Brecher | Property Master |
Production | Andrea Hume | Local Casting |
Costume & Make-Up | Rose Bell | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Suzie Ford | Set Costumer |
Editing | Diane Nicole Pangelinan | Assistant Editor |
Camera | Christopher Geukens | First Assistant Camera |
Camera | Matthew Kelly Jackson | First Assistant Camera |
Lighting | Daniel Vlahos | Lighting Technician |
Crew | Brandon Merlin | Special Effects |
Sound | Trevor Penrose | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Angela Gurule | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Adam Gurule | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Eva Gurule | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Victor Del Castillo | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nina Alcantara | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sandra Solomon | Makeup Artist |