Lords of Chaos (2018)
หนังชีวิตดนตรีสยองขวัญระทึกขวัญ
Director:
Jonas Åkerlund
Writers:
Jonas Åkerlund, Dennis Magnusson.
Rory Culkin Øystein 'Euronymous' Aarseth |
|
Emory Cohen Kristian 'Varg' Vikernes |
|
Jack Kilmer Pelle 'Dead' Ohlin |
|
Sky Ferreira Ann-Marit |
|
Valter Skarsgård Bård Guldvik 'Faust' Eithun |
|
Anthony De La Torre Jan Axel 'Hellhammer' Blomberg |
|
Sam Coleman Jon 'Metalion' Kristiansen |
|
Jonathan Barnwell Jørn 'Necrobutcher' Stubberud |
|
Wilson Gonzalez Ochsenknecht Varg's Driver |
|
Lucian Charles Collier Stian 'Occultus' Johannsen |
|
Andrew Lavelle Gylve 'Fenriz' Nagell |
|
James Edwyn Kjetil 'Manheim' |
|
Gustaf Hammarsten Finn Tender |
|
Jon Øigarden Magne Andreassen |
|
Arion Csihar Attila Csihar |
|
Jason Arnopp Jason Arnopp |
|
Levente Törköly Hammed |
|
Petra Anita Mark Euronymous Mother |
|
Flóra Zsoldos Euronymous Sister (8) |
|
Anna Zsoldos Euronymous Sister (13) |
|
Dzsenifer Bagi Teenage Girl 1 |
|
Ivett Leszkovszki Teenage Girl 2 |
|
Anna Fésus Psycho Girl |
|
Zsuzsanna Bíró Black Metal Girl Hunting Varg 1 |
|
Melinda Mária Mátay Salvation Army Woman |
|
LaJosné Gyongyi Gyurkovszki Old Lady Neighbour |
|
Dorina Fülop Hellhammer's Girl |
|
Patrick McMenamin Mailman |
|
Eric Casey Lamme Euronymous Father |
|
Matt Devere Police Officer Interrogator 1 |
|
Tom van Heesch Pytten |
|
Gábor Meszlényi Metal Boy 1 |
|
Álmos Kovács Metal Boy 2 |
|
Anette Martinsen Norwegian Female Newscaster |
|
Adrian Mills English Male Newscaster |
|
Jørn Madislien Norwegian Male Newscaster 1 |
|
Espen Aas Norwegian Male Newscaster 2 |
|
Viktor Filep Fire Breather |
|
Marina Miraglia Faust's Mother (voice) |
|
Antonio Mancino Italian Radio (voice) |
|
Yukari Snapes Japanese Newscaster |
|
Klemens Koehring German Newscaster |
Production | Dan Hubbard | Casting |
Production | Vincent Landay | Executive Producer |
Production | Jim Czarnecki | Producer |
Production | Rory Culkin | Co-Producer |
Sound | Randall Poster | Music Consultant |
Sound | Sigur Rós | Original Music Composer |
Production | Kwesi Dickson | Producer |
Writing | Jonas Åkerlund | Screenplay |
Directing | Jonas Åkerlund | Director |
Production | Håkon Øverås | Line Producer |
Production | Jacqui Edenbrow | Co-Producer |
Production | Natalie Farrey | Executive Producer |
Production | Adam Parfrey | Executive Producer |
Writing | Dennis Magnusson | Screenplay |
Production | Emory Cohen | Co-Producer |
Production | Eddy Moretti | Executive Producer |
Sound | Ulf Olausson | Foley Artist |
Production | Carlo Dusi | Executive Producer |
Production | Abazar Khayami | Co-Executive Producer |
Production | Erik Gordon | Producer |
Sound | Mattias Eklund | Sound Effects Editor |
Sound | Mattias Eklund | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Shane Smith | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Dan Martin | Prosthetic Designer |
Production | Ko Mori | Producer |
Visual Effects | Fredrik Nord | Visual Effects Supervisor |
Production | Jack Arbuthnott | Producer |
Editing | Rickard Krantz | Editor |
Costume & Make-Up | Laura Schiavo | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Laura Schiavo | Makeup Designer |
Art | Csaba Lòdi | Art Direction |
Visual Effects | Ruslan Ogorodnik | VFX Artist |
Production | Judit Sós | Line Producer |
Editing | Theo Lindberg | Assistant Editor |
Camera | Pär M. Ekberg | Director of Photography |
Sound | Fredrik Jonsäter | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Susie Coulthard | Costume Design |
Sound | György Rajna | Sound Mixer |
Sound | Claire Freeman | Music Supervisor |
Art | Zoltán Frank | Set Decoration |
Visual Effects | Evelina Åström | VFX Artist |
Sound | Jan Kasskawo | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jan Kasskawo | Dialogue Editor |
Sound | Balázs Varga | Sound Mixer |
Sound | Bálint Csáki | Second Assistant Sound |
Production | Danny Gabai | Producer |
Costume & Make-Up | Péter Gyöngyösi | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Péter Gyöngyösi | Hairstylist |
Art | Emma Fairley | Production Design |
Writing | Michael Moynihan | Book |
Writing | Didrik Søderlind | Book |
Sound | Szabolcs Stella | Boom Operator |
Sound | Mattias Perez | Foley Recordist |
Visual Effects | Martin Törnestedt | VFX Artist |
Visual Effects | Peter Törnestam | VFX Artist |
Sound | Gjermund Skog | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Oonagh Bagley | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Oonagh Bagley | Makeup Supervisor |
Production | Andrew Coffing | Co-Producer |
Sound | Tom van Heesch | Sound Effects Editor |
Sound | Rikard Strømsodd | Sound Recordist |
Visual Effects | André Brandt | VFX Artist |
Visual Effects | Sebastian Falinski | Digital Compositor |
Visual Effects | Tomasz Tejchman | VFX Artist |
Visual Effects | Mats Forsberg | VFX Artist |
Visual Effects | Petter Lindholm | VFX Artist |
Visual Effects | Hanna Drewek | Visual Effects Coordinator |
Sound | Tom Erik Lie | Boom Operator |
Sound | Gábor Máté | Boom Operator |
Visual Effects | Jacob Gåfvels | VFX Artist |
Visual Effects | Zsofia Pauliczky | Visual Effects Coordinator |
Sound | Per Kviman | Music Supervisor |
Sound | Rob Sutcliffe | Music Supervisor |
Directing | Andrasz Jet | First Assistant Director |
Sound | Ellinor Nilsson | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Attila Végh | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Attila Végh | Hairstylist |