คนมหากาฬ ปล้นระห่ำโหด (2018)
Director:
S. Craig Zahler
Writer:
S. Craig Zahler
Mel Gibson Brett Ridgeman |
|
Vince Vaughn Anthony Lurasetti |
|
Tory Kittles Henry Johns |
|
Michael Jai White 'Biscuit' |
|
Jennifer Carpenter Kelly Summer |
|
Don Johnson Chief Lt. Calvert |
|
Laurie Holden Melanie Ridgeman |
|
Fred Melamed Mr. Edmington |
|
Udo Kier Friedrich |
|
Tattiawna Jones Denise |
|
Justine Warrington Cheryl |
|
Jordyn Ashley Olson Sara Ridgeman |
|
Myles Truitt Ethan Johns |
|
Vanessa Bell Calloway Jennifer Johns |
|
Noel Gugliemi Vasquez |
|
Primo Allon 'Black Gloves' |
|
Matthew MacCaull 'Gray Gloves' |
|
Thomas Kretschmann Lorentz Vogelmann |
|
Clare Filipow Female Cashier |
|
Richard Newman Feinbaum |
|
Vivian Ng Lana |
|
Andrew Dunbar Jeffrey |
|
Andres Soto Juan |
|
Tristan Jensen Williams |
|
Eric Bempong Wheelie |
|
Liannet Borrego Rosalinda |
|
Mekhi Fester Tall Black Teen |
|
Adam Tsekhman Behzad |
|
Trezzo Mahoro Skinny Black Teenager |
|
Dalias Blake Davids |
|
Giacomo Baessato Smith |
|
Jenn Griffin Dour Waitress |
|
Cardi Wong Sid |
|
Cameron Grierson Dapper Salesman |
|
Emilio Merritt Mexican Security Guard |
|
Simon Chin Bus Driver |
|
Paul Rogic Bald White Man |
|
Matt Kennedy Teenage Boy |
|
Andrea Pizarro Latin Teller |
|
Jasmine Lukuku Bank Staff #1 |
|
David Quinlan Bank Staff #2 |
|
Harry Han Bank Staff #3 |
|
Patrick Dodd Bank Staff #4 |
|
Veronika London Newscaster |
|
Jay Hindle Guy in Elevator |
|
Bzhaun Rhoden Teen with Earings |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Production | Robert Jones | Executive Producer |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Lisa Love | Makeup Department Head |
Camera | Danny Nowak | Camera Operator |
Crew | Pete Antico | Stunt Driver |
Art | Roger Dole | Set Decoration |
Crew | Mike Mitchell | Stunt Double |
Crew | Ric Walkington | Armorer |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Crew | Lauro Chartrand | Stunt Coordinator |
Sound | Craig Kyllonen | Sound Effects Editor |
Sound | Craig Kyllonen | Supervising Sound Editor |
Crew | Lars Grant | Stunt Double |
Production | Sefton Fincham | Producer |
Crew | Sharlene Royer | Stunt Coordinator |
Production | Dallas Sonnier | Producer |
Production | Keith Kjarval | Producer |
Production | Corinne Clark | Casting |
Writing | S. Craig Zahler | Screenplay |
Directing | S. Craig Zahler | Director |
Sound | S. Craig Zahler | Original Music Composer |
Sound | George A. Lara | Foley Mixer |
Production | Tara Cowell-Plain | Unit Production Manager |
Production | Tara Cowell-Plain | Line Producer |
Art | Brian Davie | Production Design |
Camera | Benji Bakshi | Director of Photography |
Production | Wayne Marc Godfrey | Executive Producer |
Production | Jennifer Page | Casting |
Directing | Sam Harris | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Anji Bemben | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Tanya Lipke | Costume Design |
Editing | Greg D'Auria | Editor |
Crew | Sylvesta Stuart | Stunt Driver |
Sound | Daniel Brennan | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Bill Ferguson | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Monique Venier | Key Makeup Artist |
Crew | Gordon Alyward | Transportation Captain |
Art | Martin Wing | Property Master |
Production | C. Steve Goldstein | Executive Producer |
Production | Michelle Wade Byrd | Casting |
Sound | Jeff Herriott | Original Music Composer |
Sound | Steven Visscher | Foley Editor |
Sound | Justine Baker | ADR Recordist |
Crew | Kory Grim | Stunts |
Camera | Clayton Richard-Long | "B" Camera Operator |
Directing | Barbara Abelar | Script Supervisor |
Sound | Luciano Vignola | Supervising Sound Editor |
Sound | Luciano Vignola | Dialogue Editor |
Sound | Luciano Vignola | ADR Editor |
Camera | Braden Batsford | First Assistant "A" Camera |
Camera | David Bukach | Still Photographer |
Editing | Arielle Sherman | Assistant Editor |
Production | Matthew Santoro | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Cassie Pardue | Ager/Dyer |
Editing | Emma Marie DuPell | Assistant Editor |
Crew | Kent MacDonald | Transportation Coordinator |
Sound | Debora Lilavois | Music Editor |
Crew | Atlin Mitchell | Stunt Driver |
Lighting | James M. Jackson | Gaffer |
Crew | Shawn Orr | Stunts |
Crew | Colby Chartrand | Stunt Double |
Production | Ben Ruffman | Executive Producer |
Crew | Robert Zen Humpage | Stunt Double |
Production | David S. Fullerton | Location Manager |
Production | Matthew B. Schmidt | Associate Producer |
Sound | Nicholas Schenck | Sound Effects Editor |
Production | Marley Poniedzielnik | Casting Assistant |
Production | Warren Dean Fulton | Assistant Location Manager |
Art | Sarah Stapleton | Assistant Art Director |
Directing | Chad Belair | Second Assistant Director |
Directing | Jackson Ezard | Third Assistant Director |
Production | Justin Jacobson | Executive Producer |
Production | Larry Olmstead | Executive Producer |
Production | Mike Rowe | Executive Producer |
Production | Levi Sheck | Executive Producer |
Production | Shafin Diamond | Executive Producer |
Production | Dean Buchanan | Executive Producer |
Production | Amanda Presmyk | Co-Producer |
Art | Banafsheh Violet Modaressi | Graphic Designer |
Visual Effects | Delaney Porter | Visual Effects |
Visual Effects | Alex Noble | Visual Effects Supervisor |
Sound | Brian Hackett | Sound Mixer |
Production | Gregory Astop | Location Manager |
Art | Jordan Bent | Art Direction |
Crew | Matt Kennedy | Stunts |
Production | Tyler Jackson | Producer |
Camera | Ian Kerr | "B" Camera Operator |
Lighting | Lawrence Ogden | Rigging Grip |
Art | Ryszard Krukowski | Assistant Art Director |
Art | Kjersten Gallagher | Art Department Coordinator |
Art | David Mugridge | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Shelly Jensen | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Ashley Pilkey | Key Hair Stylist |
Directing | Daniel Dornbierer | Third Assistant Director |
Crew | Bob Chase | Transportation Co-Captain |
Production | Sheriz Tambanillo | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Terry Haws | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Martin Spencer | Key Costumer |
Production | Jason Harris | ADR Voice Casting |
Production | Laurie Pavon Solis | Extras Casting |
Crew | Alan MacFarlane | Stunts |
Crew | Marshall Bingham | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Kari-Lynn Ming Ho | Assistant Costume Designer |